copil cu cheia de gat.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Copiii cu care se joaca sunt tot cu cheia de gat? Poate vreunul din ei are vreo mama sau bunica pe care nu ar deranja-o sa mai supravegheze inca unul contra unei sume modice de bani macar citeva ore.

Al meu are tot 9 ani si vine singur de la scoala, are cheia de la casa si mobil la el dar nu sta singur ci merge la vecina de sus care are la randul ei copii cam de virsta lui. Se joaca impreuna in fata blocului dar nu pleaca de acolo. Pentru mine e foarte important sa pot suna un adult sa stiu daca a ajuns acasa, altfel cred ca nu il lasam inca sa vina singur desi stam foarte aproape de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sunt in mare graba,voiam insa sa spun Amalia,coipilul tau e tare brav,asa micutz si deja sta singur acasa si inca atitea ore!Se descurca admirabil la virsta lui ,parerea mea!

Bineintzeles ca prezentza unui adult in toata aceasta perioada cit sta singur ar fi ideala,pacat ca bunicul nu este agreat!

Eu zic sa incerci sa-i explici chiar si cum functzioneaza aragazul si inca odata(sunt sigura ca ai facut-o deja)pericolele la care se expune!

ma indoiesc ca lka virsta asta si dupa ce a "gustat libertatea"va accepta o bona linga el!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde ce copii, Sabina. Eu nu numai ca il tin pe cel mic program lung la gradinita, dar mai merge si la tot felul de cursuri dupa, astfel incat sa nu ajunga acasa mai devreme de 7 si sa aiba timp cel mare sa faca lectiile. Daca sunt impreuna cel mic il provoaca la joaca iar cel mare protesteaza ca pe el il "terorizam" cu lectiile si nu mai vrea (nu face nimc suplimentar, doar temele de la scoala).
Cel mai bine, zic eu, e ca Amalia sa-i gaseasca ceva de facut in multele ore pe care le sta acasa. Poate un sport, o limba straina. Poti vorbi cu bona ca inainte sa se duca dupa cel mic sa vina pe la voi si sa-l insoteasca la antrenament. De acolo il luati voi cand terminati programul, sau bona cand iese de la cresa cu cel mic. Daca e o limba straina, profesorul poate veni acasa si macar stii ca e supravegheat 1 -1.5 ore de un adult si mai si invata ceva. In restul zilelor (cand nu are cursuri/antrenamente) poti incerca varianta cu bona.
La partea cu minciunelele...nu prea stiu ce sfat sa-ti dau. Si baiatul meu cel mare (cls a 2-a) a inceput cam de vre-un an nu sa minta, dar "sa uite" sa spuna ce nu-i convine. Povesteste ce-a facut x sau y, dar cand face el - uita sa spuna. Am stabilit ca noi nu-l pedepsim cand greseste ceva ci doar daca ne minte si ne-am si tinut de cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna,

Copilul meu e mic, dar am crescut cu alti trei frati si la un moment dat am avut si cheia de gat...Parerea mea e ca l-ati responsabilizat destul de mult si destul de repede. Nu e o tragedie, doar ca acum directia e una singura - inainte! Adica nu mai poti da inapoi si sa-i pui o bona in sensul clasic al cuvantului. Si nici nu poti sa ai pretentia ca el sa ramana cumva "pe loc" cativa ani pana cand va fi ok pentru voi sa plece din fata blocului...Nu stiu daca ma exprim foarte clar...Mie actiunile lui imi indica faptul ca vrea mai mult, mai multa libertate, mai multa putere de decizie. Deja s-a rodat in responsabilitatile pe care le-a avut anterior, vrea ceva nou, ceva mai mult decat vi se pare voua ok...Si stie ca dorintele lui nu corespund cu ale voastre - de asta minte.
Incercati sa stabiliti de comun acord niste noi limite, negociati putin, discutati.
O activitate extra nu e o idee proasta, atata vreme cat n-o precepe ca pe o "pedeapsa", ca pe o ingradire a libertatii pe care a cunoscut-o deja. Poate are vreun prieten care merge la vreun curs si va dori si el...Lasati-l sa aleaga. Important e insa modul in care se pune problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In nici-un caz, daca pui bona sa stea nitel pe acasa, nu-i spui ca de fapt vrei sa-l supravegheze. Vorbesti cu bona si ii dai ceva de lucru, iar copilului ii spui ca bona vine sa calce rufe (sa zicem) ca sa ai tu mai mult timp de stat cu copiii. Activitatile extrascolare le alegeti impreuna, eventual ceva ce fac si copiii din anturajul lui, astfel incat, mergand impreuna cu ei, va fi de fapt un premiu, nu o pedeapsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

ahhh,off topic:Adelamaria sunt de acord cu postul tau,din greseala am votat "nu sunt de acord"!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Off-topic: Andacos, dragut din partea ta! :) Sincer, habar n-aveam ca exista optiunea asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Buna,

Parca ma vad pe mine in copilarie cand povestesti despre copilul tau.
Eu am crescut cu cheia de gat din clasa I. Dupa un timp mie mi s-a facut o frica teribila. Nu le-am spus alor mei pentru ca oricum nu puteau schimba ceva asa ca am inceput sa plec in vizite, sa chem copii la mine. Minteam pentru ca mama nu-mi dadea voie singura cu alti copii in casa sau sa plec aiurea. Ai mei imi lasau mancare in frigider dar eu nu reuseam singura sa deschid butelia si nici nu mai mancam. Minteam ca am mancat. Cam de la 14 ani n-am mai mintit deloc. A fost dificil la inceput dar infinit mai bine acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si eu sunt copil cu cheia de gat inca din clasa a doua, eram cu sora mea (eleva clasa I) atunci. Mancare la termos, vecina pensionara care venea sa ne verifice periodic, vizite inopinate ale mamei. Dar noi stateam abia 3 ore singure. Si eram in Sighet, oras cu maxim 10 masini in vremea copilariei mele si unde toata lumea cunostea pe toata lumea. De la 11 ani ne-am mutat in Brasov si am stat cu bunica pensionara.

In conditiile actuale eu nu as concepe copil mic de nici 10 ani (mai ales baiat) sa stea singur cate 5-6 ore. Este incredibil de mult timp! De ce nu-l mutati la after school? Si mai ales ca aveti bona pt cel mic, de ce nu poate sa fie bona pt amandoi? Vine la pranz, incalzeste mancarea celui mare, il pune la somn (sper ca doarme de pranz), il pune la teme, merge dupa cel mic la gradinita, iese in parc cu amandoi. Uite ce bine i-am organizat ziua de lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

La 9-10 ani sa doarma la pranz?:) Al meu nu mai doarme la pranz de la 4 ani. Poate sa il legi de pat:))

Mergi la inceput