Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggie_33 spune:

Multumesc pentru raspuns! Oricum salariul meu este sub nivelul mentionat :)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

12 luni daca vrei sa primesti pana in 1200 ron (75% din salariu) 24 luni daca vrei pana in 3400 ron (tot 75% din salariu)



Ina cred ca e invers...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Buna dimineata,
Spuneti-mi va rog care este ultima lege privind indemnizatia pentru crestere copil, dar si cea de concediu prenatal.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

12 luni daca vrei sa primesti pana in 1200 ron (75% din salariu) 24 luni daca vrei pana in 3400 ron (tot 75% din salariu)




Ina,
Este exact invers.



Mami de Sara Ioana (21.07.2012)


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OUG 111/2010 148/2005 239/2009 158/2005

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Multumesc frumos pentru informatii.


Citat:
citat din mesajul lui marius

OUG 111/2010 148/2005 239/2009 158/2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Buna!

Am si eu urmatoarea intrebare. Acum cativa ani era valabil art 17 din CCM la nivel national, care zicea ca mamele care se intorc din CIC la serviciu mai devreme au dreptul la program de 6 ore pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, fara sa le fie afectat salariul.

Pentru ca stiu ca in 2011 am avut tot felul de discutii contradictorii legate de faptul ca CCM nu mai exista, practic, nefiind semnat, va intreb: care mai este situatia dpdv legal acum? Mai e valabila aceasta facilitate? Este sau nu nevoie de adeverinta privind alaptarea de la medic?

Scuze daca s-a mai raspuns recent la intrebarile astea, dar eu n-am reusit sa gasesc decat postari mai vechi, care poate nu mai sunt de stricta actualitate, iar cu 2 copii am timpul FOARTE limitat. Intentionez sa ma intorc mai devreme la serviciu si vreau sa fiu documentata, ca am niste colege mai carcotase, asa...

Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu un raspuns.

Bedrosmart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Daca inca alaptezi se poate reduce programul.Cu acte de la medic si pana intr-un an ca si varsta a copilului.Dupa ce copilul trece de varsta de 1 an.....ai dreptul doar la stimulentul de insertie.
Cata vreme te intorci dupa un an la servici si beneficiei de stimulentul de insertie nu te poate da afara....

Cred ca nu mai exista CCM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Daca inca alaptezi se poate reduce programul.Cu acte de la medic si pana intr-un an ca si varsta a copilului.Dupa ce copilul trece de varsta de 1 an.....ai dreptul doar la stimulentul de insertie.
Cata vreme te intorci dupa un an la servici si beneficiei de stimulentul de insertie nu te poate da afara....

Cred ca nu mai exista CCM.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Multumesc mult pentru raspuns.

Bedrosmart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancush spune:

buna ziua, am si eu o intrebare: conform noii legi a mamelor, mamele care au optat pentru CIC de 1 an isi mai pot prelungi cu inca unul CIC, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului?

Mergi la inceput