Mamici din Grecia (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Ziua buna si de la noi!

Mamitza_alex, ce tare e Bya cu romano-greaca ei. Sa ne mai povestesti perlute de-ale ei.

Esthera2011, azi nu ne mai zici nici o poezie? Ca eu de-abia astept o noua zi sa vad cu ce poezie ne mai intampini. Am facut si eu faza cu clopotelul, insa eu nu vroiam sa vorbeasca Stelios, vroiam sa zica decat mama ca le zice pe toate numai mama, nu. Si n-a zis inca! O fi clopotelul meu de vina? Ca e de portelan.

Ioannoula, imi pare rau ca ai probleme cu sotul, chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc, insa e bine sa-ti mai versi amarul si cred ca al trebui sa-l scuturi mai bine asa cum ai facut-o, sa-si mai revina in simtiri si sa-si dea seama ca din moment ce ati hotarat sa aveti un copil prioritatea nr. 1 este sa-i fie copilului bine si de aici implicit si o atmosfera buna si calda in familie. Da, la fel ca Anouk zic si eu, nu te opreste nimeni daca ai pasaport si procura din partea tatalui.

Anouk3, a fugit febra de la voi? Ce tari sunteti cu numele ratelor! Le-am si vazut, ce mari sunt chiar ca seamana cu Stallone, asa mai musculoase. Am vazut pozele cu Nicolas the great, ce mare e, zici ca e copil de 2 ani, si Stelios are aceeasi inaltime si greutate ca el, dar nu mi se pare asa mare ca Nick. De unde ati luat motorul? As vrea sa-i iau si eu lui Stelios, insa nu prea e de acord tati. Cum nu e de acord sa-l incalt, of Doamne ce mai trag cu asta, are Stelios tot felul de papucei, de panza, de piele cu talpa moale, de piele cu taloneta si nu ma lasa sa incalt copilul cand ies din casa cu el, cica sa-l scot in sosete, ca nu e bine sa invete sa mearga incaltat, ci descult. Of, si voi stati incaltati si in casa, eu ce sa mai zic, ma dispera!!!

Moro_K, de unde iei rasaduri de cherry? Ca m-ar interesa si pe mine.

Lukasnicolas, imi pare rau ca nu poti merge la intalnirea de 10 ani asa cum iti doresti. Noi nici n-am facut si mie mi-a parut rau ca n-am facut, insa nici noi n-am fost asa uniti, mai bisericute asa, ca si colegii lui Mamitza_alex. Aveam 2 prietene bune in liceu cu care ma pierdut legatura de cativa ani, de una am dat pe FB, de fapt ea a dat de mine, e in Italia, insa de cealalalta nu reusesc deloc sa dau.

Carmaw, lasa nu te mai necaji ca e casa murdar, important e sa fie sufletul curat!

Nibi_niki, eu i-am facut lui Stelios certificat si pasaport, dar la consulat la Salonic, nu in Ro. La certificat mi-au trebuit: certificat de nastere mama, certificat de nastere tata (cu apostila de la Haga, daca e cetatean strain), certificat de nastere grecesc copil, certificat de casatorie romanesc si buletinele parintilor. La pasaport mi-au trebuit: cert de nastere roamanesc copil, buletine parinti, si prezenti copilul si parintii.

Fug ca s-a trezit piticul. Va pup, o zi buna!




Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Theo, multumim de aprecieri! Motorul l-am luat de pe internet de la "kou kou", dar este Little Tikes si sigur il gasesti si prin magazine (la noi, ti-am zis, suntem peste 7 mari si 7 tari si nu exista nimic). De fapt, pentru varsta lui se strange partea cu scaunelul si se face un soi de perpatura, dar Nicolas s-a enervat cand i l-am strans asa ca impingem tot camionul prin casa. L-am asezat pe scaunel doar de poza.
Pantofi eu ii pun in primul rand ca, poate se si observa, am o piatra nasoala pe jos si e imposibil sa-l las numai in sosete. Dar am luat de la Mothercare o pereche de pantofiori cu talpa moale de care sunt tare multumita. Isi misca talpa foarte bine, se ridica pe varfuri. Chiar vreau sa-i mai iau o pereche. Gasesti in catalogul lor de pe site.
Pup!


Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010)
Nicolas the Great

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

uff fetelor insfarsit am terminat treaba!!dar a meritat efortul am o casuta asa frumoasa...ANOUK am vazut pozele noi e super tare piticul si vorba lui Theo pare mareee..si ratustele sunt superbe!avem si noi o masinuta cam ca a lui Nik si cred ca e cea mai buna achizitie pe care am facut-o pt ca desi o avem de 1 an Luka este inebunit dupa ea ,se plimba toata ziua cu brum-brum.IOANULLA succes in continuare cu sotul cred ca asta le mai trebuie cateodata barbatiilor, sa-i mai scuturam nitel ca sa revina la realitate.THEO am pregatit ieri una din retetele tale,cartofi la cuptor cu oua, pt ca aveam muulta treaba si nu aveam timp de gatit ..au iesit super buni iar ouale senzationale(nu credeam ca se pot face oua in cuptor).ESTHERA sari cu poeziile tale care ma binedispun(tu ne-ai invatat ce sa-ti fac)...tare faza cu spoveditul in engleza ..ai reusit?CARMAW nu te necaji cu curatenia da-ne repede adresa si mergem noi si aranjam ca sotul meu are un chefMORO_K esti tare cu gradinaritul pe balcon as vrea si eu sa am produse proaspete dar nu cresc singure trebuie multa grija iar eu sunt cu capul in nori.Am trei ghivece cu flori, 3 nu mai multe dar daca nu ar fi sotul meu...vai de ele ,ca daca saracele nu vorbesc, nu tipa ca le este foame eu uit sa le pun apa...Mai nou fi-miu a uitat cuvintele mama si tata,de 2 zile ne striga pe nume Titi(Cristi ,sotul)si Adeia subsemnata,ne aude pe noi cum ne strigam si ne striga si el...VA PUP FETELE SI O ZI BUNA SA AVETI

Andreea mami de pui mic Lukas-Nicolas 08 03 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Seara buna la gagici!!

...se pare ca am stat in curent (unde oare???)...si am o durere de urechi, dinti, masele(care mai sunt pe acolo)...cumplita!!!!...si vad ca ma ia si durerea de cap.....
Dar nu din cauza "curentului"...ci a fiorosilor de ratoi !!!...sunt tare begosi..mai ales sub....dosul..ursului!
Pe Nick, mai Anouk draga...ce ti l-as mai smotoci!!!...e un grasunel, frumos joc....si vesel tu(vad ca tot timpul zambeste)!!!..asta e bine, inseamna ca-i prieste aerul grecesc!
Am fost la manastire...superba privelise, slujba frumoasa (pacat ca nu o inteleg)...si am flirtat cu un mascul!!!!...
Asta e!....sa ma ierte Bunul Dumnezeu...insa era atat de frumos incat nu-mi puteam dezlipi retina de la el!...
....bine, banuiesc ca vi s-au dilatat pupilele...si zambiti...sau sunteti socate????
Doamnelor.....
Masculul care mi-a surescitat privirea era superb...chiar si cu suzeta in gura!!!!..
Dupa slujba, servit cafea, apa si biscuiti de post (in incinta manstirii)...m-a surprins gestul...si am admirat privelistea oferita (manastirea este situata in varful unui deal).
Bagat grecul la inaintare, discutat cu preotul care vb engleza...este de acord, trebuie sa sun inainte de a merge la el!!!
Felicitari Ioannoula....banuiesc ca in afara de saruturile patimase ale sotului tau...au mai urmat si alte momente tandre,nu??.
Felicitari pentru munca depusa Andreea...banuiesc ca in afara de casa frumoasa...esti si mandra de ea!( cum pot sa vad si eu o poza cu Lukas?).
Teo, de portelan este si clopotelul meu!!!...tu persevereaza si da-i lui Stelios sa bea in continuare!!(si puiul tau vreau sa-l vad).
Seara buna la fete cucuite....si mii de
N-am uitat poezia (ma bucur ca o asteptati in fiecare zi)...dar inca ma gandesc ce poezie sa postez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Multumesc fetelor. Si pe mine ma streseaza enorm si plang destul de des ca nu am copilul botezat, iar sotul meu nu are nici un gand sa il botezam. Am discutat foarte des problema si am insistat, dar nu ii pasa. am hotarat sa il botez in Romania si asta-basta. Poate sa se supere sa faca ce vrea, o sa am inima inpacata. Va pup iar si mai vb si maine ca tre sa ma duc cu puiul acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Tinand cont ca vedetele zilei au fost ratoii lui Anouk...am gasit si poezia..


O ratusca imbufnata
Sta pe mal cam suparata.
- Mac, mac, mac
Si mac, mac, mac,
Eu in balta nu ma bag
Ca ma ud pe lopatele,
Nu mai pot merge cu ele.
- Ga, ga, ga!, rade gansacul.
- Oac, oac, oac!, striga brotacul.

Unde ati mai vazut voi,
Dragi copii de pe la noi,
O ratusca suparata
Sa nu vrea sa intre în balta?

Mai, ratusca mititica,
Intra în balta fara frica.
Acolo te racoresti
Si prieteni buni gasesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Ioannoula...cat are printesa ta??....scuze nu am retinut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

buna seara sau dimineata, ce o fi..si eu de la servici si iar nu pot sa dorm.

