ADD?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Cum isi povesteste amintirile? Sunt bogate? Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea asta. Ma intrebi daca retine multe amanunte? Cred ca nu, dar nu sunt convinsa.

Daca mergeti in vacanta cum se comporta? Ii plac vacantele la nebunie. Noi si umblam mult si prin diverse tari si ii place sa doarma mereu altundeva, sa-si faca prieteni noi (discuta cu ei intr-o engleza aproximativa, dar mereu se intelege cu ei).

Ce retine din vacanta respectiva? Iar nu stiu ce sa-ti spun... Retine locuri, daca mergem a 2-a oara in acelasi loc stie ce si de unde cumparam, pe unde am mai mers etc. Mai putin insa decat surioara ei mai mica, cea mica e cu mai multe detalii.

Este ordonata? Acorda atentie aspectului si igienei personale? Nu, nu si nu. Ii place sa fie aranjata, sa aiba haine frumoase daca mergem la o aniversare, dar poata sa stea 3 zile fara sa faca dus, ii amintim noi de fiecare data de spalatul pe dinti etc etc. Nu-i pasa daca are pantofii, ciorapii murdari, daca in jurul ei e dezordine crunta etc. Noi am zis ca asa sunt copiii la 8 ani si gata.

Daca ii ceri sa faca mai multe lucruri, o insiruire de 3 actiuni de pilda, cum reactioneaza? Depinde ce are de facut. Lucruri banale si care o plictisesc: spalat maini, schimbat haine, pus aparat dentar - le poate ignora zile in sir, dar le face daca tragi de ea sau numeri pana la 20 de ex; ceva interesant: coloreaza, taie si lipeste - instant!


Cum arata scrisul ei? Normal pt 8 ani, zic eu. Cu litere inegale, insirate mai mici si mai mari, dar perfect lizibil si corect gramatical.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Caro Copiii cu ADHD pierd multe informatii la nivelul perceptiei si astupa golurile cu asteptarile lor de la momentul respectiv si cu imaginatie. Ajung mai usor la big picture si stau prost cu detaliile.
Nu stiu sa-ti spun daca fiica ta ar putea avea ADHD, dar stiu sigur sa-ti spun ca merita sa investighezi corect daca ai indoieli.

Uite un www.mentalhelp.net/poc/view_doc.php?type=doc&id=12661&cn=3" target="_blank">link la un material complex si detaliat despre ADHD. Citeste-l cand ai timp, iti poti face o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Denizel, te rog sa nu ma judeci. Nu stii ce fel de profesor sunt... Copiii ma iubesc si da, am incercat tot ce spui tu acolo, de-a lungul anilor, cu elevii mei. Fac ore extrem de interesante(folosesc jucarii, marionete, Internetul etc, fac jocuri/cantecele etc), am premii la olimpiade si concursuri, nu am primit niciodata reclamatii de la nimeni si fostii mei elevi imi poarta o amintire placuta. Am o relatie extrem de amiabiola cu toata lumea-elevi , parinti si colegi. Si chiar nu vad cum ai putea sti tu ce fel de "doamna profesoara" sunt eu. Copilul de care povesteam este un copil problema, nu l-am catalogat eu asa, i-am preluat acum cateva saptamani clasa...Are note foarte mici, nu scrie si nici nu stie mai nimic. Nu, eu nu sunt psiholog si nici pedagog, noi in facultate facem notiuni generale de psihologie si pedagogie. Poate ca eu , in 10 ani de vechime , nu am gasit calea cea buna. Poate ma ajuti tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Happiness cu siguranta problema este si in familie. Poate poti face ceva in sensul asta. Nu-l ignora, discuta cu el intre 4 ochi si vezi ce se intampla.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Denizel, te rog sa nu ma judeci. Nu stii ce fel de profesor sunt... Copiii ma iubesc si da, am incercat tot ce spui tu acolo, de-a lungul anilor, cu elevii mei. Fac ore extrem de interesante(folosesc jucarii, marionete, Internetul etc, fac jocuri/cantecele etc), am premii la olimpiade si concursuri, nu am primit niciodata reclamatii de la nimeni si fostii mei elevi imi poarta o amintire placuta. Am o relatie extrem de amiabiola cu toata lumea-elevi , parinti si colegi.



