alaptare si completare

alaptare si completare | Autor: bryny

Link direct la acest mesaj

buna tuturor mamicilor!Nu credeam ca voi deschide vreodata acest subiect!sunt disperata,,,prea disperata poate deaia,,,

baietelul meu are 4 luni in doua zile si de 3zile am inceput sai dau si completare de lapte praf la sfatul medicului pediatru,pt ca nu mai lua in greutate deloc,adica luna trecuta doar 500gr iar ultimile 2 saptam chiar deloc.BeBicu nu plangea doar ca nu mai lua in greutate.doctora mia spus sai fac 60ml pranz si seara,iar eu iam dat primele doua zile doar seara si el a mancat prima seara 20ml a doua seara 40ml ,iar atreia zi a mancat 50 ml,si azi iam dat si la pranz si seara cate 60ml. Am citit pana acum si am, vazut ca multe nu sunteti de acord cu suplimentul de lapte praf,dar ce sa fac daca numi mai lua in greutate???Este cineva care a inceput sai dea BB completare cu nan1 si afacut diaree?ce ati facut?ca eu mam speriat eram plini de caca amandoi ,plus masa de schimb,,,deci numi venea sa cred

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Copilul va lua in greutate din ce in ce mai putin, nu poate lua la fel ca in prima luna, altfel am ajunge sa-i dam de-a dura. Mie personal mi se pare bine 500g pentru o luna, graficele alea de greutate sunt niste medii, ori copilul nu este neaparat pe medie, mai depinde si de mostenirea genetica si de alti factori. De ex a mea intre 6 si 8 luni a luat in greutate 200g, atat, dar nu am vazut niciun motiv de panica, incepusem si diversificarea, ii dadeau si dintii si era oricum grasuna.

Despre lapte praf nu stiu sa-ti raspund, de ce nu intrebi la "Parintii intreaba", aici vor intra mame care alapteaza sau au alaptat si au mai putina experienta cu laptele praf.

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

adra_bellmultumesc frumos ca ai intrat...vrei sa spui ca fata ta aluat doar 200gr in doua luni?eu nu mam luat dupa niciun grafic doar am facut ce mia spus medicul pediatru .dupa ce la cantarit si avazut ca nu amai luat deloc in ultimile 2saptamani nici macar 100 grame a spu mai bn sa incepem sai dam lapte praf pentru ca va incepe sa iasa si dintii si no sa mai mance asa de bine si o sa slabeasca si no sa aibe de unde sa dea jos...asta ma pus pe ganduri si mia fost frica deaia mam apucat eu sai dau lapte praf,,,am citit pe aici ca intro luna refuza sanul, azi ar fi a4a zi de cand am inceput sai dau Lp.manca cam 80-100 grame pe zi...unde spuneai sa intru la ce subiect la "parintii intraba parintii raspund" ca am cautat aseara subiecte despre alaptat si cu Lp si nu am gasit...multumesc si sarcina usoara am inteles ca astepti un baietel Filip?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

bryny
e una din cele mai frecvente greseli ale medicilor, sa recomande lp in aceasta perioada. evident ca [] copilul nu ia in greutate mai mult nici dupa laptele praf, pt ca la varsta asta nu mai ia asa mult, insa nici la alaptat nu te mai poti intoarce usor.

stai linistita, daca nu exista alte semne (uda scutece, face kk, starea generala e buna), nu ai nici un motiv sa introduci LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

da, exact, 200g de la 6 la 8 luni, dar nu m-am ingrijorat, asa cum zice si Diana: uda scutecul, face kk, e vioaie, n-am avut de ce sa ma ingrijorez.
Nu te iei tu dupa grafice, medicul se ia.
Iarasi nu inteleg logica aici: ii vor iesi dintii si nu va mai manca san dar va manca lapte praf?
La noi sanul a fost o salvare cand i-au iesit dintii, o alina, o facea sa uite de dureri si o adormea.
Aici intreaba despre lp http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=2

bb Filip vine la vara, multumesc pt urari!

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

adra, deci si la voi vine un Filip...abia astept sa ne arati pozze....sunt sigura ca va fi la fe de dulce ca Eva...

referitor la subiect...si Filip al meu a luat maxim 100 gr intre lunile 5-6...dar nu mi-am facut pb...nici completare n-a vazut...asa incat si acum (azi avem 9 luni) suntem doar pe san (si diversificare, evident..)

sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

adra_bell crezi ca ar fi vreo problema daca nui mai dau deloc Lp?

cand se incepe diversificarea la 6 luni copilul nu ia in grutate?fata ta si cu mancare si cu san a luat asa ptin?
nu am spus ca nu va mai manca san daca ai vor incepe sa iasa dintisori,paote mam exprimat eu gresit.adica sa se ingrase ptin acum sa aibe de unde sa dea jos cand vor incepe sa iasa dintisori el cica nu prea mai manaca asa de bine si chipurile lar ajuata acum completarea
ma bucur pt tine ca vei fi mamica iar,sa fi sanatoasa,sarcina la termen! am o prietena care va naste tot in august
multumesc mult pt link
eladea
multumesc frumos!pt mine acum orice interventie este bine venita,,,sati traiasca baietii sa te bucurii in fiecare clipa de ei,sa fii sanatoasa!
diamat Cum adica no sa pot sa ma intorc la alaptat? am doar 5 zile de cand ai dau lp si nu manaca f mult doar cate 30,40gr de doua ori pe zi,de ex azi iam dat doar seara si a mancat 40 gr.Deci as putea sa nui mai dau deloc lp? Problema era inainte sai dau LP ca vreo 4 zile nu a facut KK si deia o sunasem pe dr pediatra sami spuna ce sa fac,si avenit acasa si la si vazut,cantarit,masurat,,,si atunci a decis ea ca ar fi mai bn daca ias da si supliment.sarmana!
Fetelor sunt ptin terminata si o mamica mai mult decat disperata pt ca acest BB a venit dupa 7 anii de chin,tratamente,Inseminarii,,,FIVuri doua cu reusita la al doilea,ca sa ma intelegeti ca numi este usor sa iau o decizie pt el...am o poveste f lunga si trista care in final Dumnezeu mia trimis o minune de baiat,este totul meu,
va multumesc din suflet ca miati raspuns disperarii mele...eu nu vreau de cat sa fac ce este mai bine pentru baiat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Fata mea a luat asa putin si cu mancare si cu san, dar n-as pune mare baza pe mancarea de la inceputul diversificarii, o masa diversificata se limita adeseori la 3 lingurite suc de morcovi. In plus, avea 8.800kg la 6 luni, era rotunda, o fi luat si ea vreo pauza:)).

Nu stiu ce greutate are bebelusul tau, cu cat s-a nascut, ideea este ca bebelusii isi dubleaza greutatea pana la 6 luni si si-o tripleaza pana la un an. Chiar daca ia mai putin intr-o luna, nu e de speriat, dar e foarte important sa nu scada in greutate
Tu cum procedezi acum? ii dai san si completare Lp sau are mese exclusiv de Lp?
Diana are dreptate, e foarte posibil ca treptat sa inceapa sa refuze sanul din cauza biberonului

Ti-am trimis un pm

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

adra_bell BB sa nascut cu 3750gr si acum are 6300 .prima luna mia luat 1kg apoi 750,,,650,,,220.ultima luna a luat ptin.Fata ta era bn.cu cat sa nascut ea?Eu acum ai dau san si manca f ptin lp, adica de doua zile mananca nu mai seara, iam dat la masa de seara 60ml.aseara a mancat dar alalta seara nu a mancat tot decat 40ml lp.mai ales ca am vb cu voi,nu iam mai dat si la pranz.oricum de cand am inceput sai lp.in 6 zile a luat 80gr.nu stiu daca de la lp.pt ca in toate zilele astea daca a a mancat300-400 gr!deasata mie frica si mie de ce a sp Diana sa numi refuze sanul la un moment dat.de multe ori am vazut in timp cei dau sa manace san incepe si plange,se intide,se incordeaza...eu insist cu sanul se ineaca uneori ...nu inteleg ce se intampla!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

bryny
atunci cand incepi sa ii dai lp sanul nu mai e la fel de stimulat, in timpul in care ar fi supt - si stimulat sanul- bebe e acum la biberon. deci sanul produce mai putin. cu cat trece mai mult timp, cu atat bebe va manca mai mult, laptele tau va fi acelasi sau mai putin si formula va fi cea care va predomina. sau ii vei tot mari cantitatea de formula pana ajungi la lipsa sanului. si chiar e pacat.

pentru a te intoarce la alaptatul fara formula va tebui sa stimulezi sanul suficient cat sa acopere si deficitul, ceea ce e mult mai greu. se poate, dar e greu si, in cazul tau, degeaba. adica e pacat sa ajungi acolo cand nu trebuie.

daca bebe e alaptat, scaunul lui e normal si la 7 zile si de 7 ori pe zi. medicul tau pediatru e unul incompetent si sfatul meu e sa il schimbi cat mai repede.

copilul a luat in greutate normal, e normal sa ia din ce in ce mai putin, cauta pe net graficele de crestere OMS.



in timpul alaptatului se poate sa traga un pic de aer, sa vrea sa eructeze un pic, sa vina un jet mai puternic... se pot intampla multe dar nimic grav. la fel ca si tine, si ca orice adult/copil, nu mananca mereu aceeasi cantitate, cu aceeasi pofta, in acelasi ritm. atat timp cat o alaptezi la cerere, adica cand si cat vrea ea, totul se va regla frumos. nu te panica, renunta la lp si nu te stresa deloc.

daca ti se pare ca face kk cam rar poti manca tu mancare mai laxativa. eu stiu ca atunci cand d avea o viroza intestinala cu diaree, eu mancam numai orez si il ajuta foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

diamat am inteles,dar eu iam dat completare dupa ce a supt f bn la san,iar mesele tot la acelasi interval au fost nu mai ca renuntase el la masa de la4 dimi,adica adormea la 23 si se trezea la 6 dimi.off si cu stresul asa sunt eu f panicoasa si vesnic hehotarata adica o balanta deaia autentica mai spunemi te rog cum adica sa stimulez sanul?cu ceaiuri cu ce?multumesc frumos cami sunteti alaturi.

Mergi la inceput