Prietene la bine si la greu - 112

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Tina, eu nu prea as crede ca e de la lapticul tau episodul de voma din fiecare seara, mai ales ca spui ca dupa ce vomita o tura, mai suge putin si se culca. In timpul zilei cand il alaptezi vad ca nu spui ca patesti la fel. Poate o fi crema aia de care spui..

pe mine ma doare spatele jos ca la menstruatie de ieri..Bai , parca nu as mai fi trecut printr-o sarcina, asa rau am uitat toate simptomele si ce e normal si ce nu...

Floricik ma bucur sa te citesc mai des, sper sa va mearga bine bussinesul, tare o meritati! La vara nu visez eu sa va mai vad la malu marii....asa de ocupati veti fi

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 15+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Neata!

ua este gata!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Pentru gravidutele noastre.... daca va intereseaza

http://www.groupon.ro/deals/national/chicco/291591

si

http://cora.ro/index.php?sectiune=004&categorie=x&p=sql_004_&md=x&smd=0000000078
si regulamentul aici
http://cora.ro/RegulamentHiperBebe2011.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ziua buna

Cafea! cafea! vreau si eu.... deja am baut una mare neagra si tare de sta lingurita infipta in ceasca.... dar parca tot dorm ( o fi de la sarcina?)

Am fost la eco/consult. Am ales sa merg la spitalul particular proaspat deschis pentru ca mi se pare mie ca, avand asigurare, nu e mare diferenta de bani... probabil undeva la 1000-1500 urmarit sarcina+nastere. Nu stiu cum sunt altii dar eu si la stat am cotizat.... si cand spun de aceasta diferenta de bani nu iau in calcul faptul ca sotul a facut 100 de drumuri prin oras ba sa cumpere catetere ca nu aveau, ba antibiotic, ba nici nu mai tin minte ce.

Revenind, consultatia a fost ok. Dr. de acolo o tipa prea draguta, prea amabila si prea atenta ( aproape ca te simti jenat de situatie). Si-a amintit de mine( era de garda cand l-am nascut pe Mihnea, acum lucreaza numai la Arcadia). Facut consult +eco. Bebe e la locul lui, frumos fixat, inimioara( daca la varsta asta se poate numi inima chestia aia care pulseaza) batea frumos si repede repede. S-a obosit sa studieze si ovarele ( asa am aflat si eu ca ovarul stang este fix jumatate din ovarul drept la mine) Distractia ( eco+consult+papanicolau) m-au costat 190lei ( decent as spune eu... tot acolo ajungeam si la stat).
Programarile se respecta perfect... ai timp berechet de povesti cu medicul ( vreo jumatate de ora, sau chiar mai bine) Se rade, se glumeste...

De ce spun ca e prea amabila: in timp ce ea incerca sa-i spuna ceva asistentei si eu imi amintisem ceva sa-i spun. ( practic am inceput sa vb amandoua odata). S-a oprit brusc, s-a intors spre mine zambind: " da spuneti, va ascult" . Adica e o amabilitate dincolo de normal... Da... era normal sa ma asculte pe mine cu prioritate.... dar nu atat de evidenta miscarea... si tot au fost secvente...

Pe eco bebe e mai mic cu 2 zile... asa ca ovulatia a fost mai tarziu.... si i-am spus ca alaptez. Mi-a sugerat discret sa incerc sa ma opresc... La urmatoarea intalnire am sa-i sugerez discret ( daca insista pe teme... altfel o las asa) ca nu ma opresc. De 2 zile numai despre alaptat peste sarcina caut informatii. Nu-mi fac planuri deloc referitor la asta. Nu mi-am pus in minte pana cand...Raman doar la parerea initiala... asta va hotari Mihnea si numai el.

Da... si sa nu uit sa spun ca pitix mic e mare mare... exact cat un bob de fasole ( 13 mm)... o fi crescut intre timp
DPN e dupa eco 28.10.2011

na ca m-am intins cat o zi de post

Va las si va doresc o zi frumoasa



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cuscri - brav, felicitari pt. samburica, bine ca e bine. vezi poate nasti pe 27 oct. de ziua mea.
ma bucur ca la Arcadia sunt toate bune si frumoase. sa ma tii si pe mine la curent cu ce se intampla pe acolo, mai ales cand vei naste.

Diana felicitari pt. reusitele din Germania. cred ca daca iti merge bine din prima si nu te lovesti de greutati, asta face ca acomodarea sa fie mai usoara si sa nu regreti pasul facut.
bafta in continuare

Tina sanatate lui Geo, nu stiu de la ce ar putea fi varsaturile, poate intrebi un dr.

