Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care ar fi acea noua lege a mamelor?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Este un proiect care a fost deja supus votului in parlament ca revine la 85% si ...mai departe e o varza intreaga,inca nu am gasit concret si clar o forma care sa poata fi studiata.Se refera deci la proiectul de modificare a caordarii CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancush spune:

da, despre modificarile respective vorbeam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cand va fi ceva oficial in functie de ce anume o sa fie publicat oficial se va putea discuta corect.
In rest... let's talk about....

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

asta am zis si eu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Am inteles ca noua lege referitoare la majorarea indemnizatiei la 85% din venituri a fost aprobata. As avea mare nevoie sa stiu daca cele care au optat pentru 2 ani si vor sa se intoarca mai repede la servici vor beneficia de stimulentul de 500 lei. Am iteles ca asa s-a aprobat dar nu stiu sigur. Stiti cumva ceva despre asta? Textul legii unde il gasesc?


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Am si eu cateva intrebari
Pe 5 martie 2013 ar trebui sa ma intorc la serviciu dupa terminarea celor 2 ani de CIC. Pot beneficia de concediu fara plata dupa acest CIC? Precizez ca lucrez la stat.
In eventualitatea in care pot beneficia de acest an fara plata:
La ce lege/articol as putea face referire in cererea mea?
Pot intra direct in acest concediu sau e necesar sa-mi reiau ac
tivitatea si sa lucrez un timp pentru ca apoi sa suspendam contractul cu acordul partilor?
Acest timp constituie vechime in munca? Daca nu pot plati eu contributiile la stat astfel incat sa mearga cartea de munca?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate stiu ai dreptul sa soliciti dar nu este obligatoriu sa ti se aprobe.
Daca se aproba si intri in CFP nu constituie nici vechime nici asigurare deci nimic. Zero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RSilvia spune:

Am vazut ca a fost publicata Legea nr. 166/2012 privind aprobarea OUG 124/2011 care, printre altele, modifica si legislatia privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Va rog frumos sa-mi spuneti daca s-a eliminat acea limitare la primii trei copii sau primele trei nasteri pentru care se acordau concediul si indemnizatia.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Art. 9,ord.111/2010
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin. (2).
(2) La stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

Legea 166/2012
"11. Articolul 9 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
#356;Art. 9
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre nasteri sau, dupa caz, pentru fiecare dintre situatiile prevazute la art. 8 alin. (2).
(2) Durata de acrodare a concediului prevazut la art. 2 alin. (1) se prelungeste corspunzator in cazul suprapunerii a doua sau mai multor situatii de natura a genera acest drept.
(3) In cazurile prevazute la alin. (2) se acorda o singura indemnizatie, in cuantumul prevazut de prezenta ordonanta de urgenta.

Din ce rezulta de aici,a disparut prevederea cu trei nasteri,dar nu stiu daca au aparut si normele de aplicare,care explica exact cum se face in cazurile alea.

Mergi la inceput