Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Marius, am si eu novoie de sfatul tau in urmatoarea situatie in care ma aflu:

Am primit prin posta decizia de acordare a stimulentului de insertie (500 ron) incepand cu data de 2 aprilie 2013 (data la care bebe implineste un an), eu mi-am reluat activitatea incepand cu data de 1 febr 2013 si asteptam sa primesc stimulent de insertie si pe februarie si pe martie, nu doar pe aprilie. Gresesc eu, sau pe ce baza nu imi platesc stimulent pe aceste 2 luni? sa contest aceasta decizie?
Multumesc
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca la momentul in care ai depus dosarul pt CIC ai optat pt reintoarcere incepand de la 1 an atunci nu ai ce contesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

adica? nu inteleg la ce te referi.
Eu am depus dosar de indemnizatie pentru un an si m-am intors mai devreme cu 2 luni de implinirea varstei de 1 an a lui bebe.pe astea 2 luni de ce nu imi da stimulent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru ca tu ai cerut si ai spus ca te vei intoarce doar dupa 1 an conform actelor deepuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

deci tu zici ca au baza legala pentru a nu-mi acorda stimulentul pe aceste doua luni? care ar fi legea si articolul, te rog?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Au la baza actele tale. Tu ai cerut asta ei doar s-au conformat cererii tale. Legea admite sa revii oricand dar tu decizi cand revii si asa iti faci singura actele. Daca tu ai spus acolo in acte ca revii doar dupa 1 an e clar ca nimeni nu iti poate contesta solicitarea personala.
Deci este vorba de exact ce ai cerut tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Citat:
citat din mesajul lui SuperMami_1

adica? nu inteleg la ce te referi.
Eu am depus dosar de indemnizatie pentru un an si m-am intors mai devreme cu 2 luni de implinirea varstei de 1 an a lui bebe.pe astea 2 luni de ce nu imi da stimulent?



I am responsible for what I say. I am not responsible for what you understand.


Cred ca este o greseala pe undeva....cand am depus dosarul pentru indemnizatie, am optat pentru varianta unui singur an. M-am intors la serviciu cu cateva luni inainte ca BB sa implineasca un an, iar stimulentul de insertie a inceput sa intre incepand cu ziua intoarcerii la serviciu, nu de la un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este nici o greseala.

La tine insa este o greseala conf. HG 1291/12.12.2012 art. 12 alin. 6
care interzice acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Multumesc, Marius.
Aceasta hotarare s-a aplicat probabil in cazul meu, insa la o cunostinta de-a mea in situatie similara cu a mea, numai ca dosarul depus la primaria Chiajna s-a aplicat altfel, deci a primit stimulent si in luna anterioara implinirii varstei de 1 an a copilasului ei, la fel cum spune si Lorrine. Deci e o chestiune de interpreatare a legii pe care unele primarii o interpreteaza in favoarea mamei, iar alte primarii(in cazul meu cea a mun Bucuresti) o interpreteaza in defavoarea mamei....deci mare atentie mamicilor in situatia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este nimic interpretabil.

Mergi la inceput