Copilasi de Iulie - August 2004 * 69

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta, e minunat ca gradinariti impreuna
Corina, Giulik e innebunita pt role, dar la rotile ajutatoare de la bicicleta nu renunta a zis in veci si io n-am de gand sa o frec la cap ca stiu ca ar fiu degeaba
Kim ... atunci iti doresti sa gasesti un logoped bun si sa nu fie ceea ce crezi tu, ci ceva simplu cu rezolvare rapida
Ioana, esti cea mai tare daca`ti cumperi role

Noi ne bucuram de dvd-ul portabil, pe care inca nu l-am platit, asa ca serile revedem povesti ... problema e ca nu putem revedea ceva, ca Giulik n-are dom`le o poveste preferata si cere ceva nou ... Io m-as uitat de 100 de x la Taggled de xemplu dar nu ma lasa ...
De citit isi citeste singura si asta nu e intotdeauna prea bine
Biblia aia am zis ca nu o cumpar ca e prea complicat pt mine
Dar daca voi spuneti ca e ok ... poate nu strica ???
Astept pareri

Imi pare rau ca Simona nu mai intra pe aici, daca vorbesti cu ea Kim, spune-i ca mi-e dor sa stam la taclale pe mess

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Vivia macar sa nu compatimesc singura in fiecare marti....da' macar am o multumire ca este interesata de ce scrie acolo....eu n-am mai gasit primul numar asa ca a trebuit sa-i spun eu cate ceva despre Noe...in legatura cu cititul eu sunt sigura ca nu are nimic Uka...la noi au functionat bine,etichetele...am pus etichete pe toate cutiile cu jucarii...jocul de-a postasul,ne scriem biletele si ni le bagam pe sub usa si i-am scos din camara o tabla pe care se poate scrie cu markerul,am pus-o pe holsi ne jucam de-a scoalasuntem pe rand elev/invatator
Robi si la noi situatia este cam incalcita cu vacanta,ea are inainte de pasti, eu am dupa pasti
Daria, pai mandra si cu tati sunt hotarati ca la vara sa-mi cumpare bicicleta,eu una nu stiu sa merg pe biciasa ca prefer rolele
Mandra are o noua dilema....ce mananca fantomele?!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Va urez si eu o zi buna, repede inainte de a pleca la scoala.
Si Adelutza are de 2 zile temperatura...nu stiu de ce, io reglez cu nurofen si atat. Azi vad ca e mai bine.
In privinta responsabilitatilor...avem cateva, dar mici si fara sa para ceva iesit din comun: se imbraca si dezbraca singura, mananca singura, duce pungile de gunoi afara (mai si se strang cateva pe zi), descarca carutul cu cumparaturi, isi aseaza cartile ei (si jucariile uneori - dar asta numai cand vrea, si apoi mai mai face ordine odata dupa), ma ajuta la sortat hainele spalate, ea e responsabila cu chilotei si ciorapii. Isi face temele singura (sub supravegherea mea), isi face ghiozdanul singura, dar mami il verifica.
Dar cand plecam afara, sau la balet, sau la inot sau la alte activitati mami e responsabila, ea doar verifica...ai pus apa, dar chilotei...etc. Asta dupa ce am ajuns la inot de 2 ori si nu aveam chilotei de schimb, sau dupa ce am fost cu patinele si am uitat tenesii pentru la playground.
De fapt acum stand de vorba cu voi imi dau seama ca facem destul de multe, dar ar putea sa faca mai multe, recunosc, caci e descurcareata...doar ca e prea mamoasa si mamosita, caci cu tati face singura mult mai multe.
Va pup revin dupa scoala.

Liliana
Poze- martie 2008 ; Poze 1 ; Poze 2 ; Poze 3 ; Poze 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

va doresc o zi faina, mai faina decat a mea. pe deasupra aici sunt grade si sta pe ploaie

sanatate multa tuturor si nervi de otel, de granit sau de ce s-o putea ca sa reziste cat mai mult la toate provocarile vietii de zi cu zi


ps. daca e cineva cu timp si poate sa-mi raspunda la o chestie legislativa (am postat si acolo dar apoi citind OG nu am inteles ce e cu faza ca femeia poate alege sa stea in CIC fie un an fie doi ani). Deci persoana pt care ma interesez a lucrat cu salariu minim pe economie. va naste in decembrie 2011. Am inteles de la marius ca e posibil sa beneficieze de indemnizatie de 600 de ron pt cresrerea copilului. Acum, nu inteleg, daca opteaza pt un an ce se intampla? dar daca opteaza pt 2 ani ce se intampla? o afecteaza la indemnizatie sau unde alegerea asta? si in ce mod?

merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatzacine vine la un capuccino cu multa cioco milka...ca sa facem fatza vremurilorca plouaaa ca toamna
Roxi esti ok?
Liliana insanatosire grabnica Adelutzei,meii da este normal sa fie alintate fetele noastre,ca doar cate fete are mama?
Cristalina i-ai cumparat cadou Oanei?
Eu imi savurez minutele de liniste...bona are laringita si nu poate vorbi deloc asa ca am trimis-o la doctor si i-am dat liber...maine nu mai fac gradi ca nu mai vor educatoareletati pleaca de maine si se intoarce duminica...iar eu am activitate intensa la servici si-n week-end ca-s zilele portilor deschise...asa ca iar trebuie sa merg cu mandra peste tot dupa mine
pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata si de la noi, e noiembrie ... de frig
Lia, dc esti asa abatuta ???
Polux, daca nu noi, atunci cine sa-i alinte pe copiii nostri



Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna dimineata!

Mie imi place si vremea asta (mai ales ca mi-a trecut vajaiala din cap acum ca s-a pus mai serios pe ploaie... deh, daca am meteosensibilitati la cap!). Mai spala praful...
E frumos cand treci pe langa corcodusii infloriti si miroase a proaspat, si magnoliile parca au coloarea mai vie acum ca a plouat...

In fine, eu trebuie sa scriu proiecte si alte tampenii, diagrame si tabele...ah ce-mi place!

Ioana, dada, si Oanei si Mariei le-am luat lego! Oanei cutia roz de construit si Mariucai un set cu casuta si alte alea mai micutz...Cred ca o sa fie incantate.
Maria aseara la masa a spus ca
"..oricum anul asta eu nu mai primesc cadou de ziua Oanei!"
"Dece, nu vrei?!"
"Aaaa...ba vreau! Da' daca acum m-am facut mareee...!"
Anul asta mai primesc de ziua celeilalte si de la anu' gata.

Ioana, iti doresc sa va distrati frumos la ziua portilor deschise!

Liliana, sanatate multa! Pai Adeluta face destul de multe zic eu.

Olivia Va urez sa fie numai o impresie si subiectivismul educatoarei...
Si noi am luat biblia ilustrata, de fapt nu voiam dar le-a cumparat bunicul primul numar...si le-a placut foarte tare! Citim din ea seara...

Gata pauza, ma intorc la documentele mele! O zi exceptionala sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello...ploua, ploua, ploua....

Lia, uite ceva informatii:


Varianta 1 : daca optati sa ramaneti in cic pana la data la care copilul implineste un an beneficiati de 75% din venituri dar nu mai putin de 600 si mai mult de 3400, iar daca reveniti pe piata munci inainte de implinirea unui an a copilului beneficiati de un stimulent de 500 pana cand implineste copilul 2 ani.
In situatia in care parintele nu revine pe piata muncii, acesta va putea opta pentru acordarea unui concediu fara plata pentru ingrijirea copilului cu varsta intre 1 an si 2 ani

varianta 2 : daca optati sa ramaneti in concediul de crestere pana la data la care copilul implioneste doi ani beneficiati de o indemnizatie pe timp de doi ani in cuantum de 75% din media veniturilor pe ultimile 12 luni insa nu mai mica de 600 si nici mai mare de 1200

Pup, fug la munca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Gata, e oficial, incepem curatenia generala. In acest moment imi vine sa stau in mijlocul casei si sa nu mai fac nimic! De trei zile strang in continuu, am inceput frumos, sortand lucrurile si impachetand doar ce vroiam sa pastraz si am ajuns sa le pun pe toate, gramada, am golit toate dulapurile dar tot mai sunt o mie si una de prostii si nu stiu ce sa fac si unde sa le mai pun. Noi am strans tot, ne mutam la soacra mea si lasam apartamentul gol, doar cu mobila in mijlocul camerei. Camera copiilor este goala, e singura camera pe care o vom remobila, din pacare e tare mica si nu gasesc un proiect ok, se pare ca va trebui sa alegem intre mai mult spatiu liber si spatii de depozitare .

Noi avem Biblia in doua volume de la Libertatea, voi spuneti ca cea de la Gazeta sporturilor e mai interesanta? Asta ii place Stefaniei ca are si intrebari.

Stefi a avut ieri concurs cu Micul pieton, maine are concurs de engleza, e foarte prinsa si tare ii mai place. Si nu va spun cat imi creste si mie inima de mandrie cand o vad ca ii place sa invete si ca are o minte tare curioasa. Pe de alta parte, Matei a reusit sa invete primul lui cantecel, cu ajutor bineinteles, Vine, vine primavara, desi are un an de cand merge la gradi. El pur si simplu refuza sa invete, pana si rugaciunea de seara o repeta dupa mine, dar sa o spuna singur nici nu vrea sa incerce. In schimb are mare succes la fete, toate il pupa la plecare

Ma duc inapoi la strans, vai de capul meu cand va trebui sa le pun la loc. A, si vreau sa vina soarele si caldura!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata dragelor
eu am avut o perioada aglomerata rau la serviciu asa ca greu cu vizitatul DC. acum e mai bine (sper)
Andreea m spor la re-aranjat!! moama ce actiune majora pe tine, eu am inca furnicaturi de anul trecut pe creieras
Cristal ce zici tu acolo, magnolii inflorite, copaci??? aici de frig si vant si urat... sunt 2-3 zarzari cu flooricele, si alea zburatacite de vijelie. nu iarba verde, n nimic. de mult nu a mai fost o vreme atat de haina in primavara. si de dimineata is iar 5 grade....deci no comment.
sa aveti o zi usoara, si scurta!

Mergi la inceput