teren cu probleme

teren cu probleme | Autor: greierash78

Link direct la acest mesaj

Vreau sa cumpar un teren (pe teren se vor construi minim 2 case)care are drum de servitute, numai ca latimea acestui drum este de doar 3 m.Legea ma obliga sa am o latime a drumului de 4,5m.Ar putea fi obligati prin lege, vecinii din lateral sa imi ofere din terenul lor pt a ajunge la 4,5 m latime?Sau trebuie intocmit un act cu ei pt a imi da voie sa trec pe proprietatea lor sau sa le cumpar din teren?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, vad ca nu ti-a raspuns inca nimeni, pana iti raspunde cineva in domeniu, imi dau eu cu parerea sper ca nu te superi.Eu nu cred ca poti obliga pe cineva sa-ti dea din terenul lui, ca tie nu-ti ajunge , iar daca vor sa-ti vanda iarasi e la latitudinea lor sa aleaga .Nu puteti construi casa invers, astfel sa ramana pe langa ea teren de trecere? Zic si eu ca idee.Altfel nu vad cum, doars a cauti un alt teren care sa corespunda si ca dimensiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

doar servitute de tecere....contra cost prin terenul vecinului....dar cine vinde terenul cum la detinut?? asa fara deschidere la strada???

cere servitute de trecere de la vecini contra cost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu am intalnit un astfel de teren, la vanzare, acum vreo 5 ani. avea si o casa frumusica construita la rosu pe el, dar nu se vindea deloc, pt ca avea drum de servitute de trecere prin curtea unui alt vecin si practic nu puteai sa intri cu masina acolo (nu mai spun de ambulanta, pompieri, etc.)

Sfatul meu este sa cauti alt teren, pt ca vecinii nu pot fi obligati sa "lateasca drumul" in vederea amplasarii unei case. In acest moment ai access la teren prin 3m si nu poti spune ca nu ai acces. E cam aiurea... la noi nu se pot expropia pentru autostrazi, daramite pentru 1,5 m necesari pt casa.

Andries

Mergi la inceput