Copilasi de Iulie - August 2004 * 69

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Eu le dau drumu' pe usa la 8 si pana la 9 cand plec la servici fac ordine prin casa . Mai e si tanti Viorica, si ea strange dupa ele...asa ca asta cu ordinea...hehehe...altadata.
Eu eram cam "doamna Scama" in tinerete, dar acum mi-am revenit la cap un pic

Noi lucram intensiv la asta cu imbracatul singura . Oana nici nu vrea sa se miste, eu o imbrac, eu o dezbrac, eu ii dau sa manance!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mie imi e si rusine sa incep sa ma laud, dar o sa o fac:

Victor
se spala singur (dinti, dus si cap) noi doar il spalam pe cap inca o data sa fim siguri si ii taiem unghiile;
se imbraca singur, isi ia singur hainele, se incalta/descalta;
mananca singur, isi ia apa, suc, alimente din camara (eu doar trebuie sa ii incalzesc), a inceput sa invete sa foloseasca si cutitul, ii face si lui Mircea sandvis daca eu sau tati nu suntem in zona;
isi face ghiozdanele singur, isi pune inclusiv apa si mancare, la ultima tabara l-am lasat sa-si faca bagajul singur;
isi cara fisele de la gradi acasa si invers tot singur;
da cu aspiratorul daca il las, da cu mopul (cam sirloieste apa si trebuie sa il storc eu), da cu aspiratorul la mine in masina (pentru asta primeste 10 lei, pentru dat cu aspiratorul in casa nu primeste nimic);
da zapada in curte
il mai imbraca si pe Mircea/incalta atunci cand Mircea e dispus sa il lase.

Mircea (3 ani si 5 luni);
mananca singur, isi ia mancare singur (uita sa inchida frigiderul ce-i drept ), la aragaz nu umbla.
nu se poate spala singur decat pe manute (are o problema ca nu ii place sa se spele si de aia evita cat poate);
se imbraca singur/ se incalta singur (dureaza insa... si nu prea te lasa sa il ajuti, ma enerveaza ca nu vrea sa isi bage maieul in pantaloni DELOC, umbla ca un rapper cu toate alea atarnand)
ma ajuta la diverse prin casa, dar de fapt mai mult ma incurca, eu totusi il incurajez, vrea sa faca tot ce face frat-su.

Ce am spus mai sus fac ei ca vor ei. Daca eu le spun mai fac si urmatoarele:
strang jucariile, aduna gunoaiele din casa, Victor isi duce hainele murdare in cos (dar nu totdeauna), Mircea inca nu.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Hm, super copii ai, Andries, mi-as dori si eu sa fie macar jumatate din cat e la voi. Conteaza foarte mult, zic eu, ca a fost in tabere singur.

Trebuie sa il las si eu sa faca mai multe lucruri singur. Imbracatul si mancatul nu sunt nici la noi o problema, doar dimineata il imbrac eu, ca de fapt doarme pe el. Dar daca vine vorba de curatenie sau strans haine/jucarii, e jale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Sincer sunt mandra de ei. Dar nu a fost usor, ei nu invata singuri sa faca ceea ce trebuie. De exemplu pentru facut ghiozdan, stii cat m-am luptat? Si nimic nu se intampla de vorba buna, a trebuit sa nu il mai fac eu. Si dupa ce a facut vreo doua antrenamente in bocanci (stii ce greu e sa joci tenis in bocanci de iarna?), ca nu-i pusese nimeni adidasii in geanta, dupa ce a rabdat de sete de vreo 2 sau 3 ori si a trebuit sa se milogeasca de coechipieri sa ii dea si lui din sticla lor , ca nu-i pusese nimeni apa...dupa ce a ramas sigurul fara fise la gradinita ...ca nu i le adunase nimeni de prin casa...evident a venit urland la mine ca nu i-am pus aia si aia... iar eu i-am declarat candid ca nici mie nu-mi face nimeni "geanta" si ca e treaba lui...evident a inceput sa tipe (parca-l aud) "Reao, reao, esti cea mai rea mama din lume!" dar a devenit (mai) responsabil. Cu jucariile inca nu e disciplinat pentru ca i-am spus ca le arunc daca le mai vad insirate si n-am facut-o, nu m-am indurat, dar o sa fac si asta la un moment dat (nu prea ma indur ca am dat o gramada de bani pe ele ... le-am mai ascuns, a jelit dupa ele si i le-am dat inapoi). Cu mancarea... i-am lasat nemancati pe amandoi. Pai imi cereau mancare la 11 noaptea, dupa ce la 8 seara cand i-am chemat la masa au spus ca nu vor. Ei bine, la 11 noaptea mancarea dormea si gata Eh... mai e mult pana departe.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Bravo!

Astea cu facutul ghiozdanului si facutul bagajului mi se par SF!
Cred ca prin clasa a cincea o sa ajungem si noi acolo
Eu sunt mamaliga, ridic tonul la ele (rusine sa-mi fie!) dar ma inmoi imediat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu recunosc, nu imi e greu sa fac ce fac.
Si e reciproc. Daca eu o rog pe Giulia sa-mi faca ceva, face imediat, ca stie ca la fel sar si eu pt ea.
Cand iesim, ea isi pune rolel de exemplu si aparatorile, imi spune ce sa punem in ghiozdan si eu adun si iesim asa la foc automat ca pana la urma n-am ce face si decat sa ma uit la ea mai bine ma misc sa micsoram timpii.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Andriesfelicitari intr-adevar este greu sa-i responsabilizezi si sa-i inveti ordonati in special pe baieti.
Cand este cu mine este foarte relaxata si stie ca se mai poate alinta in schimb cand este cu tati/bona/bunica de multe ori ea da ordinele...in fiecare marti merge la cursurile de teatru,responsabil tatidupa ce s-a trezit ca tati a uitat hainele de schimb si sticla de apa,acum nu iese din casa fara sa-l intrebe daca le-a luat....cand a dormit intr-o noapte cu buni pe la 9 a inceput sa o instruiasca"acum trebuie sa ma pregatesti de culcare,trebuie sa ma spal,sa ma imbrac in pijamale si sa ma spal pe dinti!".....la capitolul strans jucarii stam cam rau.....aaaa,am uitat ea sterge praful da' numa daca are puf,puf cu pronto!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Ioana, pai n-am incotro :)) ma duc cand imi vin ajutoarele. te astept in august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

oau, ce sa mai zic si eu...azi am avut o zi nasoala pana acum, adica au avut astia mici, ca au bazait destul de des, Danu pare intr-o pasa sensibila psihic, plange din nimicuri, azi de ex l-a prins plansul ca a crezut ca sora-sa i-a rupt pijamaua, care pijama are o gaurica mica pe umar de cand am cumparat-o cum am rupt eu pretul fara sa am grija, insa pana acu n-a vazut-o, azi a plans aproape o ora pt nenorocita de gaurica si culmea, a plans si dupa ce i-am explicat ca nu i-a rupt-o nimeni, asa a fost de la bun inceput, si o are de un an pijamaua. Atat de tare m-am socat ca ma doare capul si acum, cum e posibil sa planga pt asa ceva??? nu plangea isteric, pur si simplu ii lacrimau ochii nonstop, ii cadeau lacrimile in farfurie, ca tocmai pusesem masa si se fugarea cu Dea, ea l-a prins de bluza si i-a intins-o pe umar incat a vazut gaurica aia minuscula si l-a pocnit plansul. Oricat l-am luat pe toate partile nu a vrut sa admita ca are alte motive de plans. mie mi-era incredibil motivul supararii lui....credeam ca il doare ceva nu ca isi jeleste pijamaua...offf

de facut in casa au ca regula sa-si adune jucariile insirate, sa se spele pe dinti, pe fata si pe maini, sa se imbrace dar dureaza la Danu foaaaarte mult, e tare neindemanatic la imbracat, mai ales la luat sosetele si la ridicat pantalonii ca lumea, mereu ramane cu maieul pe dinafara si chilotii ridicati cu elasticul de la brau facut sul. Sosetele cu calcaiul in afara. Maieul pe dos de obicei. ma rog...Dea se imbraca mult mai repede, e mai abila. De mancat stiu sa manance singuri doar in public, acasa prefera sa fie serviti. Stiu si cred ca ii cocolosesc prea tare, regret adesea si imi promit sa-i antrenez mai mult sa faca singuri, sa se descurce, stiu ca sunt copii de varsta lor care stau singuri acasa, sau in gradi pana la 7 seara, sau in after scool, si care sunt mult mai autonomi si mai descurcareti

asa cum zicea si Andries daca eu nu-i invat nu are cine si eu nu i-am invatat prea autonomi

ma duc sa-i culc, ca nu stiu sa se culce singuri, iata un alt lucru ce nu-l stiu

noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
mai, mi-e somn, e luni... astept si eu o vacanta ca zau ca-s cu bateriile la minus. nu stiu de ce. in week end am avut o vreme zapacita... soare, vant, ploaie, grindina ieri.... de toate. nici nu stiai cand iesi afara daca e soare, peste 5 minute ploua, vijelie... chiar ca primavara zapacita.
va doresc o saptamana usoara si frumoasa si calda si scurta si cum vreti voi

Mergi la inceput