*LMA!!*Puiuti de Randunici 2008! (482)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Dragi randunici!

Va urez o dupa amiaza si o seara cat mai placuta!
Si nu uitati , maine va astept la in numar cat mai mare !

Alina, cum mai este Delia?
Mirela, ce mai fac puiutele?



Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Marina iti multumim pentru grija ta pentru noi,Olga la multi ani voua ca sunteti parinti (e si ziua de cand ati devenit parinti)sa iti fie sanatos puiutul,sa creasca mare si armonios.
Delia are alergie,asteptam sa ia sotuul salariu sa yi luam reteta.In rest este bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:



LA MULTI ANI Daria puisor de Dudurutza!
La multe luni si anisori Sabrina Elisa puiut de Clabuc!


Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna dimineata fetelor!

Asa cum v-am promis ieri, va invit la o si cu miere si lamaie!

Alina, insanatosire grabnica puiutei!

Si ca sa nu va plictisiti cand savurati cafeaua si ceaiul va postez si asta:

Astrologie: Zodiile din cultura vedica
Mesha (21 martie – 20 aprilie)
Persoanele nascute in aceasta perioada sunt firi ambitioase, puternice si energice. Inteligente si optimiste, reusesc sa treaca peste orice problema, indiferent de gravitatea acesteia. Pe plan profesional ocupa functii cat mai inalte si ajung sa ii domine pe cei cu care lucreaza. Uneori tind sa exagereze in ceea ce priveste planurile si viata sentimentala, dand dovada de orgoliu, egoism si furie.

Vrsabha (21 aprilie – 21 mai)
Nativii din Vrishaba sunt persoane emotionale, sensibile si sincere. In relatiile cu cei din jurul lor, devin foarte atasati de prieteni. Sunt atrasi de lux si viseaza la o viata plina de aventuri si vacante scumpe. Persoanele din aceasta zodie sunt foarte incapatanate si urasc sa fie contrazise. In dragoste sunt firi amoroase, pasionale si impulsive. Au nevoie de un partener care sa le aprecieze si sa le respecte.

Mithuna (22 mai – 21 iunie)
Firi inteligente, sigure pe ele si foarte rabdatoare, persoanele Mithuna dau dovada de maturitate in tot ceea ce fac. Isi doresc foarte mult sa reuseasca pe plan profesional si de aceea sunt capabile sa inceapa cat mai multe proiecte si sa lucreze non stop pentru a se bucura de stabilitate pe plan profesional. In dragoste sunt adeptele relatiilor lungi si vor parteneri care sa le fie alaturi, sa le ofere atentie si iubire neconditionata.

Karka (22 iunie – 22 iulie)
Caracteristicile acestui semn sunt sensibilitatea, generozitatea, amabilitatea si intelepciunea. Persoanele nascute in aceasta perioada sunt foarte atasate de familie si prieteni. Le place aventura si de aceea se bucura de fiecare moment al vietii. In relatii sunt foarte romantice si loiale. Urasc rutina si vor un partener independent si pasional, care sa le suprinda de fiecare data cu cadouri neasteptate si dovezi de dragoste.

Simha (23 iulie – 22 august)
Persoanele Simha sunt foarte incapatanate, sincere, posesive si impunatoare. Acestea au ca trasaturi definitorii dorinta de a conduce si de a se face cunoscute. Vor sa fie in centrul atentiei de fiecare data si incearca sa isi expuna punctul de vedere in orice discutie. Chiar daca uneori sunt impulsive si mandre, in realitate dau dovada de sensibilitate si generozitate. Pe plan sentimental sunt foarte romantice, insa usor extremiste, reusind sa treaca de la o stare la alta in doar cateva minute.

Kanya (23 august – 21 septembrie)
Nativii Kania sunt oameni foarte amabili, sinceri si prietenosi, cu un caracter profund moral. Sunt perfectionisti si pesimisti, incercand de fiecare data sa se autodepaseasca intelectual. Tot timpul fac reprosuri si sunt nemultumiti de cei din jur. In relatii sunt conservatori si reci, lipsiti de romantism si pasiune. Le plac relatiile lungi si cauta stabilitate deoarece se ataseaza foarte repede de partener, dedicandu-se trup si suflet acestuia.

Tula (22 septembrie – 22 octombrie)
Simbolurile care caracterizeaza aceasta zodie sunt amabilitatea, sensibilitatea si sinceritatea. Persoanele nascute in aceasta zodie sunt firi foarte emotionale si linistite. Urasc situatiile conflictuale, certurile si tensiunea psihica. Pe plan profesional reusesc sa uimeasca prin abilitatile practice de care dau dovada si dorinta de autodepasire. Desi au relatii de scurta durata si flirteaza aproape cu oricine, se dedica trup si suflet partenerului.

