Copilasi de Iulie - August 2004 * 69

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Buna fetele,

N-am mai intrat de ceva timp.

Suntem bine, n-am mai avut evenimente in materie de boli. Atata doar ca nu reusesc sa-i fac Marei vaccinul de patru ani (deja are 4 ani si 5 luni), pentru ca are o tuse rebela de care nu mai scapam. O tin acasa ca sa-i treaca si degeaba, iar ea a ajuns in sfarsit in faza in care ma roaga sa mearga la gradinita, ca ii e dor de prietenele ei. Acum de exemplu nu tuseste deloc, dar se aude un harait cand rade sau daca ii spun eu sa tuseasca. Maine merg din nou la medic, sa vedem daca ii face vaccinul sau nu. Nici nu stiu cum ar fi mai bine.

Tudor e ok cu sanatatea, dar are o perioada rebela din alte puncte de vedere, gen ”sunt prea multe reguli in casa asta”, ”nu numai tu faci regulile si eu vreau sa fac niste reguli mai mici”, sau ”de ce trebuie eu sa respect regulile voastre”. Cam in zona asta se invart protestele lui.

Am vazut discutia despre invatamant, nici nu vreau sa ma bag in ea. As avea multe de spus, fiind din sistem, sunt foarte multe lucruri care nu sunt ok si care din pacate nu tin de noi, astia ”mici„. In fine... Deocamdata am adevarate emotii legate de inceperea scolii si de modul in care se va adapta Tudor.

Legat de vacante, noi ne indreptam ochii spre Grecia anul asta. Vroiam Korfu dar n-am gasit nici un hotel children friendly, apoi am zis Creta, dupa care am vazut insula Kos. Ati fost careva printr-una din locatiile astea? Impresii?

Eu vreau sa lansez alta tema de discutie, care ma tot framanta de ceva timp. Ce responsabilitati au in casa copiii vostri? (ma refer la cei care vor incepe scoala la toamna), respectiv ce sarcini mici le dati constant sa faca si despre care stiu ca e responsabilitatea lor? Si alta intrebare: le si fac?
Pentru ca am realizat ca dl. Tudor nu are absolut nici o astfel de sarcina in casa. Desigur, daca eu fac curatenie, il rog sa ma ajute si in general o face, de asemenea ii place sa ma ajute la mancare (asta ii face placere cu adevarat). Dar am remarcat ca tot mai mult incearca sa se eschiveze de la sarcini: nu adunat jucarii, nu pus hainele lui la loc, etc. Iar asta e un criteriu foarte important pentru adaptarea la viata de scolar. pentru ca daca nu sunt invatati din timp ca au anumite lucruri de facut, nu poti sa te astepti de la ei ca, fix din 15 septembrie, sa inceapa sa fie niste fiinte responsabile. Citesc de ex, ca unii din copiii de aici au teme. Al meu nu are de la gradinita nici asa ceva. Asadar astept cu interes raspunsurile voastre.

Cristal, please, ti-am trimis un mesaj pe PM, imi poti raspunde?

Corina, multa, multa sanatate Evei.

Andreea, suna tare bine vacanta la Paris. bafta sa va iasa!

Rox si Cristal, nu cumva li se trage de la Oraselul Lenes? ca acolo e primarul acela si are si medalii.

va pup pe toate si va doresc sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Adela, Stefi nu are responsabilitati fixate, din pacate, si este o fiinta tare comoda, daca are chef bine, daca nu poti sa stai si in cap si nu face. Eu declar ca aici este vina mea exclusiva. De exemplu, dimineata se imbraca singura doar daca vrea sa obtina ceva de la mine sau pur si simplu are chef sa-mi faca o surpriza. Pe de alta parte si eu o las in pace, mi-e mila de ea ca acusi incepe scoala si va fi mult mai greu si pentru ea (tot eu ma bat cap in cap ). Stefi nu are lectii de la gradinita, ei ii place pur si simplu sa deseneze si sa scrie singura (cei trece ei prin cap). Cu vaccinul, parerea mea este sa astepti pana la vara, nu cred ca e grav daca nu-l face acum.

