Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

pai cum iti explici ca unii iau acest stimulent mai devreme de implinirea varstei de 1 an (Situatia finei mele si a lui Lorrine)a copilului si altii nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cauza clasicei lipse de profesionalism. Cadn vine un control fiscal vor trebui sa recupereze banii acordati ilegal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu este nici o greseala.

La tine insa este o greseala conf. HG 1291/12.12.2012 art. 12 alin. 6
care interzice acest lucru.


Ma indoiesc ca este o greseala la mine. Legea pe care ai dat-o ca exemplu este din decembrie 2012, or eu m-am intors in toamna trecuta.

@SuperMami_1 : sunt din ce in ce mai convinsa ca exista o neintelegere la mijloc. Iti trimit un PM cu ceea ce am gasit (nu vreau sa se considere reclama), insa, conform noii legi de la sf anului trecut, stimulentul se acorda pentru toata perioada ramasa inainte de a implini 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inteles ai revenit pe legea veche. Asta este explicatia.

**
Poti sa publici daca ai un anumit raspuns de ce sa se considere reclama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Copiez aici ceea ce am gasit (e de pe alt forum si nu voiam sa se intrerpeteze gresit) :

"Reglementarile privind acordarea stimulentului de insertie au fost modificate semnificativ la sfarsitul anului 2012, prin Legea nr. 166/2012 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 699, din 11 octombrie 2012."

" Astfel, in baza prevederilor instituite de Legea nr. 166/2012, avocatul Mircea si Asociatii distinge urmatoarele situatii de acordare a stimulentului, in functie de durata concediului de crestere a copilului pentru care a optat parintele:

Persoana care a optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 1 an, in situatia in care obtine venituri impozabile inainte ca minorul sa implineasca varsta de 1 an, la cerere, va beneficia de stimulentul de insertie, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
Persoana care a optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, are dreptul sa primeasca stimulentul de insertie in situatia in care realizeaza venituri supuse impozitarii, dupa implinirea de catre copil a varstei de 1 an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani.
In cazul copilului cu handicap, stimulentul se acorda oricand, pe toata durata, parintelui indreptatit, pana la implinirea varstei de 3 ani de catre copil".

Sursa : http://www.avocatnet.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este corect dar incomplet conform prevederilor din dec. 2012. Aceasta explicatie nu este aplicabila in aceasta forma incompleta legea precizeaza clar si complet si cazul in care un asigurat revine serviciu sau obtine venituri profesionale inainte de implinirea varstei de 1 an a minorului fata de care s-a solicitat asigurarea.
Din explicatia expusa fiind incompleta lasa senzatia ca un asigurat poate primi indemnizatie si pentru perioada anterioara varstei de 1 an ceea ce nu corespunde prevederilor legale in vigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"Persoana care a optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 1 an, in situatia in care obtine venituri impozabile inainte ca minorul sa implineasca varsta de 1 an, la cerere, va beneficia de stimulentul de insertie, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani."
Unde perioada ramasa o lasa in aer fara nici o precizare exacta pentru ca legea spune in mod clar ce si cat reprezinta aceasta perioada ramasa...
Este o "uitare" cam ... in fine...


Aveti baza legala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorinne

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu este nici o greseala.

La tine insa este o greseala conf. HG 1291/12.12.2012 art. 12 alin. 6
care interzice acest lucru.


Ma indoiesc ca este o greseala la mine. Legea pe care ai dat-o ca exemplu este din decembrie 2012, or eu m-am intors in toamna trecuta.

@SuperMami_1 : sunt din ce in ce mai convinsa ca exista o neintelegere la mijloc. Iti trimit un PM cu ceea ce am gasit (nu vreau sa se considere reclama), insa, conform noii legi de la sf anului trecut, stimulentul se acorda pentru toata perioada ramasa inainte de a implini 2 ani.

Marius, eu am luat iar la studiat HG 1291/12.12.2012 si chiar nu este precizat asa ceva pentru cazul meu cu cerere de crestere copil pana la 1 an- art. 2 alin. (1) lit. a) , sunt mai multe precizari pentru mamele care opteaza pt doi ani- art. 2 alin. (1) lit. b) si vor sa se reintoarca pentru stimulent.
Imi scapa mie ceva?
Eu chiar voi contesta aceasta decizie, cu riscul de a ma judeca cu institutiile statului, dar nu accept un asemenea abuz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca ai dreptate. Am recitit textul legii si intradevar specificarea mentionata de tine este corecta. Tu te incadrezi la litera a). iar ceea ce am specificat eu se refera la cazul de la pct b).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

merci mult, Marius.
Voi face contestatie asupra deciziei sa vad ce imi raspund si o sa te mai tin la curent cu noutatile

Mergi la inceput