Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Asta e raspunsul primit de la avocata:

Contractul pe 2011-2014 nu a fost publicat in Mon. Oficial asa ca angajatorul nu mai e obligat sa acorde salariu mediu la nastere copil. Singura scapare ar fi sa existe negociat un Contract la nivel de ramura sau la nivel de industrie, cu aceasta prevedere inclusa. Partea cea mai proasta e ca nici nu se va mai semna un Contract la nivel national conform legii, deci slabe sanse. Uite ce zice legea: nr.62/2011.,art.128 (1) din aceasta lege, contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.

Mi-a spus ca daca firma nu vrea nu-mi da si cu asta basta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaF spune:

Buna ziua
Am si eu mai mai multe intrebari si sper ca ma puteti ajuta.
Sunt insarcinata in 19 saptamani. Voi intra in concediul prenatal pe la jumatatea lunii decembrie. In cursul zilei de astazi am aflat cerand situatia concediului de odihna ca sunt deja pe plus cu 19 zile luate(lucrez de aproape 4ani la aceasta societate si nu a fost problema ca s-au tot mutat de pe un an pe altul).
Acum vin intrebarile:
- daca vreau sa imi iau concediu medical-am niste probleme si necesita cam 5 zile la pat- cu cat se platesc si daca se adauga la nr de zile de concediu, adica voi avea in total cu plus de 24 zile
- inante sa intru in CIC, angajatorul va dori sa reglementeze situatia CO si v-a trebui sa imi scada din salariu, aproximativ un salariu pe o luna. Acest lucru va afecta calcul indemnizatiei finale?

Va multumesc si sper ca ma puteti lamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui marylenac

pai...nu mai inteleg nimic...este valabil inca ultimul CCM ? Deci salariata mai poate cere acel salariu bonus in baza art. din ultimul CCM?

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Da este valabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Asta e raspunsul primit de la avocata:

Contractul pe 2011-2014 nu a fost publicat in Mon. Oficial asa ca angajatorul nu mai e obligat sa acorde salariu mediu la nastere copil. Singura scapare ar fi sa existe negociat un Contract la nivel de ramura sau la nivel de industrie, cu aceasta prevedere inclusa. Partea cea mai proasta e ca nici nu se va mai semna un Contract la nivel national conform legii, deci slabe sanse. Uite ce zice legea: nr.62/2011.,art.128 (1) din aceasta lege, contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.

Mi-a spus ca daca firma nu vrea nu-mi da si cu asta basta.


Sugereaza-i sa citeasca mai atenta dispozitiile in vigoare.
Sugestie art. 4 alin 2 din actele aflate in vigoare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinna82 spune:


Buna ziua,

Pentru a primi indemnizatie, trebuie sa fi obtinut venituri in TOATE cele 12 luni dinaintea nasterii? Se ia in considerare ca in 2 dintre cele 12 luni nu am inregistrat venituri (decat din chirii, care nu cred ca se pun...), dar am contribuit la asigurarile sociale in baza unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii (prin care am platit lunar cota de contributie de 31,3% din salariul minim pe economie)? Urma sa ma angajez si am zis sa nu mai intru in somaj pentru 2 luni - a fost o greseala cred.

Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocei spune:

spuneti-mi va rog daca mai pot schimba optiunea de durata a CIC daca am optat deja pentru 2 ani (am inceput CIC in aug 2011). acum sunt nevoita din motive personale sa renunt la cei 2 ani si sa ma intorc la 1 an sau mai devreme. angajatorul ma poate primi? spuneti-mi va rog daca mai pot schimba optiunea de durata a CIC daca am optat deja pentru 2 ani (am inceput CIC in aug 2011). acum sunt nevoita din motive personale sa renunt la cei 2 ani si sa ma intorc la 1 an sau mai devreme. angajatorul ma poate primi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poti schimba. Poti sa revii dar fara stimulent.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Asta e raspunsul primit de la avocata:

Contractul pe 2011-2014 nu a fost publicat in Mon. Oficial asa ca angajatorul nu mai e obligat sa acorde salariu mediu la nastere copil. Singura scapare ar fi sa existe negociat un Contract la nivel de ramura sau la nivel de industrie, cu aceasta prevedere inclusa. Partea cea mai proasta e ca nici nu se va mai semna un Contract la nivel national conform legii, deci slabe sanse. Uite ce zice legea: nr.62/2011.,art.128 (1) din aceasta lege, contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.

Mi-a spus ca daca firma nu vrea nu-mi da si cu asta basta.


Sugereaza-i sa citeasca mai atenta dispozitiile in vigoare.
Sugestie art. 4 alin 2 din actele aflate in vigoare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Poti sa-mi spui, te rog, mai exact, din care act sa citesc art.4 alin 2? Multumesc!

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

ART. 4

(1) Prezentul contract se încheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.

(2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la încheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Multumesc!
Si daca nu a fost publicat in Monitorul Oficial, e considerat totusi valabil?

Irina

Mergi la inceput