Vrscika (23 octombrie – 21 noiembrie)
Persoanele nascute in aceasta perioada sunt firi emotionale, posesive si destul de viclene. Nu au foarte multi prieteni, insa acest lucru nu le deranjeaza deloc deoarece le place singuratatea si linistea. Desi sunt curioase si suspicioase, in momentul in care le castigi increderea devin deschise si foarte prietenoase. Partenerul ideal pentru ele trebuie sa fie independent, pasional si fidel. In momentul in care sunt inselate ajung sa fie razbunatoare, agresive si posesive.

Dhanus (22 noiembrie – 20 decembrie)
Persoanele nascute in aceasta perioada sunt firi prietenoase, vesele, pline de viata si deschise. Se simt atrase de aventura si fac tot posibilul sa fie cat mai aproape de natura. Au un temperament destul de puternic si uneori ajung sa manipuleze persoanele din jurul lor doar pentru a obtine ceea ce isi doresc. In relatii sunt destul de energice si pasionale, cautand atentie, dragoste si stabilitate.

Makara (21 decembrie – 19 ianuarie)
Nativii Makara sunt firi rezervate, retrase si inchise in sine. Au aspiratii inalte in ceea ce priveste viata profesionala si sentimentala, dorindu-si sa isi atinga scopurile si telurile propuse cu orice pret. Indiferent de sfera de activitate, vor sa se afirme si sa se afle la conducere. In ceea ce priveste viata sentimentala le place sa primeasca atentie de la partener, sa se simta iubiti si apreciati. Chiar daca nu sunt firi pasionale, uneori impresioneaza prin gesturi frumoase si romantice.

Kumbha (20 ianuarie – 18 februarie)
Persoanele nascute in aceasta perioada sunt firi idealiste, sensibile si prietenoase. Urasc singuratatea si vor sa fie inconjurate tot timpul de familie si prieteni. Chiar daca par puternice, in realitate sunt foarte emotive si afective. Au un spirit al imaginatiei foarte bine dezvoltat si reusesc sa uimeasca prin lupta interioara pe care o duc pentru autodepasire. In iubire sunt foarte devotate si pasionale si isi doresc o relatie bazata pe respect, incredere si devotament.

Mina (19 februarie – 20 martie)
Nativii din Meena sunt firi inteligente, orgolioase, prietenoase si emotive. Au mare nevoie de dragoste si afectiune din partea apropiatilor si cauta de fiecare data sa fie in centrul atentiei. Uneori ajung sa isi raneasca prietenii din cauza sinceritatii lor exagerate. Chiar daca nu sunt foarte comunicative, reusesc de fiecare data sa intretina o conversatie prin stilul lor natural si dinamic. In dragoste vor doar atentie, respect si loialitate.

Si la noi ploua, ploua...

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mariana iti multumim frumos pentru cafea si pentru ceai.Voi ce mai faceti ,cum se mai simte mama ta,dar Bianca?Servici usor in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Mariana iti multumim frumos pentru cafea si pentru ceai.Voi ce mai faceti ,cum se mai simte mama ta,dar Bianca?Servici usor in continuare

http://alinahandmade.blogspot.com/


Alina, de fiecare data o fac cu placere!
Noi suntem bine, Bianca mai are astazi ultima doza de Zentel, e vesela, vioaie, si-a re-luat programul zinilc, mananca bine. E foarte nazdravana. Stii care-i pluralul de la banci? Bancale! Toata ziua vrea muzica si desene animate. Mama mea e bine, se recupereaza la domiciliul surorii ei, la Galati.
Si pentru ca e vineri...am de facut raportul pentru tari straine si n-am nici un chef...

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Va las si astea:

Cateva din Legile lui Murphy,….adevaruri spuse intr-un anume fel...

Experienta este un lucru minunat: iti permite sa recunosti o greseala atunci cand o repeti.

Greutatea normala: nu trebuie sa cantaresti mai mult decat frigiderul tau.

Daca trebuie sa alegi intre doua rele - alege-l pe cel pe care nu l-ai mai incercat pana atunci.

Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare.

Dragostea "eterna" dureaza 3 ani.

A avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta.

Cei cinstiti sunt inadaptatii societatii.

Pestele care lupta impotriva curentului moare electrocutat..

A gresi este omeneste. A da vina pe altul este si mai omeneste.

Cel mai important nu este "sa stii"! Mai important este sa ai telefonul celui care stie.

Eu nu sufar de nebunie! Ma bucur de ea in fiecare minut..

Banii nu fac fericirea, o cumpara gata facuta.

Inteligenta ma urmareste, dar eu sunt mai rapid.

Fugi de tentatii, dar incet, sa te poata ajunge.

Exista o lume mai buna, dar este foarte scumpa.

A studia inseamna sa te indoiesti de inteligenta colegului de birou.

Alcoolul omoara incet-incet. Nu conteaza, te grabesti?

Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: "trage" si "impinge".

Nu bea la volan! Te lovesti de ceva si se varsa bautura..

Se spune ca inotul face bine la silueta... Spun cei care n-au vazut inca balena.
Orice barbat are nevoie de o femeie fiindca sunt o gramada de lucruri pentru care nu poti sa faci guvernul vinovat.

Fiecare al cincelea om e chinez. Si noi suntem cinci in familie, deci cineva e chinez. Poate tata sau mama, poate frate-meu mai mare Costel, sau frate-meu mai mic Ho-Xiao-Pen. Eu cred ca-i Costel.

M-am sculat cu stangul. Mi-am imbracat camasa, s-a rupt nasturele, am luat servieta, i s-a rupt toarta, deja mi-e frica sa ma duc la buda...

Prieteni sunt acele persoane,care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

Psihiatrii zic ca una dintre patru persoane are o deficienta mintala. Daca esti cu inca trei amici si nu ai observat nimic ciudat, atunci nu te gandi la chestia asta!

Ca sa-ti realizezi obiectivele trebuie sa fii un visator... Asa ca nu mai pierde vremea,lasa totul balta si du-te sa te culci!

Daca inca n-ai gasit persoana ideala, distreaza-te cu cea care o ai la indemana!

Daca intr-o zi femeia pe care-o iubesti ti-e infidela si iti trece prin cap sa te arunci din balcon, adu-ti aminte ca ai doar coarne, nu si aripi!

Femeile sunt ca traducerile: cele bune nu-s fidele, si cele fidele nu-s bune.

la munci...

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

randunici!

Va las ceva sa va "re-monteze"!





Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Daca nu v-ati hotarat ce anume sa gatiti la desert....va propun urmatoarea varianta...

Prajitura greceasca cu sirop, din foi de placinta
Trebuie neaparat sa incercati prajitura asta. E rapida, gustoasa si cu ZERO grad de dificultate in preparare.E chiar perfecta pentru un sfarsit de saptamana.

Ingrediente:
- 1 pahar de ulei
- 1 pahar de zahar
- 1 pachet foi de placinta (400 grame)
- 1 pahar de iaurt (200 ml)
- 1 plic praf de copt
- 1 plic zahar vanilat
- 4 oua
- 1 lamaie
- 1 fiola esenta de rom
- sirop de zahar ars (6, 7 linguri zahar, 3 cani apa)

Mod de preparare:
Se dezgheata foile de placinta Se rup fara mila in bucatele mici..acum e momentul pentru a va rezolva vechile rafuieli, ramase nerezolvate...bineinteles, la nivel mental

Se bat ouale cu zahar; se adauga ulei, iaurt, zahar vanilat si praful de copt stins cu zeama de lamaie.
Se adauga esenta de rom si se amesteca totul bine.
Se pun zdrentele foilor de placinta si se omogenizeaza.
Se toarna compozitia intr-un vas termorezistent (nu e nevoie sa ungeti cu nimic forma).
Se da prajitura la cuptor cca. 35-40 de minute pana se rumeneste, la foc potrivit (180 grade)
Intre timp se prepara siropul de zahar ars: ardeti pe foc foarte mic 6, 7 linguri de zahar (eu am pus zahar brun). Cand incepe sa se caramelizeze (nu are voie sa fumege sau sa se arda/sa se inegreasca, fiindca va fi amar) adaugati trei pahare mari de apa. Lasati sa se topeasca caramelul si fierbeti pana scade putin.
Siropul se pune peste prajitura cat inca e calda.
Nu va grabiti, siropul se va absorbi incet, incet...pe masura ce-l turnati.
Se taie cand e rece.

...zemoasa si dulce ca o baclava...adica delicioasa!!!!!!!!!!

P.S. Siropul original era de lamaie: din 3 pahare de apa, zeama de la 2 lamai + coaja, 2 pahare de zahar.
Se fierb toate pana scade putin, dupa care se toarna peste prajitura, exact ca cel de zahar ars.
Eu am facut si varianta asta, dar ai mei n-au fost prea incantati ...gustul acru la noi in familie e foarte slab tolerat...e adevarat, insa, ca asa e foarte racoritoare...si mai putin dulce....sau, puteti inlocui lamaile cu portocale, insa veti injumatati cantitatea de zahar!

Va invit sa alegeti voi varianta care va place mai mult

Sa aveti pofta!

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Transmit anticipat urari de sanatate si multe bucurii!



LA MULTI ANI Luca, Alexandra Cristina si Amalia Ioana!


mihatp, Mihos si Puppa ! Sa va traiasca puiutii!

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput