Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce anume sa nu fie publicat?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

ART. 4

(1) Prezentul contract se încheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.

(2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la încheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Cand se fac 30 de zile inainte de expirarea ultimului contract colectiv de munca? Si atunci cand expira eu ce trebuie sa fac sa se prelungeasca?

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai CCMN era pana la data de 31.12.2010 - intrucat nu a fost publicat in MO nici o denuntare pana cel tarziu 30.11.2010 de catre una din parti(eu nu am cunostinta de asa ceva) cf art. mentionat CCMN se prelungeste dar nu mai mult de 31.12.2011.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pai CCMN era pana la data de 31.12.2010 - intrucat nu a fost publicat in MO nici o denuntare pana cel tarziu 30.11.2010 de catre una din parti(eu nu am cunostinta de asa ceva) cf art. mentionat CCMN se prelungeste dar nu mai mult de 31.12.2011.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Si dupa 31.12.2011 ce se intampla? Expira CCMN pe 2007-2010?
Din mesajul lui Matzaila_81, am inteles ca cel pe 2011-2014 nu s-a publicat in Monitorul oficial. Asa este? Prin urmare, pentru cele care nasc in 2012 nu exista baza legala pentru cererea unui salariu mediu pe unitate?

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

ART. 4

(1) Prezentul contract se încheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.

(2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la încheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Am gasit aici http://legislatiamuncii.manager.ro/a/2688/acpr-denunta-contractul-colectiv-de-munca-la-nivel-national.html
ca a fost denuntat CCM pe 2007-2010.

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat nu este publicat in MO - nici un folos.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Marius, tot uit sa-ti spun ca am primit raspuns de la minister la intrebarea mea cu locul in care a fost publicata denuntarea si mi-au zis ca nu e musai sa fie publicat in monitor ca sa fie oficial si ca actele de denuntare se afla la minister.
Am pe mailul de servici totul cu stampiluta frumos.
O sa-ti trimit luni sa vezi frumusete de raspuns. Banuiesc ca nu e legal dar cred ca se bazeaza pe faptul ca nu am cunostinte in domeniu si or zice ca fraieresc ei o mamicuta.

+32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nimic nu este oficial la nivel acesta fara sa fie publicat in Monitorul Oficial. D'aia e monitor. Atata vreme cat un contract la nivel national este publicat in MO si orice act care duce la modificarea/anularea acestuia obligatoriu trebuie sa fie publicat in MO.
Altfel na, scriu si eu o scrisoare o pun in cutia postala si pretind ca e oficiala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Sunt constienta de asta.
Na ca inca nu ti-am trimis raspunsul pe mail.
Vreau insa sa le mai scriu din nou,sa ajunga sa ma cunoasca ca pe un cal breaz.

+32

Mergi la inceput