Liliac mai iunie 2010-LMA Eka,Iusti,Sabina!!! (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata!
Theo_ La multi ani!
Ale- imi pare rau de bunica ta!
Madamar-nici o baza pe mine, al meu nu a avut asa ceva de cand s-a nascut, deci nu stiu ce si cum, doar teoria, care e identica cu ce ai facut tu pt Mateo!

Anamariam79- imi pare tare rau de ceea ce experimentati! Dumnezeu si progresul medicinei sa va ajute sa treceti de acest hop. Daca putem ajuta cu ceva, spune-ne! Toate cele bune!

O zi frumoasa fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Neata, HELP!!!
NE CITESTE CINEVA???!!! ARTU?

Temperatura 38.3 la incheietura genunchiului (asa am putut sa i-o iau fara sa il trezesc) si 39 intrarectal.
Administrat 7 ml de Panadol Baby, sosete cu apa cu otet si comprese pe burtica, frunte.
MAI AM CEVA DE FACUT PINA SCADE?!?!

PS: Am citit mereu si mi-am propus sa fiu pregatita cind ne va da tircoale... dar nu ma simt asa de pregatita in lupta cu EA - febra.


Mary, lui Mateo,



Mary, stiu ca e greu, dar sfatul meu este sa te relaxezi si sa astepti sa treaca. Febra nu este ceva rau in sine, ci este un semn ca organismul lupta cu ceva, ca se vindeca. Nu trebuie neaparat si cu orice pret scazuta.
Daca are si alte simptome (voma, respiratie ingreunata) suna sau mergi la pediatru. La fel daca febra se mentine inalta mai mult de 3 zile.
In rest, incearca sa-i asiguri confortul si sa-l hidratezi.
Si, ca sa prinzi la curaj, citeste asta.

Pupam baietelul si mamica ingrijorata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

MARY..... si eu m-am panicat la prima febra la tony
dar din ce am citit aici, ai procedat corect cu sosetele si cu panadolul (la fel am facut si eu)
eu stiu tot de aici ca daca rectall e 39 inseamna ca de fapt e 38 cu 5.deci linistestete si hidrateaza voinicul
pe tony a tinut-o o zi febra, binenteles cu urcusuri si coborasuri, apoi a cedat....fusese un mic crocobaur sau dintisorul....cine stie.
mai poti de ex sa-i pui un supozitor cu novocalmin....asta daca e mare rau febra si nu scade in nici-un chip, apoi baita cu apa de 36-37 grade.
dulci sa treaca spaima si babaul de febra

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

si......BOMBA cu 23 s+
GALERIA ZAMBETELOR

FLORICELE DE LILIAC CRACIUNOASE


PUPICI TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata!

Tatyana, multumesc frumos pentru rapsunsul referitor la ham.

Nicoleta, multumesc frumos de urari si voua va doresc numai bine.

Mary, nici eu nu prea stiu cu febra, mie mi-a zis pediatra ca daca trece de 38,5 axilar (deci vreo 39 intrarectal, cred) sa-i dau cate 5 ml/sirop la 6 ore (daca nu scade dupa prima doza). Multa sanatate lui Mateo, sa nu fie vreun crocobaur.

Astept sa se terezeasca bucuruzul sa iesim la plimbare ca e un soooare si cald pe aici. Va pupam si va dorim o zi buna!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri!

POvestea noastra a inceput cred, de la bunicul care a fost pesemne gripat, si pe care l-am izolat teoretic, insa practic il apuca dragostea de nepot si nu intelegea ... pfff, ma rog.
Eu am avut si eu un inceput "deceva" pe care l-am inabusit cu oscilo, paragripe, coryzalia - cel putin acum nu pare sa ma mai deranjeze ceva.
Mateo a avut ceva mucisori acum vreo 2 zile, i-am scos, a primit si el ce am luat eu (homeopate de la Boiron, ca masura de protectie) si parea sa nu aiba vreo problema, decit "jdemii" de treziri pt . "Ceva" se pare ca este...
Asseara iar a facut nazuri la somn - a dormit putin de la 21-30 pina la 23.00 si apoi nu a mai adormit pina la 2.30. Pe la 1.00, jucindu-ne,am descoperit ca a mai iesit un dintisor, al 7-lea - insa daca era de la dinti, nu cred ca era asa mare, si mai ale, nu post-eruptie....
La 5.00 m-am trezit si am pus mina pe el: ardea.
Dupa Panadol si otet a scazut considerabil - nu-l mai chinui acum, poate mai incolo sa ii iau din nou temperatura IR. Starea lui e buna...

In intervalul in care nu am mai scris l-am vegheat, si dupa ce am vz ca scade, am tras un puiut de somn cu multe titileli, si eu linga el.

Teama mea e de febra mare, care poate duce la convulsii - cum povestea Sabina parca...

in fine, sper sa nu ne intoarca...

Ce ziceti, sa ii dau papa azi> sau sa stam pe titi?

Multumim!


Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Mary, daca vrea sa manace, da-i mancare solida, daca nu, doar LM.

In alta ordine de idei: Are cineva scaun de baie? Ma bate gandul sa iau si nu stiu daca e bun sau dau banii degeaba. Si de care sa iau? Ca am vazut si unele simple si mai ieftine (de ex. Primii Pasi) dar si unele mai scumpute care se rotesc la 360 de grade cica.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri!

POvestea noastra a inceput cred, de la bunicul care a fost pesemne gripat, si pe care l-am izolat teoretic, insa practic il apuca dragostea de nepot si nu intelegea ... pfff, ma rog.
Eu am avut si eu un inceput "deceva" pe care l-am inabusit cu oscilo, paragripe, coryzalia - cel putin acum nu pare sa ma mai deranjeze ceva.
Mateo a avut ceva mucisori acum vreo 2 zile, i-am scos, a primit si el ce am luat eu (homeopate de la Boiron, ca masura de protectie) si parea sa nu aiba vreo problema, decit "jdemii" de treziri pt . "Ceva" se pare ca este...
Asseara iar a facut nazuri la somn - a dormit putin de la 21-30 pina la 23.00 si apoi nu a mai adormit pina la 2.30. Pe la 1.00, jucindu-ne,am descoperit ca a mai iesit un dintisor, al 7-lea - insa daca era de la dinti, nu cred ca era asa mare, si mai ale, nu post-eruptie....
La 5.00 m-am trezit si am pus mina pe el: ardea.
Dupa Panadol si otet a scazut considerabil - nu-l mai chinui acum, poate mai incolo sa ii iau din nou temperatura IR. Starea lui e buna...

In intervalul in care nu am mai scris l-am vegheat, si dupa ce am vz ca scade, am tras un puiut de somn cu multe titileli, si eu linga el.

Teama mea e de febra mare, care poate duce la convulsii - cum povestea Sabina parca...

in fine, sper sa nu ne intoarca...

Ce ziceti, sa ii dau papa azi> sau sa stam pe titi?

Multumim!


Mary, lui Mateo,



Deci e clar ca se lupta cu "ceva" si e foarte bine ca o face. Febra e un semn bun! Crocobaurul e rau, insa febra e semnul ca organismul lupta.
Convulsiile nu sunt cauzate de febra mare in sine, ci de cresterea brusca a acesteia.
Eu cred ca e bine sa ii oferi mancare, daca vrea sa pape.
Dar e important sa bea apa si tzitzi.
Alte simptome are? Cum arata, cum se poarta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui theophillina

Mary, daca vrea sa manace, da-i mancare solida, daca nu, doar LM.

In alta ordine de idei: Are cineva scaun de baie? Ma bate gandul sa iau si nu stiu daca e bun sau dau banii degeaba. Si de care sa iau? Ca am vazut si unele simple si mai ieftine (de ex. Primii Pasi) dar si unele mai scumpute care se rotesc la 360 de grade cica.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII




Noi avem scaunul asta
Mariei ii place foarte mult si e safe in el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mary, stiu ca nu te consoleaza, insa si noi suntem in aceeasi stare, adica febra mare - de vineri seara.
in 90% din cazuri febra la noi a inceput vineri seara, nu stiu exact sa explic de ce se intampla asa...

eu i-am dat nurofen, cam la 12 ore. plus mult titilit. de mancat mananca relativ ok, adica nu refuza mancarea, dar mananca mai putin cantitativ. si cand ii scade febra dupa antitermic, e vesel si activ, nici n-ai zice ca boleste.

de convulsii si mie imi este teama, cica mori si invii de 10 ori pe secunda cand vezi cum trece copilul tau prin asa ceva .
din fericire pt noi, n-am patit-o, cu toate ca recordul personal a fost de 41,2 C. si sper sa nici nu vad vreodata.

temperatura luata la pliul piciorului nu cred ca e relevanta, conteaza temperatura organelor interne. e posibil acolo sa fie rece si capul sa fie fierbinte. tu trebuie sa-i scazi temperatura interna, chiar daca membrele sunt sloi.

va doresc ceea ce imi doresc si pt noi, adica sanatate multa .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Theo- noi avem de la primii pasi si suntem tare multumit de el. E foarte fericit in el.

Mergi la inceput