Mar-Apr(199) Bv Cami, Strumphi,Ally,Pisucmic!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

nilufera tu ai terminat CIC1 ai intrat in prenatal cateva zile si apoi in CIC2? ca daca e asa .... la mine s-a luat in calcul ultimele 6 luni din CIC1 PENTRU PRENATAL .... SI APOI SE VOR LUA IN CALCUL ULTIMELE 12 LUNI EFECTIVE
DECI NU DINAINTE DE CIC1 ... DIN PACATE ...
nu stiu cum se calculeaza insa daca treci direct din CIC1 IN CIC2

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 39+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 1 ZI PANA O VOM CUNOASTE PE PETRA ADRIANA



@cami pe 12 se termina CIC1 dar nu o sa nasc pana atunci, o sa trebuiasca sa intru in prenatal; tocmai d-asta i-am intrebat si pe ei si mi-au scris ca se iau in considerare veniturile de dinaintea nasterii PRIMULUI COPIL; daca vrei iti trimit pe mail adresa de la ei; si eu sunt in dubii, ar fi bine sa fie asa; daca treci direct din 1 in 2 iti ramane aceeasi indmenizatie, si ar fi un pic cam discriminatoriu pt mamicile care au o perioada si de o zi de pauza intre cele 2 CIC uri; din cauza asta eram curioasa daca a primit cineva deja indmenizatia si cat este; pt calculul concediului ai dus adeverinta de la agentie? ca banuiesc ca altfel nu aveau cum calcula..

36+ Mami de Theo, 12.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ana mercic de raspuns
vroiam sa te mai intreb cat de durteroassa e ruperea membranelor
ca am inteles ca e destul
las mine a incercat prima data o moasa da m-a durut rau si nu am mai lasat-o
de aceea te intreb cum te-a durut pe tine

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 39+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 1 ZI PANA O VOM CUNOASTE PE PETRA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

salo, regimul nu afecteaza laptele. Mi-a dat regimul special pt alaptat. Nu am simtit nici o modificare in cant de lapte produs

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

nilufera
la mine a fost oribil
in sensul ca sunt bugetara
si tampitii au vrut sa imi calculeze in prenatal
salariul minimn pe economie
si era groaznic
nu s-a pus problema ca sa imi puna banii dinainte de cic1
asa ca soitul a cautat pe net legile de a innebunit
a gasit
si panba la urma corect este
SA SE CALCULEZE PRENATALUL DIN ULTIMELE 6 LUNI DE CIC1
NU ALTFEL
da am luat
adeverinta de la agentia de prestatii sociale
si imi iese un CIC 2 SUPEWR MIC
DA DECAT MINIMUL
MAI FAC NISTE BANI MACAR DE SERVETELE

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 39+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 1 ZI PANA O VOM CUNOASTE PE PETRA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

stiti ca m-am plans eu ieri sau alaltaieri de scurgeri gelatinoase si m-a linistit Miki ca e dopul gelatinos care se disloca incet-incet.
acum de dimineata iar am simtit umezeala, dar nu m-am grabit la wc ca eram convinsa ca tot aia e. acum m-am dus si e doar lichid curat. s-au fisurat membranele?

acum m-am schimbat, am pus un tampon subtire si astept sa vad cat mai curge. bebe in burta e de ieri foarte activa. aseara am avut cateva contractii destul de dureroase, dar acum nu mai am.



40+ Natalia

AMR oricand


http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/8264324@N03/sets/72157625644823552/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Neata fetele

Eu am avut o noapte nasoala, Edutu meu care se trezea de maxim 2 ori pe noapte,a dormit 4 ore legate pana la 2 si apoi a scartait din ora in ora. Ii tot fornaia nasaucul si se tot chinuia sa traga vanticele. La 5 am bagat aspiratorul sa-i scot balaurii din nasuc. Culmea ca nu se vad mucisorii, dar de fornait fornaie. Asa ca Simo n-ai fost singura care a 'deranjat' vecinii cu aspiratorul.

Acum sunt chiauna de somn ..poate mai tarziu dorm si eu macar 2 ore..

Fetelor ma speriati cu certificatul. Mie la Brasov mi l-a dat pe loc (ma rog sotului ), iar in GL la fel se da in aceeasi zi.
In ceea ce priveste livretul, noi suntem casatoriti de aproape 8 ani si atunci nu se dadea livret asa ca nu cred ca e 'mandatory' sa ai livretul pt certificat, pt ca nu are toata lumea. Noua nu ne-a cerut. Si asa este iti trebuie un nr de cont.

