LMA-Albinute & bondari mar-apr '07 (157)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Va rog sa_mi spuneti si mie cum faceti cu alocatia copilului
Eu am primit pana acum cu postasul pt ca aveam si indemnizatia dar a implinit si cel mic II ani si nu mai vreau sa il astept lunar numai pt alocatii
poate ramane la posta pe perioada lunga sau trebuie sa imi fac un card
va intreb ca postasul zice ca nu stie ca nu isi mai ia tainul daca nu mai trece pe la noi
scriu fara semne de punctuatie ca mi_a lovit Calin tastele si a ramas ceva dereglat
mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Rein poti face cerere sa-ti vireze pe card (CEC,ING,BCR parca...) si duci cererea plus un extras de cont pe Campineanu la nr 20 deasupra la B1.Problema e ca vor trece vreo 2 luni pana iti fac primul virament si apoi intra lunar. Ce mai fac baietii? Cum stati cu sanatatea?

Eu sunt varza cu 2 treziri la 2.30 si 5.30 plus mamosit Victor la 7.30 sa plece la gradi.Ma duc la un somn scurt macar 30 min
O zi frumoasa tuturor

La multi ani cu sanatate Iarina,fetita scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna dimi.....am revenit!va multumesc din suflet pt toate gandurile bune,pentru telefoane,mesaje....

Razvi e bine,la gradinita,burtica creste am aproape 19 sapt,am fost aseara la doc...tot baiat o sa avem...

Legat de perioada asta a copiilor de 4 ani...razvi e intr-o perioada in care plange din orice,frate si palnge...de ex ieri a plans ca si-a uitat masina la gradi,mamaaaaa si ce-a mai tras...sper sa-i treaca ca mi-a facut creierii varza....

LA MULTI TUTUROR ALBINITELOR SI BONDARILOR!!!!

O zi buna si frumoasa!!!!

Mami de Razvan (09.05.2007) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Buna dimineata si LA MULTI ANI Iarina, Mihai, Noemi, Vlad !
Marta, pai la vaccin fuse ok.Am facut rapel la DTP-Infarix. I-a facut vaccinul in manuta, s-a bazait si a urlat ca asa ii sta bine domnisoarei, a stat cu mana in aer pana seara cand s-a intalnit cu verisorii si a uitat definitiv de el.I-am pus compresa cu apa rece si nu a avut nici o reactie.Sunt fericita ca a si cantarit-o si are aproape 14 kg ceea ce este o mare realizare.
Rein, e cum a zis Marta cu alocatia numai ca eu stiam ca au anumite banci in care vireaza(noi am deschis cont in BCR pentru alocatii).
De luni mergem la gradi asa ca ne pregatim intens cu dormitul la 22 si la pranz.Nu ne iese asa ca sa vezi circ de luni incolo.
va pupez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

La multi ani Iarina,Noemi si Mihai!!!

Siuta eu va urez sa va iasa faza cu somnul,dureaza un pic pana se acomodeaza insa veti reusi.
Ai mei s-au obisnuit tot asa greu insa pana la urma n-au avut incotro.

Mady bine ai revenit!
Ce zboara timpul ,maine poimaine ne spui ca ai nascut

Martutza urs urs da' si cand se infurie...nici cu asta nu se dezminte ,firea lui ta'su ,asta e.

Stefimic
stii vorba aia "rabdare si tutun" cand se termina astea eu mai bag si un extraveral.

Astazi Edy a chiulit de la gradi si a mers la d-na doctor sa faca Infarixul,vaccinul asta s-a mutat in schema de la 2,5 ani la 4 ani.
I-am tot explicat ce si cum e cu vaccinul insa el e barbat si e curajos ,s.a.m.d Ei bine nu a plans deloc,nici macar un scancet ,tipat ceva,nimic.Ne-a spus mie si doctoritei ca l-a durut insa si-a tinut gura
Astept acum sa vad daca face febra insa nu cred ca el de obicei nu face dupa vaccin.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

LA MULTI ANI Iarina, Mihai, Noemi si Vlad cu multa sanatate si bucurii!

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna dimi.....am revenit!va multumesc din suflet pt toate gandurile bune,pentru telefoane,mesaje....
Razvi e bine,la gradinita,burtica creste am aproape 19 sapt,am fost aseara la doc...tot baiat o sa avem...

Mady, ma bucur ca ti-ai gasit putere si timp sa ne mai scrii. Felicitari pt vestea ca bebe e baietel, sa fie cu sanatate si cu bine pana la sfarsit! Suntem colege si la Odisee si tu confirmi inca o data ca iulie-august e "odiseea baietilor". Toate cele bune!

Cu "fitzele" de 4 ani nu ma mai pronunt, ca eu tot zic de ele de 2 ani incoace, de e intrat in normalitatea noastra de zi cu zi. Dar se cunoaste ca e alt rationament si capacitate, ca Sophia ne "manevreaza" mult mai inteligent in ultima vreme si independenta se manifesta si mai si. Asa ca si stilul nostru de "parenting" a evoluat, ne documentam continuu sa-i facem fata temperamentului intens. Am dat peste o carte exceptionala, scrisa de "supernanny" Jo Frost - "How to get the best from your children", si foarte multe sfaturi le aplicam cu mare succes. Trece cu siguranta faza, da' nu ca nu vin altele...

Va pup pe toate si pe curand,

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 20+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Mady, ma bucur sa te 'vad'! Sa-ti traiasca baiatul, se pare ca o sa facem si o odisee a soacrelor de nurori, ce ziceti?

Krissy, zi-ne si noua cate ceva din carte.

Martutza, daca sotul are cardul de salariu la una din bancile agreate poate sa-i intre lui si alocatia fara sa mai fac alt cont?
Va multumesc pentru raspunsuri legat de asta.

Cat priveste cei mici ai mei, Petru e bine, nu mai are probleme cu burtica, nici cu gastrita, e drept ca inca mai este pe tratament. Mananca mult sa recupereze pierderile, uneori ma sperie cu cererea continua de mancare, incerc totusi sa il mai temperez.
Calin nu e prea bine, am avut si w-endul asta o presupusa toxiinfectie, sau i s-a aplecat de la ceva, ca iar a varsat, leucocitele i-au iesit multe ca si cum ar fi infectie, iar branula si perfuzii. Saptamana asta nu prea a mancat, e bleg, azi-noapte iar a varsat putin, dr. zice ca nu e de natura hepatica, vedem pana luni cum se comporta si daca e tot asa face analize mai amanuntite.
va pup, sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Rein si Marta, multa sanatate piticilor!

Citat:
citat din mesajul lui rein
Krissy, zi-ne si noua cate ceva din carte.

Tre' sa ma organizez ca sa va "spicuiesc", dar pana una-alta pt cine doreste, Supernanny are sfaturi similare cu cele continute in carte pe websitul ei, la "ADVICE" - "Parenting skills"
http://www.supernanny.co.uk/Advice/-/Parenting-Skills.aspx.
Eu de la ea am invatat sa imi stapanesc nervii si sa vorbesc calm chiar si atunci cand situatia pare ca scapa de sub control, sa fiu mai ferma si sa nu cedez santajului emotional, sa insist pe rutina, sa expun clar regulile, sa dau avertisment si sa fiu consecventa cu disciplinarea pozitiva. Sugestiile sale sunt simple, si desi ferme sunt pline de caldura si impact pozitiv in dinamica familiei. Cel mai important e ca sfaturile sale practice chiar functioneaza, desi prima impresie e "no way".

Sa aveti un weekend placut!


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 20+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

La multi ani: RAISA, DAVID, CATALINA, IARINA si celorlalti sarbatoriti!


R, mamica lui L si a M
I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

LA MULTI ANI! IARINA!

Sa cresti mare si sanatoasa.

Mady ma bucur ca ai revenit, felicitari pt cel de-al doilea baietel, hai ca mai ai un pic si vei vedea si mutrita lui.

ANDRA de fumat m-am lasat definitiv acum 2 ani asa ca-mi raman alternativele cu rabdare si extraveral, dar in acelasi timp eu cred ca la tine sunt si multe momente frumoase cu atatia copii in casa.

REIN nu pot decat sa va urez sanatate multa si sper sa fie ultina isprava de genul asta.

SIUTA bafta cu gradinita si sper sa reusiti cu programul.

MARTA sanatate si tie, si putere multa mami, stiu cum este cu un pitic si unul un pic mai mare.

Noi suntem bine, cu exceptia IOANEI, care cred ca iar are o eruptie dentara ca e tare maraita.
STEFI se duce mereu la gradi, dar dimineata se trezeste foarte greu si-i mai spune lui taicaso daca poate sa mai doarma si el un pic in masina, in rest are o gramada de activitati la gradi, se descurca dar are si zile in care nu este atent si este dezamagit ca nu a luat bulinutele rosii.
gata despre noi, mergem la treaba si apoi afara, desi astazi este un picut mai frig.


Mergi la inceput