LMA!!!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***315***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Apropo de scutece...

Eu folosesc Happy. AM fost dintotdeauna multumita.Ba mai multumita decat de Pampers. In fine, cand am mers duminica sa cumpar si am vazut pretul al Pampers Am zis ca nu-i adevarat. 68 lei pachetul. Si asta la un depozit cu de toate pt toti. Happy nu aveau. Merg in Selgros... 75 pachetul de Pampers si Happy 53 lei. Pe loc am laut Happy si am decis ca sigur Pampers da si o lingura de aur.

Surpriza...astazi ma uit in oferat dela Car4 si ce vad....2 pachete de Happy....53 de lei. Asta e...Oricum suntem baieti mari si suntem pe drumul cel bun.

http://www.carrefour.ro/index.php?pg=vcatalog&catalog=009

In ceea ce priveste plimbarea...Da, ne declaram ca noi iesim fara scutec...dar face pipi cand plecam de acasa. Daca nu bea, urmatorul pipi vine cam dupa 2 ore. Sau cel putin o ora jumate nu imi fac probleme. Cand suntem afara nu cere si nici nu as sti ce sa fac daca ar spune ca face pipi...pana dezbrac copilul, pana identific copacul, pana decid daca la copac sau sustinut ca pe olitza...s-a terminat pp.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Anamaria, te inteleg. Nu stiu ce virus/bacterie/crocobaur o fi asta....dar tare mari ravagii face. Asa as vrea pe cineva sa ma lumineze. Am zis eu dupa mintea mea sa merg sa ii fac un exudat dar mi/am amintit ca asta se face pe limba si gatul gol ori Rares are tratament de luat la 6 dimi. Dupa ce termin tratamentul o mai fi relevant sa ii fac? Voi ce parere aveti?

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Rezultatul la exudat este irelevant cata vreme copilul se afla sub antibiotic. Tb sa treaca cca 10 zile pt a avea un rezultat concludent.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Rezultatul la exudat este irelevant cata vreme copilul se afla sub antibiotic. Tb sa treaca cca 10 zile pt a avea un rezultat concludent.

Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)



Am inteles. Adica pot sa il fac asa...tam nesam peste vreo 3 sapt chiar daca copilul nu mai este racit/ gripat/ nu mai are mucozitati?

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Buna seara, cucuiete!

He he he...iar se trateaza subiectul pampers si olita...
Noi suntem inca in faza de pampers doar in timpul somnului...in rest liberi, doar cu "tzetei" si pantalonasi.Chatonel, noi il luam pe Nicho in masina fara scutec, dar are pipi facut la reductor inainte sa iesim din casa, schimburi in rucsacelul lui in caz de ceva rusinos...apoi e usor sa punem un celofan, o punga sau ceva care repara pe scaunul de masina, apoi un prosopelm ca sa evitam alte surprize.Dar nu s-a intamplat niciodata pana acum.Afara iubim copacii si le dam cate o portie de pipi( ceva bio nu strica naturii) si oricum eu nu il invat sa se rusineze de lucruri pe care le fac absolut toata lumea. El e copil, are orice drept si totul e normal pt el....Nu stiu prin alte tari, dar in Italia exista pe fiecare metru patrat de trotuar sau de spatiu verde de soldatei de caine, asa ca un pipi de copil chiar nu conteaza.

La multi ani, Ariana, sa fii sanatoasa si fericita!

Pupam pe Raresor bolnavior , sa se faca bine...

Bun venit lui Bebe strumph...nici noi nu vedem pozele cu frumoasa Ariana...

Iar despre lapte....hmmmmmmmm, 200 ml de lapte proaspat de vaca de la centrala de lapte, cumparat dimineata de la supermarket cu scadenta in 3 zile...si 150 ml seara ianinte de nani cand si cand, nu mereu, cu toane.Deci noi suntem codasi....un litru cam la2-3 zile, nu pe zi. si nu din biberon...ci la lingurita din canita lui.

Pupici tuturor si...noapte buna!Deja am primit raspunsul categoric: "nu" la intrebarea: "cine bea un pic de lapte?"


Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Na...ca s-a razgandit...acum urla prin bucatarie " apteeeeee" asa ca ma duc sa i-l pregatesc.Pupici inca o data!

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

La multi ani Ariana! Adee

Eva si Raru sanatate multa! Floric, eu nu ma pricep, stiu doar de paracetamol sau nurofen, sosete in apa cu otet si copil imbracat mai subtirel.

Sa va zic in ce "faza" suntem noi. O fi criza aia de 2 ani, nedovedita, dar banuita. Keutu nu mai iese din casa fara mine. Nu trece pragul nici picat cu ceara, nici macar cu taica-sau. Bine, cu altii nici n-a trecut vreodata, dar ma socheaza ca taica-sau a fost permanent prezent in tot ce a facut el, nu il repede niciodata, e mult mai rabdator cu el ca mine, eu de cand sunt gravida mi-am dat in petec de vreo 3 ori, se joaca cu el de cand intra pe usa, mergeau impreuna la plimbare fara probleme etc. Acum, daca ii zice sa mearga cu el, sa ma astepte in fata blocului (sunt 7 trepte de coborat), ca mama vine imediat, plange si se agata de mine desi ma vede ca sunt imbracata si tocmai ma incalt. Cu soacra la fel procedeaza, dar asta nu ma mira, ca nu-i obisnuit. Sa va mai spun ca daca suntem amandoi in camera nu vrea sub nici o forma sa bea laptele de la taica-sau? Ca noi inca nu-l bem singuri, avem alta treaba cu mainile. Nici untul pe paine nu-l intinde taica-sau asa fain ca mine. Ma gandesc ca o trece si asta, sper ca pana nasc. Ce ma intristeaza cumva, e pe de-o parte nedumerirea sotului, care de cand au inceput greturile isi da si mai tare silinta si se implica si mai tare, desi era super implicat si inainte, iar pe de alta parte faptul ca saptamana viitoare am amniocenteza si mi-ar fi placut sa fie si sotul prezent. Merge si soacra cu noi, dar nu-mi fac deloc iluzii ca ramane cu ea.

Bebe bine ai revenit! Dar cum ai putut rabda sa nu arunci un ochi pe aici atata timp?

A, datul ala in petec se referea la tipat, nu la lovit sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

FLORIC, eunu am inteles care e treaba cu fondurile. Era reteta compensata si pentru ca nu mai sunt fonduri nu ti-o mai dadea cu reducere? Sau nu se mai gaseste Ceclor in farmacii?
Whatever...

Si noi tot Ceclor am luat acum vreo 2 luni cand am fost bolnavi.

Deci nu ti-am raspuns deloc la intrebari. Daca o fi pe faza Denisamada ca ea le stie, te-ar lamuri mai bine.

Suna si tula doftor maine dimineata si spune-i canu ai gasit Ceclor si intreaba-l de inlocuitor.


Recunosc ca pe exprimare sunt sefa la zapazit. Dar da...nu mai sunt fonduri. Si mai sunt si ceva probleme cu med de fam si mareata CASA.

Tu ai luat Ceclor? Cum a reactionaT?

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel



A fost ok. Nu e foarte rau la gust. Are aroma de capsuni sau fructe de padure si din ce am citit eu pe el, ca antibiotic, are un spectru destul de larg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Nicky, si Rares doar la somnul de noapte mai poarta scutec. La cel de peste zi, nu...dar se mai intampla in somn rusinea. Eu il culc pe paturici absorbante de la Happy acoperita de un prosp, carpa, scutec de caND eram cocutze.


Apropo, Chatoooooo

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Apropo de scutece...

Eu folosesc Happy. AM fost dintotdeauna multumita.Ba mai multumita decat de Pampers. In fine, cand am mers duminica sa cumpar si am vazut pretul al Pampers Am zis ca nu-i adevarat. 68 lei pachetul. Si asta la un depozit cu de toate pt toti. Happy nu aveau. Merg in Selgros... 75 pachetul de Pampers si Happy 53 lei. Pe loc am laut Happy si am decis ca sigur Pampers da si o lingura de aur.

Surpriza...astazi ma uit in oferat dela Car4 si ce vad....2 pachete de Happy....53 de lei. Asta e...Oricum suntem baieti mari si suntem pe drumul cel bun.

http://www.carrefour.ro/index.php?pg=vcatalog&catalog=009

In ceea ce priveste plimbarea...Da, ne declaram ca noi iesim fara scutec...dar face pipi cand plecam de acasa. Daca nu bea, urmatorul pipi vine cam dupa 2 ore. Sau cel putin o ora jumate nu imi fac probleme. Cand suntem afara nu cere si nici nu as sti ce sa fac daca ar spune ca face pipi...pana dezbrac copilul, pana identific copacul, pana decid daca la copac sau sustinut ca pe olitza...s-a terminat pp.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel



Si eu tot Happy folosesc, dar la Carr4-ul nostru preturile sunt cam asa:
46 ron ala cu 46 de bucati (nr 5)
56 ala cu 58 (sau 56) bucati (tot nr 5)

Mergi la inceput