Despre noi ce sa va maim zic..Icterul se pare ca a trecut (tb sa repetam analiza), ne tinem capusorul destul de bine, cand obosim il lasam jos, vrem sa ne intoarcem pe-o parte si cel mai important zambim la mami si gangurim (ma rog spunem 'gg'_. Cand mi-a zambit prima constient, data am plans(exact la 5 sapt)..mare emotiva mai sunt ). Sunt lucruri normale pe care le fac toti copii..dar na emotiile sunt mari cand le face al tau...

Si acum putina galerie pt viitoarele mamici:
|Hai Ama! Hai bb Natalia vino sa vezi ce minuni gateste mami!
Hai Cami! Hai bb Petra vino sa-ti vezi surioara!


PS: Fetele care modificati prima pagina, scoateti mamicile din lista de gravidute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salo_sama spune:

ama asa am patit si eu
la mine se intampla dimineata pe la 5 sau 7 cand simteam ca se scurge ceva si eram terorizata ca nu stiam daca s-au rupt membranele sau nu, am fost de doa ori la control si nimic nu erau rupte si nici dilatatie nu aveam, dar e clar semn ca se apropie nasterea eu dupa o saptaman adupa ce am avut scurgerile astea am nascut

dr meu imi zicea ca membranele sunt rupte daca se imbiba un tampon de vata, adica chiar daca curge putin ar trebui sa fie continua curgearea, nu ca a curs acum putin si dupa 3 ore nu a mai curs deloc, cam asa imi explicau ei mie

mai povesteste-mi ce se mai intampla si o sa iti mai zic cum a fost la mine ca sa iti dai seama ce e

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

dorinut@ multumesc

Simona mersi mult de info acum astept si eu, sunt tare curioasa oricum la mine nu are cum sa mai dureze 2 saptamani

40+ Natalia

AMR oricand


http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/8264324@N03/sets/72157625644823552/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Ama, de data asta, cred ca e lichid. Fii atenta si multa bafta!
Iti mai fac putina galerie:


in S 37+ cu minune de sanatos si fortzos!!!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

AMR 12 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

buna, fetelor. intru si eu scurt-
-FELICTARI PROASPETELOR MAMICI - ALLY, STRUMPH, SI PISUC!!!!

- nu am mai intrat la net de 3 zile.mereu am cat ceva de facut- pampersi, colici, sterilizat biberoane, pus atele la fata,scos atele...mers la restaurant dat avans, ne-am intalnit cu dj..biserica..musafiri..
- noi incercam s-o dezvatam pe fata sa mai doarma in pat la noi.ziua doarme in patul ei, dar noaptea..devine o sulfita comunala- asa o alint eu.am luat-o in primele zzile de ghips, ca nu reuseam s-o linistim nicicum,cum misca din picioruse, cum incepa sa urle, dar ce urlete..si in pat era comod, nu ne mai ridiam,o mangaiam imediat ce incepea sa urle cand se mai trezea si-si aducea mainte de ghips..iar acum urla, si cum o pui in patul nostru, intre noi- uita si de colici, si de ghips, si de caca care nu iese
- am reusit 2 seri, s-o lasam sa urle in patutul lor, pana a cedat si a adormit acoloeste grele.
- ne-a varsat baiatul in jet pe gura si pe nas, la 6 mese..nu inghitea si-i curgea siroaie pe lnga gura, iar din ce asimila, cand sa-l pun sa ragaie- jet.apoi plangea de foame dupa 1 ora.i-am dat cate 20 ml, ragait, apoi iar 20, si tot asa, i-am dat la 4 ore..si mi-a mancat mai bine de foame.a avut si scaune mai moi- imprastiate. nu e diaree, ca alea treb sa fie apoase, nu?
- i-am schimbat laptele de la prenan la nan1 hipoalergenic.oare nu i-a convenit trecerea? acum vad ca s-a reglat..
- bebeii vostri mananca 120 ml, vad.ai mei 75 ml la 3 ore.dc le dau mai mult, ori nu mai sug,ori vomita dupa.o s-o intreb pe pediatra dc treb sa schimb laptele. voi aveti alte idei?

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput