Sanii trebuie mulsi?

Sanii trebuie mulsi? | Autor: aniastef11

Link direct la acest mesaj

dragi mamici am si eu o intrebare si va astept sfatul.

Alaptez si mama mea ma tot bate la cap ca trebuie sa imi mult si intre mese sanii ca sa produc lapte. Bebelusa mananca bine, si nu inteleg de ce ar trebui sa mai produc lapte insa mama imi spune ca asa as scapa de mastita.

Voi ce parere aveti? Va multumesc mamici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

nu trebuie mulsi, sanii isi regleaza secretia in functie de cerintele bebelusului.

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

trebuie mulsi la inceputtul alaptarii, pana se regleaza secretia lactata (daca este nevoie). In rest, doar in cazul in care sunt durerosi trebuie muls pana se lmai detensioneaza, pt a avita infectia. Insa, daca mulgi intre mese organismul nu va cunoaste cat trebuie sa produca si vei avea in exces lapte mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu trebuie, daca alaptatul merge bine. Adica bebe se satura, dara completare. Inca daca simti ca nu faci fata (ca mai sunt si perioade din astea) te poti mulge imediat dupa mese, sa stimulezi lactatia. Ori daca bebe se trezeste mai tarziu ca de obicei si te dor sanii, si atunci te poti mulge. Sau daca vrei sa-ti faci stoc de lapte in congelator, si atunci te poti mulge si poti congela lapticul tau. Ulterior lapticul il poti folosi in caz de hranit bebe cand nu esti acasa, sau cand incepi diversificarea, sa-l amesteci cu pireu de legume la inceput, sau cand incepi sa introduci cerealele, eu preferam cereale care se dizolva in lapte, si foloseam laptele meu congelat. Mi s-a parut mai ok, decat cerealele care se dizolva in apa, fiindca alea au deja lapte praf in compozitie.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput