Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna seara, cred ca ar trebui deschis un subiect si cu Drepturile taticilor pt ca azi la dr de fam am ramas interzisa.
Din cate stiu eu dr de fam poate sa tina niste cursuri de puericultura pt tatici ca sa beneficieze de inca 10 zile de co in plus de la stat. Azi cand am mers la dr mi-a zis ca ea nu stie nimic despre asta, ca ea nu tine nici un curs, ca a semnat niste hartii la altii pt chestia asta da nu stie exact de unde erau, stie ca era ceva tipizat. Eu nu tin neaparat sa-mi faca pe bune cursul respectiv, platesc cat e de platit 100 ron parca dar vreau sa intru in posesia hartiei respective....cum sa procedez?
Stiu ca este un site prin care poti sa faci aceste cursuri on line si ti se elibereaza un atestat. Ok, facem cursurile respective, platim pt atestat 100 ron si apoi ce fac cu atestatul respectiv? merg la dr de fam ca sa ce...ca ea nu stie ce ar trebui sa faca.
Exista un formular ceva tipizat pentru chestia asta cu care sa merg la ea sa-mi semneze si apoi sa dau la firma la sotul meu?
O seara buna sa aveti


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Gasesti partea de legislatie la mine pe site - pagina legislativa
Este vorba de Legea 210/1999 - concediul paternal si Normele de aplicare-sectiunea Asigurari sociale si bugetul de stat
Pagina legislativa o am la adresa de mai jos:
http://www.romleas.ro/legi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Iirilac31, sa-ti spun cum a fost la noi : sotul meu a luat legatura in primul rand cu medicul sau de familie, dar acesta nu se ocupa cu organizarea cursurilor de puericultura si ne-a recomandat cateva fundatii / institutii. Auzisem ca spitalul Filantropia tine aceste cursuri in fiecare zi de joi, dar, de fiecare data cand am sunat pentru a ne interesa, ni s-a spus ca au fost suspendate si nu se cunoaste data la care vor fi reluate. Merita totusi incercat, poate ca am nimerit noi o perioada mai proasta.

In cele din urma, am apelat la una din firmele (gasite pe net) care ofera astfel de cursuri, contra cost. Am ales un modul intensiv - de genul 4 ore intr-o singura zi de sambata - la finalul caruia sotul meu a primit un atestat de frecventare a cursului. Cu acest atestat s-a dus direct la departamentul de resurse umane (fara a mai trece pe la medicul de familie), iar firma i-a aprobat automat cele 10 zile suplimentare de concediu.

In speranta ca mesajul meu iti este de folos, iti urez sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si voios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Marius, Lorrine, va multumesc mult de raspunsuri si ajutor. O zi buna sa aveti


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuzica_2005 spune:

Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in ianuarie 2013 al treilea copil.
Conform noii legi , daca optez pentru concediul de doi ani si reusesc sa ma intorc la serviciu inainte de un an , voi beneficia de stimulentul de insertie? Sau e valabil doar pentru concediul de 1 an ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coana_andreea spune:

stimulentul de insertie se acorda doar celor care opteaza pentru un an si se intorc mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuzica_2005

Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in ianuarie 2013 al treilea copil.
Conform noii legi , daca optez pentru concediul de doi ani si reusesc sa ma intorc la serviciu inainte de un an , voi beneficia de stimulentul de insertie? Sau e valabil doar pentru concediul de 1 an ?

Da beneficiezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coana_andreea

stimulentul de insertie se acorda doar celor care opteaza pentru un an si se intorc mai devreme.


Gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coana_andreea spune:

articolul 7 alineatul 1 zice asa:
(1) Persoanele care īn perioada īn care sunt īndreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, īnainte de īmplinirea de catre copil a vārstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie īn cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pāna la īmplinirea de catre copil a vārstei de 2 ani

este vorba despre oug 124/2011 care modifica oug 111/2010

iar art 2 alin (1) lit a) din oug 111/2010 zice asa:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

S-a modificat legea. Toate persoanele au dreptul la insertie indiferent de optiune daca revin anterior implinirii varstei de 2 ani.
Ce spui tu este pe legea veche.

Mergi la inceput