Lumi sper ca ati ajuns acasa cu bine.

eu tot fara rushi ii astept ca pe salariu insa vad ca se lasa asteptati.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari,

Am fost pe afara la mici cumparaturi....brrr dar nasol mai e...
Ieri am facut turul plafarelor/magazinelor naturiste din cartier si i-am intrebat de pufuletii minunati... nici nu auzisera,asa ca asteptam pe Monis. Cu aceasta ocazie am luat pudra de roscove,dar nu prea stiu cu ce sa le-o combin ,azi le-am pus nitica in gris cu lapte... alte idei?
Meniul de ieri
10 fructe blenduite(banane + capsuni)...nu foarte incantati de noul fruct
14 supa crema de rosii (fara crutoane ).. Eva ,Dragos
mancarica de fasole pastai cu pui
18 iaurt

Eva a inceput sa ma ingrijoreze la modul serios cu apetitul ei,non stop ii e foame,ar rontai ceva.Chestia nasoala e ca nu accepta orice ca snack,doar alimente ingrasacioase :banana,grisine (sunt ele bio, dar tot nasoale),felii hrisca,biscuiti.Am incercat sa-i dau mar (felii,intreg),ardei rosu,para,etc... toate sunt nasoale si le arunca pe jos si tipa pana-i dau ceva care e ok pt ea.Azi am luat felii de graham ,tot crocante ca si hrisca,incerc sa vad daca-i plac astea,ca au f putini carbohidrati. Alte idei de rontaieli mai putin ingrasacioase?

meniul de azi

9 gris cu LV
14- supa crema de rosii(Dragos cred ca va primi altceva... sa vad cum reactioneaza azi)
somon cu legume
18 habar n-am...iaurt,MBS, fructe.... dau cu banul

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna dimineata,
Si eu am fost pe afara, brrrrrrr, parca nu vine primavara, zici ca este toamana tarzie.

Ionela felicitari ptr. rezultatele bune. Referitor la preturi, vreau sa spun ca pe mine la stat m-a dus cu mult mai mult, asa ca ai facut o alegere buna.
M-au sunat si me mine de la clinica ptr. 23.03 sa vada la ce ora pot sa ma duc, am zis ca la 6 dimineata, s-a blocat secretara si apoi a zis ca "stiti nu se poate decat de la 9" am zis ok sa fie 9, i-am explicat ca a fost o gluma, nu s-a prins, cred ca sunt eu mai de neinteles acum.
Vlad este cam marait, cred ca ceva masele sunt cauza, noptile avem una calma una cu scanceli. In rest se cearta cu noi(in legea lui) foarte expresiv si mai pune si mainile in sold sa se faca bine inteles
Gabitza cand ai timp poate postezi cu ai facut borsul de peste, din ce peste si cum ai procedat cu bucatelele.
O zi calma va urez, ma duc sa-mi var iar capul in nisip



mami de Vlad (29.10.2009) si 5+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare!

Monis, Tina, supararea mea vine de la discutiile dintre sot si frate...iar eu sunt prinsa la mijloc...

Diana, ma bucur sa te mai citesc si mai ales ca ne aduci vesti bune.

Monis, sa stii ca nici eu nu ma plang de nemti. Sunt super ok atata timp cat si tu ca strain iti dai silinta sa te integrezi. Noi avem parte de niste vecini minunati, nu ne trezim cu ei inoportun la usa dar cand ne intalnim ne salutam, stam la discutii, am baut cafea impreuna, ne lasam cheile de la casa cand mergem in concedii. M-au impresionat tare dupa ce am nascut si i-au adus cate o mica atentie lui David.
Am dat si peste ciudatenii, si cea mai tare faza a fost la inceputurile mele aici, cand nu stiam o boaba de germana...am incercat sa conversez in engleza iar interlocutoarea mea a sarit in sus, atragandu-mi atentia ca sunt in Deutschland(clar ca nu stia engleza) Au fost mai multe dati in care a incercat sa ma intepe...deci era personal.

Tinonino, la multi ani!

Dankutza, sa ne povestesti cum a iesit show-ul.

Tina, si eu zic ca mai bine mergeti la un medic. Poti incerca sa nu mai folosesti respectiva crema inainte de a-l alapta, sa vezi cum reactioneaza. Multa sanatate!

Lumi, sunt cu gandul alaturi de voi.

Ionela, felicitari ptr vestile bune!

Gabitza, sa stii ca David este asa...ar manca tot timpul cate ceva. Incerc sa ii mai distrag atentia, dar sunt momente cand nu am incotro...partea buna este ca el accepta si fructe.
Am introdus si noi de curand capsunele. Eu ii dau capsunica direct in manutza sau zdrobite si amestecate cu iaurt...si le adora, nu se opreste la una.

Many, si la noi este brrr...asta dupa un weekend superb.

Meniul de azi:

Dimineata: iaurt cu capsune (iaurt pur si capsune proaspete)
Pranz: paste cu legume si sos de rosii
seara: orez cu lapte

tocmai m-a sunat prietena la care am fost in vizita. Fetita ei a facut scarlatina...trebuie sa ma interesez pe net despre boala asta. Sper sa nu o fi luat si David...





Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Eu sunt ingrojorata! Nu mai stim nimic de Lumi si de Anabelle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Eu sunt ingrojorata! Nu mai stim nimic de Lumi si de Anabelle.


Eu banuiesc ca sunt undeva prin Londra, daca nu in drum spre Romania. Daca am retinut eu bine, aveau bilete catre Europa ieri.

mami de Vlad (29.10.2009) si 5+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput