Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ce-mi place coperta la eleganta ariciului ! am un feeling bun, o pun pe lista.
corapina, nu stiu cum le alegi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:


Incep William Faulkner,Zgomotul #351;i furia. Am citit niste recenzii si se pare ca inceputul e prea putin atractiv , incitant si ,in general ,pentru mine inceputul e important.Daca treneaza ,parca imi vine sa ma apuc si de altceva in paralel si ajung s-o citesc in reprize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

maria, p-asta cu ariciul am "ales-o" din biblioteca sora-mii - m-am autoservit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

buzz :) ce faceti, nu mai ziceti nimic? eu sunt happy ca plec la munte in we :) si-i las pe pici cu tati la piscina, si eu sa dorm si sa citesc

portocalele nu sunt singurele fructe Jeanette Winterson - scrisa foarte fain. cu rezerve fata de delirul religios de prin ea, care pe mine una ma cam plictiseste, e o carte buna. n-am hotarat inca numarul de stele

acu m-am apucat de "diavolul din milano" - promitatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna

abia ce am terminat de citit "anul iepurelui" Arto Paasilinna, frumoasa dar sfarsitul m-a cam dezamagit :( ma asteptam la ceva pe masura restului cartii.

Am inceput azi "Pictorita din Shanghai" Jennifer Cody Epstein, am ajuns la pag 112 fara sa-mi dau seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu am acum Deaver(Edge) si Hakan Nesser(The Inspector and Silence).
Am inteles ca Nesser e bun si ca e comparat favorabil cu Henning Mankell si Stieg Larsson.A mai citit cineva ceva de Nesser?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Eu am citit de nesser "punctul lui borkmann" (Borkmanns punkt)- foarte frumos scrisa, dar extrem de previzibila (adica 4* la scriitura, 1* la suspans ) si "cu ochii mintii" (Det grovmaskiga nätet)(pe care am citit-o, de fapt, prima, si care m-a facut sa mi-o cumpar si pe urmatoarea, prin urmare zic ca merita)

edit: pe mine stieg larsson nu m-a impresionat prea tare, scriitura schioapata frecvent si e destul de inconsecvent. prin urmare as zice ca nesser e cateva clase deasupra lui larsson ca scriitura, dar intriga e mult mai putin spumoasa (nu ai sa gasesti ritmul alert al lui larsson si nu stai cu rasuflarea taiata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

corap,multumesc
Mie mi-a placut mult Larsson.M-am ofticat ca nu a apucat sa publice decit Trilogia si mai sper ca zvonurile cum ca ar avea o a patra carte pe care partenera lui se chinuie sa o publice ,sunt adevarate...si bineinteles sa si reuseasca (familia lui se opune).
Sa nu-mi zici ca le-ai citit in suedeza.Eu trebuie sa ma multumesc cu traducerea in engleza.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

I am a muslim!Kill me and call it
COLLATERAL DAMAGE
Imprison me and call it
SECURITY MEASURE
Exile my people en masse and call it
NEW MIDDLE EAST
Rob my ressourses ,invade my land.Alter my leadership and call it
DEMOCRACY!
**************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a, in niciun caz in suedeza, am scris titlul in suedeza pentru ca uneori traducerea titlului e departe de tilul original...

edit (si apropo de limba originala): acu' citesc pablo neruda - 20 poemas de amor y una canción desesperada - mi-am cumparat si traducerea in romana, dar momentan le buchisesc in original. la poezii incerc si originalul, daca am cat de cat am habar de limba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Corap, si mie imi place Neruda. Limba e foarte curata si o sa-ti placa.

Acum citesc din Florica Cimpan. Am profitat ca a fost sorela in Ro si i-am cerut o carte anume de Florica Cimpan si n-a gasit-o. Ca sa ma consoleze mi-a cumparat tot ce a gasit la anticariat.
Acum citesc despre geometrii neuclidiene.

Nu reusesc sa termin Jim Harisson, o colectie de nuvele.


Mergi la inceput