Esthera ti-am trimis acum pe PM codul cu parola de la mailul comun unde sunt si poze cu Luka si cu Stelios si cu Bya asa ca vizionare placuta si daca vrei trimite si tu poze ca sa te vedem si noi.Poezia de azi chiar e tare.Eu am scris-o ca sa il invat pe Luka cand creste mai mare ca tare mult mi-a placut.
Ioanoula am vazut ca esti tare nelinistita cu botezul sa iti spun cum a fost la noi.Pe Luka l-am botezat la 1 an si o luna si suntem amandoi romani si eu si sotul, dar nasii lui Luka sunt- sotul soacrei mele impreuna cu fetita lor,Cristina.Luka e nascut in martie iar noi programasem botezul in iulie dar cu 2 sapt inainte s-a imbolnavit f tare Cristina a fost suspecta de cancer(cu voia lui Dumnezeu nu a fost cancer) a stat in spital aproape 2 luni si a suportat 2 operatii la doar 7 anisori.Va dati seama ca numai chef de botez nu am mai avut.Apoi l-am tot amanat si pana la urma l-am facut in anul urmator in aprilie.Ce vroiam sa iti spun de fapt este ca Luka nu a patit nimic, nu a avut nici o problema din cauza faptului ca nu era botezat.Bine acum fiecare cu parerile sale dar eu cred ca faci o gresala ff mare daca iti botezi fetita in Rom fara sotul tau si fara ca el sa fie de acord.Tot zici ca situatia nu e chiar roz intre voi cu asta o sa il dai gata.Oricum tu faci cum crezi tu ca e mai bine eu mi-am exprimat o parere.Va pup fetele si somn usor

Andreea mami de pui mic Lukas-Nikolas 08 03 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula

Multumesc fetelor. Si pe mine ma streseaza enorm si plang destul de des ca nu am copilul botezat, iar sotul meu nu are nici un gand sa il botezam. Am discutat foarte des problema si am insistat, dar nu ii pasa. am hotarat sa il botez in Romania si asta-basta. Poate sa se supere sa faca ce vrea, o sa am inima inpacata. Va pup iar si mai vb si maine ca tre sa ma duc cu puiul acasa.

Draga mea
Sotul tau pe care l iubesti e grec,tu stiai asta accepta i obiceiurile ca nu ai ce face
Stau la cretani si mi se face si mie rau cind vad copilul care se boteaza ff tirziu si in plus zau sunt tare limitati la datul numelui(tata mare Yanny ,tata si nepotul la fel.....cind strigi YANNY vin n insi spre tine:):)
Daca vreti armonie lasati cum zic ei
Nimic nu va impiedica pe sestake sa va duceti intr o vizita in ro singura sau nu si sa faceti acolo intr o biserica botezul(punind numele ales de greci)2 botezuri nu strica.
Dar sa nu stie nimeni.....si uite asa cu diplomatie fara nervi si stress DAR CU MARE DISCRETIE puteti sa impacati si varza si capra.
Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu remarca mea...era o ideea care a mai fost pusa in practica:):):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata, dragele mele! Iar nori pe aici.. parca sunt in Brasov.
Sta sa ploua, noi prin casa, Nicolas incearca sa demonteze tarcul, am de calcat o gramada si fir-ar sa fie, nu se calca singure. Clopotelul tau, Esthera, nu face si d-astea?



Intre timp a adormit Nicolas.
Multumim, fetele, de aprecieri si pentru Nick si pentru ratuste. Cred ca e totusi ultima data cand mai punem ratuste ca fac o mizerieeee.
Esthera, excelenta poezie! Ma bucur ca te-ai simtit bine la manastire. Slujba nici eu nu o inteleg, dar acum incep sa mai pricep una alta si din cate un cuvant-doua deduc cam care parte a liturghiei este. In fine, inapoiati si la capitolul asta grecii.
Ia si tu un calmant sa treaca durerea de capatzana ca-s tare pacatoase nevralgiile astea.
Andreea, da' tare insomniaca esti. Eu am crezut ca sotul tau e grec pentru ca cel mic are nume grecesti.
Ioannoula, au dreptate Andreea si Carmaw sa nu faci botezul fara sotul tau. Poate puteti discuta si ajunge la o intelegere, mai ales ca pitica ta n-are nici 6 luni (daca tin bine minte). Si chiar daca o botezi la 1 an nu pateste nimeni nimic. Asta e, e in codul genetic al grecilor sa ramana setati pe niste traditii tembele. Barbatul meu a trait 20 de ani in America si tot mai are fixatii d-astea.
Carmaw, din pacate si la noi tot asa a fost cu numele copilului: musai sa fie al lu' bunica-su. Desi pe fetita cumnatului meu o cheama Nicoleta. In fine, noi am avut intelegerea ca daca e fata aleg eu, daca e baiat alege el. N-a fost sa fie Katerina..
Fug sa strang in bucatarie ca e dezastru. Cand trece Apostolis pe acolo, zici ca a trecut tsunami.
Si sa nu uit: ma bucur tare mult ca sunteti vorbarete! Ia mai ziceti si la o toanta ce sa mai faca de mancare azi.. De post sau nu.

Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010)
Nicolas the Great

Mergi la inceput