Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (66)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Nane, multumesc si ai grija de tine. Nu iei utrogestan?

Didi, esti o scumpa, faci sa para totul ca un sejur
Nici nu mai intreb pt ce e sonda. Va dati seama, eu pana sa dau de beleaua asta nu am calcat prin spitale, nici la nastere nu au apucat sa-mi fac nici macar o injectie, ca m-am dus prea tarziu. Ma crizez in legatura cu orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

irina: faza cu refacutl e de noroc , la mine cred ca s-a refacutrpd pt ca am avut clasica prima operatie si am facut aderente , extrem de multe....norocul pe de alta parte a fost ca endo s-a refacut pe aderente si nu s-a mai prins pe ovare...afectat a fost fundul de sac douglas care nu mai exista, era acoperit de aderente si endo....
referitor la dureri, eu dupa menopauza n-am mai avut dureri neexplicate, adica in afar de menstra sau ovulatie...iar cu durerile asa m-am obisnuit ca am limitele usor crescute de suportabilitate, de la 14 ani incoace in fiecare luna am acelasi scenariu...asa ca nu ma deranjeaza sa ma doara...e normal
nane imi pare rau ca tia crescut chistul , stai linistita, nu fa efort, pt ca poate plesni...oricum daca e vorba doar de un chist este bine, eu am avut unul de 7/8 cm pe ov stang, si inca 5 de cate 4,5 cm pe dreptul, plus nustiu cate pe peritoneu , pe douglas si pe colon...deci chiar nu cred ca as fi putut ramane vreodata, mai ales ca ovaruldrept cu tot cu trompe erau alipite de uter....
eu am avut o endo ca la carte de gr 4 si acum stau si ma uit daca ies afara cu sange, pt mi s-a zis ca s-ar putea sa se faca chisturi endo si in interiorul colonului...
asta e o boala a rezistibilitatii fizice si a rabdarii duse dincolo de limite, cel mai bine e sa acceptam asta si sa n-o luat razna
eu una cateodata cred ca o mai iau pe aratura, dar imi dau cate 2 perechi de palme , un dus cu apa rece(figurat vorbind) si ma trezesc la realitate....ce sa zic am o familie frumoasa un sot care ma iubeste si pe care-l iubesc si asa cum suntem , noi suntem fericiti
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

irina dupa operatie te trezesti cu sonda urinara care este de un real ajutor, pt ca dupa ce te trezeste iti vor pune vreo 3 pungi de glucoza ca sa-ti curete organismul si sa te hidrateze si normal ca vezica se umple si nu trebuie sa te ridici sa faci pisu se duce tot in sonda...si apa dupa operatie nu-ti va trebui atata timp cat ai glucoza, esti super, eu am intrat in crize cand mi-a scos-o, as fi mancat-o pe asistenta...apoi seara iti mai baga un paracetamol pe vena, sa nu sperii ca vei mirosi toata a paracetamol...apoi iti face fraxiparina sa spui ca vrei sa ti-o faca in mana, ca de obicei se face in burta si cam doare....iar dupa te intreaba daca vrei somnifer, eu am avut reactii aiurea la prima operatie si la a doua n-am mai vrut, eu n-am prb nici cu somnul...dorm oriunede si oricum...
ce sa-ti mai zic , e foarte usor si ai conditii foarte bune, trebuie doar sa spui ce te supara......si vb cu profu sa nu-ti scoata trompele chiar daca sunt afectate, adik eu asa am facut....oricum el stie ce are de facut...sa nu te ingrijorezi de nimic ...inainte spui o ruga mica si Doamne-Doamne te vegheaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

mai didi dar pt ce ti-au facut mama atatea injectii dupa operatie? mie mi-au facut un calmant la reanimare k imi venea sa ma urc pe pereti de durere cd m-am trezit din anestezie si...atat! in rest n-am avut nev de nimik. bine, recunosc k nici n-am mai avut dureri sau alte probleme ma rog, de data asta am avut dureri mari de umeri, dar abia cd am venit aks, insa m-am dat cu ketonal gel si mi-a trecut.
eu azi am fost la dr de fam sa-mi prelungesc concediul si mi-a mai dat o sapt, dp care a zis sa vin k imi mai poate da inca una. dar nu cred k mai stau mai mult de o sapt k incep sa ma cam plictisesc.

nane ai grija cu chistul, sa fii cuminte si sa faci intocmai cum iti spune dr k sa fiti bine si tu si BB

mai fetelor, eu am intrat aseara pe site-ul recomandat in filmuletul postat de lelu si "mai m-am gandit" vorba lu' fulga :) vreau sa ma interesez serios ce putem face si cum ca sa infiintam si in Romania o organizatie de lupta impotriva endo. ce ziceti?

poop!

Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

xdidi, ce ai mai patimit si tu, of Doamne, mie i-mi trec cateodata ganduri grele de genul "trebuie sa fi pacatuit mult, ca m-am pricopsit cu boala asta si imposibilitatea de a avea copil"
La biserica, duminica trecuta, a vorbit preotul despre "crucea" care ni se da si pe care trebuie sa o ducem pana la sfarsitul vietii, si sa nu o luam ca pe o pedeapsa pe care ne-o da Dumnezeu, din contra, asta sa ne apropie mai tare de El.
Seara cand m-am gandit la asta am plans, ca m-am gandit ca e prea mult pentru mine, sa-mi accept "crucea" ..... de asta zic, trebuie sa fi pacatuit mult in viata asta sau in alta viata iar acum trebuie sa-mi duc crucea.
Totusi Dumnezeu nu ne-a uitat, ne-a dat soti iubitori, sa ne fie mai usor de dus aceasta cruce

roxypuy buna idee, cum te putem ajuta? ce putem face in privinta asta? poate daca ne implicam impreuna cu SOSinfert. ei au mai multa putere acum, au aces si la emisiuni TV etc.

va pup si sper sa ne auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

fetelor, ce inseamna daca timpul de tromboplastina partiala activat(aPTT) este marit (adica 42, cand trebuia sa fie mai mic de 40)?

didi, mie nu mi-a zis nimic de radiografia la plamani, ma gandesc ca poate imi face acolo

roxy, o sa-mi revin eu din haosul asta si atunci voi face tot ce-mi sta in putinta sa sustin un astfel de proiect. ma gandesc cate fete or fi care se chinuie si care nu au acces la informatii si la servicii medicale

sunt foarte ingrijorata pentru misspii. iubita, daca ne citesti, sa stii ca sunt cu sufletul alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

irina iau duphaston. asa mi-a zis docu'. Tot duphaston am luat si pana sa raman. Cand ai "due date"? Sau nu stii inca?

didi mi se scoala paru-n cap! Vai de "interiorul" tau ca sa zic asa. :((( imi pare rau ca ai parte de asa ceva urat. Dar nu ai incercat medicina alternativa? Delocdeloc? Eu chiar cred in chestiile astea, pot ajuta uneori mai mult decat medicina clasica... Sti cum e: daca nu ajuta, nu strica. Macar o reflexoterapie ca sa te echilibreze hormonal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
mai roxy draga nu mi-au facut multe injectii si nu le-am facut nici pt ca am avut prb...in terapie intensiva mi-au facut si mie un calmant ca parca ma durea si cred ca-mi miscam prea tare picioarele...apoi fraxi iti face oricum cand ai operatii, e anti-tromboze si e recomandat preventiv, iar paracetamol mi-au facut ca sa nu fac temperatura totusi m-au curat vreo 3 ore si laparo ca aveau ce...., eu zic ca am luat putine, poate si voua v-au bagat in perfuzie si nu v-au spus, ce stiu eu, mie mi-a explicat tot si pt ca sunt curioasa din fire si intrebam asta pt ce este??
nane cu medicina alternativa eu am cochetat, am fost la homeopat dar n-a mai fost nevoie de medicatie am rezolvat prb cu propiul psihic, apoi naturiste si suplimente tot iau...iar cu bioenergia eu una am niste retineri(din perspectiva personala) , acupunctura am facut in copilarie si acum n-am mai incercat....dar orice as face sunt metode de suplimentare si trebuie totusi sa crezi intr-un tratament ca sa dea si roade, iar eu sunt sceptica in unele terapii asa aparute din senin....fitoterapia o accept si cred ca se potriveste foarte bine neamului nostru pentru ca exista o traditie veche , testata si retestata ...insa cu alte terapii care nu prea au in comun nimic cu noi , mi-e greu putin si sa le accept si sa cred ca vor da rezultate pt ca nu prea le inteleg...oricum astea sunt parerile mele personale...
fetelor in ceea ce priveste asociatie pe endo...daca noi nu facem ceva si nu cerem ajutor, cine altcineva s-ar gandi la noi...
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

irinush - mi-am adus aminte de analize k n-am apucat sa scriu eu am facut doar analizele virale de sange (hep B+C, HIV, sifilis), un EKG si radiografia pulmonara mi-a facut-o la spital in ziua de dinaintea operatiei.

lelu - buna idee cu SOSinfertilitatea. O sa incerc sa-mi intind antenele sa vad ce putem face

misspii - draga noastra cum esti? da-ne un semn pls

pup fetele!

Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

aaaaa si irina apropo de analize am sa ma uit si eu pe ce mi-a dat sa fac , cand ajung acasa..stiu ac si eu am avut ceva modificat, dar m-au asigurat ca n-au cum sa iasa perfect normale toate si ca nu-i nici un bai, cred ca la biochimia sangelui am avut ceva...fetel scz ca scriu asa cu litere mancate, dar sunt la munca si nu prea am timp de scris....pup


Mergi la inceput