Roberta, la una din firmele la care merg s-a angajat o fata noua, are 27 de ani, era cea mai rasarita dintre toti si dupa 2 saptamani ne plangem in pumni. Nu stiu ce in capul lor, dar parca nici nu vor sa invete. Daca o lasi in pace, in loc sa se uite singura prin fisiere, sa vada formule, link-uri, sta pe net

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulia da de mancare la pestii din acvariul mare plus la al ei, ii pune apa Selei si duce punga cu gunoi la ghena; aaa, si pune hartie igienica ca stie ca mie imi e lene sa umplu suportul
Eu ii cer doar sa se spele pe dinti, am o mare obsesie de la dintii mei beliti.
Cea cu pestii si apa la catel s-a oferit singura si-i place foarte mult, cu gunoil o rog eu dar ii place si asta.

Ca ati zis de stat in casa.
Eu mai am cate ceva de fugit pana jos la scara si atunci o las sus cand ii este foarte lene; nu ma simt deloc confortabil, atatea scenarii am cum stam la etajul 7 sunt bolnava la cap. Dar Giulik e foarte ok, mereu imi spune ca gataaa, nu mi-a fost frica, stiu sa sun la 112
Eu nu vreau sa o las singura. Nu pot, as tampi la creier.

Si eu va trebui sa derulez proiectul repictarea peretilor Giuliei ... mai aman ca poate uita ...

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Philip abia asteapta sa faca 12 ani sa poata sta singur acasa, cam asa e regula pe aici. el e si f responsabil si cuminte, l-am mai lasat in casa cat ies cu Nick prin jurul casei, la parc (peste strada), pana la o vecina etc. niciodata nu s-a intamplat nimic si stie unde ma gaseste.

nici el nu face (mai) nimic si evident din vina mea. bine, su si sunt acasa si am timp sa ma ocup de ale casei. tine curat, cred ca de aia nici nu face deranj cu jucariile pt ca nu-i place sa le stranga ...si lui ii place sa ma ajute la mancare dar cum e la scoala in timpul zilei, nu prea are cand. ii plac si treburile barbatesti, asa ca se mai baga cu sotul la una-alta. si noi il imbracam dimineata, nu ca nu poate, dar pt ca nu e matinal deloc si altfel ar intarzia zilnic la scoala. asta e. e al meu si-l iubesc asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Ioana, in iulie vin ale mele ajutoare dar esti binevenita oricand si te las sefa peste copii, eu ma duc sa colind celelalte insule. hai, vii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata!!
Ioana ce soare sa iti mai trimit, ca deja de ieri e nor si ploaie . s-a terminat primavara deja
Mitzu aaaa ce desteapta esti!!! de la oraselul lenes e! . eu i-as face Marei vaccinul fara probleme, ca doar n-are ceva acut. tusea aia o sa treaca. iar statul in casa nu cred ca are de-a face cu ea.... noi am fost in Corfu, dar fara copii. eu pentru mersul cu copii as fi ales Aquis Sandu Beach in Corfu sau Mitsis Rinela Beach in Creta (asta din urma e ff aproape si de un delfinariu mare la care ar fi fost incantati). ofertele le aveam de pe paralela45.ro
Patrick nu prea face mare scofala prin acasa. mai strange jucariile (cand e urgenta :))), pune masa daca are chef si ii e foame...din astea. daca da de mancare la peste ii cam scapa o mana intreaga de fulgi in borcan
sa aveti o zi usoara si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza...azi am o coafura noua,futurista de la vantul de afara....brrr ce vreme este,cica maine sunt sanse sa ninga
Mitzuai atins un subiect sensibil cu responsabilitatile....mananca singura la toate mesele principale,dar uneori mai face mofturi la supa/ciorba,isi face ea sucul de portocale/mandarine,nu vreti sa stiti cum le stoarce cu stanga...cand vine de undeva se schimba singura si-si pune hainele in dulap(dupa care ma duc eu si le aranjez mai bine)seara nu se culca pana nu se spala pe dinti si se duce fara sa o trimit eu,la curatenie este prima care se baga dar recunosc ca eu ca sa nu ma incurc de ea o mai trimit la pc sa se joace....daca primeste tema de la gradi se straduieste sa o faca cat mai frumos/corect....in rest cicaleala la maxim....azi dimineatza ma intreba ce trebuie sa faca ca sa o duc in week-end la mc ca a vazut ca sunt jucarii noi....raspuns:sa doarma la pranz sau sa se culce seara mai devreme....noi avem probleme cu ora de culcat,nu reusesc deloc sa o culc mai devreme de 10,asa insemnand ca atunci ne bagam in pat plus citit povesti se face 11....aaaaa am uitat este foarte "responsabila" la shoping,daca ii spun sa-mi aduca aminte sa cumpar ceva nu uita niciodata....daca nu merge saptamanal la shoping in carrefour nu se simte bine
Andreeap deci vin in august da' o iau si pe mandra ca sa aiba baietii companie la joaca!....btw in iulie s-ar putea sa fie cam aglomerat prin Paris...cel mai liber si frumos este in mai sau in octombrie..in prima duminica a fiecarei luni intrarea la muzee este gratuita....mamaaa ce dor mi s-a facut!
hai pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata,

Mitzu, acum am vazut mesajul, am trimis raspuns si ii cer lui John si formulele de calcul.
Intre timp au fost anuntati ca acele comisii au numai rol consultativ si ca decizia finala apartine ministrului...asa ca asteptam sa vedem forma finala.

Responsabilitati...hmmm...sa manance singura si sa se spele pe dinti trebuie ca "e baiat mare" :))) De asemenea sa se imbrace singura. (eu ajung sa albesc de tot din cauza asta, dar ne straduim...)
Cred ca singura responsabilitate e sa-si puna jucariile la loc, dar de aranjat jucariile se apuca numai daca o tocan eu la cap.
Ma ajuta la prajituri cu mare drag dar asta e placerea lor...si trebuie sa nu faca scheme la ora de pian
Cam putin...eu sper sa se schimbe pur si simplu la scoala...

Azi m-a trezit galusca mica la 5.15...ma mangaie pe deget pana ma trezeste de tot, ea adoarme la loc si eu raman cu ochii'n bezna. Asa ca azi am certat-o si i-am zis ca nu mai are voie sa ma mangaie pe deget...Jaleee mareee, dar asta e...incerc sa ma tin ferma pe pozitii ca altfel ajung la spital...

Mi-e un somn de nu mai pot, cica sa faci masuratori...
O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata fetele,

Pana la urma i-am facut vaccinul azi si am scapat si de asta. N-a mai tusit chiar deloc, in nici un caz nu are o stare acuta, dimpotriva sunt ramasite de la o chestie veche de vreo 2 saptamani.

Rox, mersi mult mult de tot pentru numele acelor locatii, o sa ma uit imediat pe ele. Am mai cautat si eu pe Internet, dar nici nu prea am timp pentru asta, plus ca e mai bine sa cauti informatia tintit. (la faza cu primarul, cuvantul medalie mi-a prins beculetul, ca altfel nu cred ca faceam nici eu legatura)

Cristal, mersi mult!

Ioana, nu stiu de ce zici ca e un subiect sensibil, ca din descrierea ta, Maria face foarte multe lucruri. Eu duc lupte cu Tudor de fiecare data sa nu-si mai lase hainele pe jos cand se dezbraca, sa le puna macar pe un scaun (ce sa mai vb de dulap). Mara e altfel, e mai ordonata, dar el...

Si Giulia mi se pare ca face foarte mult.

Din ce citesc pe aici mi se pare ca fetele sunt totusi ceva mai harnicute/ordonate.
Si la noi e cam la fel, face numai daca ii cer eu, nu are sarcini constante in casa, nu se imbraca dimineata pentru ca i-ar lua secole sa se dezmeticeasca asa ca il imbrac eu, etc. ma tot gandesc ce as putea sa-i dau sa faca, sa fie si adaptat varstei lui...

Hai ca va pup, ma duc si eu la lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mitzu, io cu Giulia nu stem deloc ordonate, dar deloc, io am mai zis, la noi e debandada totala si ieri am intrat in casa, am iesit din casa si am mers in parc; din parc home, spalat, papat, luat dvd in pat si gata ; ar fi trebuit sa aranjam cate ceva, dar am sarit peste

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput