Brumarei si Craciunite nov.dec.2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Buna seara dragelor.

Vin de la ecografie. Sarcina 5 saptamani. S-a vizualizat doar sacul gestational, unic, intrauterin. Pana acu e bine

BHCG-ul s-a dublat de acu 48 de ore.

Asadar...UM 11.02.2011
DNP 18.11.2011

Eu iau Utrogestan si Elevit. Doctora mi-a zis sa nu mai iau acidul folic daca incep vitaminele prenatale.

Bianca eu ar trebui sa iau Utrogestanul pana in saptamana 12.

Sa dea Doamne Doamne sa fie bine cu toata lumea, si cu noi...:)

Va pup. Ma duc sa culc piticul mare

A!!!! Am uitat sa va zic ca-mi place de mor cum ne chemam:)


Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firicel spune:

Buna dimineata tuturor.

Sunt asha intr-o stare de soc...incat nici nu stiu daca e bine sa ma inscriu la voi sau nu.Am facut doua teste azi dimineata si sunt pozitive-a doua liniuta a aparut aproape instantaneu si e rosu inchis.
Ne pregateam sufleteste pentru FIV-avem intalnire cu dr endocrinolog la sfarsitul lunii.La telefon imi spusese (datorita PCOS)ca hormonii aratau niste rezultate dezastruoase si ca si jumatatea mea are probleme si singura sansa pentru noi ar fi FIV.Sper ca nu e o gluma proasta datorata hormonilor mei zapaciti.Oricum va tin la curent.Daca e sa fie bebe sper sa fie sanatos.

Acum ca dau si eu in paranoia-am fost la petreceri si am baut doua beri,am mancat sashimi si ou mai molicel(adica mai nefacut dupa anumite standarde) si colac peste pupaza,azi era sa merg sa fac radiografie la umar.Normal ca nu mai fac radiografie dar o sa merg sa-mi faca o ecografie la umar.

Azi dimineata cand m-au sculat ma dureau sanii ingrozitor(si asta se intampla de cateva zile bune,alaturi de dureri de burta) si m-am gandit sa fac totusi un testNu ma pot atinge de ciocolata mea cu nuca de cocos(simt ca mi se face rau)-ceea ce e uluitor pentru cineva cu o patima pentru dulcegarii.

Maine am programare la doctor -pana saptamana viitoare nu cred ca o sa aflu nimic asa ca incerc sa ma temperez.
Liniutele se incapataneaza sa arate pozitivsi nu cred ca a doua liniuta va cadea oricat de tare as scutura testul:)Hahaha:))
Sunt in zona:)o sa va citesc in continuare dar mi-e inca frica sa va rog sa ma puneti pe listuta pana nu confirma doctorul.

Sarcini usoare tuturor si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata burtici!!!

Oooo, cate burtici ni s-au alaturat!!

maryela - bine ai venit, tu erai una din cele 2 pe care le cunosteam si speram sa ni te alaturi. Sarcina usoara in continuare!! Avem acelasi DPN vad .

firicel - nu, nu e o gluma proasta, cineva acolo sus va iubeste. La prima sarcina am avut PCOS, iar dupa toate analizele si examenele facute, dr. mi-a bifat pe foaie ca ultima sansa FIV. SI, la fel ca si tine, ma programasem la un centru de fertilitate pt. asa ceva. SI dupa vreo luna am ramas insarcinata . Iar acum sunt la a 3-a sarcina. Deci, se poate, mergi inainte cu incredere, sarcina usoara!

In dimineata asta vad ca sunt mai putin gretoasa.
Eu nu mai am idei ce sa fac de mancare ...



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

buna dimineata si bun venit noilor gravidute. cred ca ne-am adunat aici o gramada de paranoice :)). glumesc. daca ai trecut prin experiente nefericite sau medicii nu ti-au mai dat nicio sansa sa ramai insarcinata, e oarecum normal sa "sufli si in iaurt".

intreba cineva de Utrogestan, si eu iau, 4x100 mg/zi. nu mi-a specificat pana cand, dar eu la 9 saptamani merg iar la control. Utrogestanul il puteti lua gratuit de la farmacie, daca aveti reteta de la medicul de familie.

6 saptamani

www.flickr.com/photos/carola456/
http://daxsax.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

neata fetele
bun venit noilor


Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,
Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine
Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt
Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.
Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti
Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.

bebelinul meu scump

Ma la Bunul sa-mi daruiasca un sanatos
+5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

neata burtici. brrr...s-a intors iarna eu nu mai suport frigul si vantul. eu trebuie sa stau afara pe orice vreme cel putin o ora/zi cu praslea ca altfel nu ne intelegem si nu mai pot abia ce ma binedispusesem saptamana asta...fir-ar sa fie.
ma bucur ca am ajuns deja la cap. 3 multumim abramburika(n-ai si un nume mai scurt?)
many ma bucur sa aud chestii de bine de Ilinca, sincer, adica si recomandari din alte parti. Eu tot stiu de ea ca prietena a prietenei mele, la care ea si-a facut sute de eco (ca intre prietene asa) dar nu aveam mai multe info despre cat e de profi. Vedem cum e cu Niculescu si daca nu se leaga ii fac o vizita.
bun venit gravidutelor noi, vad ca ne tot adunam...ce bine
firicel asa se intampla, cand te relaxezi si crezi ca nu se mai poate, atunci apare bebe. eu la prima sarcina am tras 2 betii, fara sa stiu sau sa ma astept cumva sa fiu gravida. (chiar aveam un test negativ). basca am si luat nurofen ca mi se parea ca imi vine ciclu si eu aveam dureri monstruoase la CM, asa ca luam la prima durere pastile sa nu ajung sa ma tavalesc pe jos. si copilul a iesit intreg si bine. iar acum, cu o zi inainte de test am papat niste icre. ma banuiam ca sunt gravi dar n-am facut testul special ca sa pap icrele la care tot pofteam.n-am facut listeria de la ele ca mi-au iesit bine analizele
apropos fetelor (mai ales cele care nu sunt la prima sarcina), cat de paranoice sunteti cu ce trebuie/nu trebuie mancat? eu la sarcina cu T am suflat in iaurt, n-am pus gura pe nimic nefiert/nepasteurizat, pe pate de ficat (pt excesulde vit A), pe peste oceanic (cu mercurul lui cu tot), etc. etc. Unele chestii sincer acum imi par deplasate. adica asta cu pateul de ficat spre ex...ca doar nu mananc un kg pe zi. dar daca mananc o data pe luna o sa dau pe afara de vit A? nefiert nu mananc, am scapat insa o feliuta de salam de sibiu ca sunt innebunita dupa el, incerc insa sa ma cenzurez. si am grija sa spal bine bine salatele/fructele

ralu- de bebe albastru si 6+
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Neatza fetelor,
nu-mi vine sa cred ca s-a reintors frigul. azi e prima zi cand il duc pe Tudor la gradi dupa pauza fortata de 3 saptamni -varicela.
Urez bun venit noilor colege de odisee si ma rog la Doamne Doamne sa ajungem cu toate la termen cu bebei sanatosi si frumosi.
In ceea ce priveste paranoia cu ce pap...cand eram gravi cu Tudor nu m-am abtinut de la nimik; singurele restrictii pe care mi le-am impus au fost alcoolul si medicamentele. La asta cu medicamentele am fost chiar paranoia ca nu am luat nici macar vitamine...mie toate pilule mi se par cam bu-hu-hu. La mancare nici nu mi-am pios problema ca pofteam la toate balariile:mici, branza cu mucegai si oua prajite. Acum, dupa ce intre timp am avut o sarcina pierduta, inca ma uit crucis la utrogestan...cred ca totusi o sa-l iau. Cu mancarea nu-mi fac niciun plan...de 2 sapt mananc numai supe, ciorbe si iaurt. Vedem mai incolo ce preferinte culinare se arata la orizont.

Va pup

rux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ralu - ia si alege nume scurte Petro (de la Petronela, ca asa ma cheama de fapt) sau brambu (cum ma "alinta" fetele de la Italia). Bun asa??

Despre paranoia in sarcina ... nu sunt eu tocmai in masura sa dau sfaturi (am o frica de mor, sa fie bine, avand in vedere experienta trecuta). Insa ma abtin, ma oblig sa gandesc pozitiv. Cat despre mancaruri, eu cred ca echilibrul si moderatia sunt cuvintele potrivite pt. a caracteriza stilul alimentar in sarcina. Asa am facut la celelalte sarcini, asa voi face si acum. Adica o felie de salam din cand in cand, o felie de paine cu pate, vinete cu maioneza, un McDonald's cand ti-e pofta, un pahar de cola etc. Toate consumate cu moderatie, nu fac rau. Bine, doar daca nu sunt contraindicatii precise, sa nu consumi alimentul X sau Y. Parerea mea.



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia79 spune:

Buna dimineata burtici,
Va rog sa ma treceti si pe mine in listutal:
Georgiana ( 05/02/1979) UM 06/02/2011 DPN : 16/11/2011 Mami de baietel Iustin 09/04/2009

Va multumesc si sa ne auzim cu bine.
Eu am ceva greturi de ieri si crampe dar suportabile si sunt ametita rau!
Numai am rabdare pana la 7-8 saptamani sa vad ca e totul in regula.
( am facut o eco la 4 saptamani si 5 zile si s-a vazut sacul si vezicula vitelina dar si un mic hematom care-mi da emotii).
Am avut o sarcina oprita in evolutie anul trecu in Noiembrie care a debutat tot cu un hematom!
Dar lausem si ceva medicamente nestiind de sarcina ( nolicin, piroxicam si orgametril). Eu aveam dureri de implantare si doctorita a zis ca am anexita!
toate burticile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

neata burtici!

ma bucur ca ne inmultim! bun venit noilor burtici si sedere cat mai placuta!
cred ca cineva rade de noi cu vremea asta ingrozitoare. asa m-am saturat de frig!
si eu iau utrogestan pana la 12 saptamani. sincer eu nu sunt sigura cum se face intreruperea de utrogestan, brusc sau treptat, dar il voi intreba pe dr. cand merg la eco.
cu mancarea intr-adevar incerc sa mananc cat mai sanatos, cu multe legume si fructe, dar si putina carnita slaba.
am prietene care la primul copil au avut grija sa manance numai sanatos, sa nu bea cola si altele si la al doilea copil au mancat orice si au baut si cola (sau alte sucuri carbogazoase) si copii au iesit sanatosi.

Emily 5+

Doamne, iti multumesc pentru miracolul meu!

Mergi la inceput