Pentru un cadru didactic ce considera ca tiparul romanesc clasic in care se desfasoara lectiile la scoala face parte din categoria greutatilor vietii cu care copiii trebuie obisnuiti de mici, ai foarte multe realizari.

Citat:
Copilul de care povesteam este un copil problema, nu l-am catalogat eu asa, i-am preluat acum cateva saptamani clasa...Are note foarte mici, nu scrie si nici nu stie mai nimic.



Eh, acuma inteleg de ce ai considerat ca cea mai buna solutie e sa il ignori.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Am spus deja, astept sfaturile tale. Poate ma ajuti sa devin un profesor mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Off-topic

happiness eu l-as muta in prima baca sau chiar la catedra langa mine, i-as da foarte multa atentie pozitiva, l-as incuraja si lauda de fiecare data cand incearca sa scrie, i-as da sarcini care sa-l faca sa se simta important, l-as asigura ca apreciez orice efort si nu neaparat rezultatul. Este urat sa spui ca este un 'copil problema', este un copil care are o problema si stand aproape de el (cu drag, nu ca un politist care il pazeste si pune presiune) ai putea observa care este problema. Insa vezi tu, ca dragul asta de cineva e tare greu de mimat iar din felul in care vorbesti despre el se simte foarte clar dispretul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Clasa are 30 de elevi, poate mai multi. Daca Happiness se apuca sa-i super caute in coarne "copilului problema" o va face in detrimentul celorlalti, si nu mi se pare corect. Ce s-ar intampla daca toti profesorii s-ar focusa pe "copilul problema"?

Din pacate e cam legea junglei, scapa cine poate. E crud, dar asta e.

Caro, mi-am amintit ca fratele meu nu scria enunturile la mate. El scria ceva de genul:
mere=5
pere=2
fructe=?
Nu ii placea sa scrie si pace. Avea un scris groaznic. Bine ca s-a inventat calculatorul si mai trebuie sa puna mana pe pix.
Imi amintesc ca invatzatoarea nu a insistat f tare. E drept ca in rest scria, dar la mate i se parea inutil.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Off-topic

happiness eu l-as muta in prima baca sau chiar la catedra langa mine, i-as da foarte multa atentie pozitiva, l-as incuraja si lauda de fiecare data cand incearca sa scrie, i-as da sarcini care sa-l faca sa se simta important, l-as asigura ca apreciez orice efort si nu neaparat rezultatul. Este urat sa spui ca este un 'copil problema', este un copil care are o problema si stand aproape de el (cu drag, nu ca un politist care il pazeste si pune presiune) ai putea observa care este problema. Insa vezi tu, ca dragul asta de cineva e tare greu de mimat iar din felul in care vorbesti despre el se simte foarte clar dispretul.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Ce spui poate merge in sistemul de invatamant romanesc, aici s-ar plange parintii celorlalti copii ca nu li se dedica timp egal, asta e crudul adevar. Aici se fac evaluari si daca un copil nu este in anumite standarde exista invatamant special, pentru copiii care nu se pot integra in sistemul obisnuit de invatamant, copii care de multe ori necesita atentie sporita, clasele sunt mai mici, gen 8 copii la o invatatoare si asa mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

De asta spun ca astept sfaturi... Topicul este pe ceva asemanator situatiei prezentate de mine, poate ii dam idei si invatatoarei fetei lui Caro, ce sa faca ea cu fetita ca sa nu se mai plictiseasca. Ideea e sa nu se simta nici ceilalti copii ignorati, in timp ce noi ii acordam atentie pozitiva copilului care necesita altfel de grija din partea noastra. Da, e o clasa cu multi copii si ora are doar 45 de minute...
Mai nou, scrie aproape tot, asa e el, un pic mai incet la scris. Nu toti copiii au acelasi ritm.Ce functioneaza mereu? Fetele vesele sau stickerele, pe care le adora toti. Si pe care eu, ca profesor dezinteresat ce sunt, le cumpar din banii mei ca sa ii atrag pe copii...

Mergi la inceput