Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (105)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Apropo de educatie, eu zic ca "cei 7 ani de acasa " sunt de fapt 3. Asa ca desi multi spun ca e mic si nu intelege eu cred ca de mici tr. sa le atragi atentia cand nu e voie sau ce e bine si ce e rau. Daca intelege cine e mama sigur intelege si ca atunci cand mama il cearta ca a gresit ceva, e drept la varsta asta uita imediat, de asta trebuie insistat. Ei simt din tonul vocii cand sunt certati si intr-o casa trebuie sa fie niste reguli. Suntem la fel de responsabile pt. educatia lor ca si pt. sanatatea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Azi am facut praf programul si de somn si de masa pt. ca am iesit de 2 ori la plimbare( erau 19 grade). In loc de somnul de 3 ore de la 13, am avut un sfert de ora pe la 11 jumate, si inca 20 min pe la 14,la plimbare, de la 16 jumate doarme in casa.
Asta e, nu pot s-o tin in casa pe vremea asta desi sigur o sa regret daca n-o sa mai doarma asa bine in casa.
Roxana cate gr. ai in casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Dragaica, eu nu stiu cand le faci tu pe toate...Oricum felicitari pt tot ceea ce faci!!!
Racusor, o sa vezi ca o sa fie bine...
Fetele, eu am alta pb. Unul din degetele mari a lui Raul, mai are un pic si e rana. Si unghia incepe sa se deformeze. Stiu ca, cand am fost la balaceala, Oana mi-a zis ca si Matei a avut pb asta, dar ii da suzeta si isi revine degetelul. Raul nu prea sta cu suzeta in gura, tot degetul e mai bun. Cu ce as putea sa-l dau ? Sau ce as putea sa fac? Aveti idee?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

of, greu renunta bebeii la suptul degetului, ca e mereu la indemana si mai dulce decat suzeta... Nepotica mea a supt degetul pana pe la 4 ani, si striga taica-su din camera cealalta sa scoata degetul, si ea saraca raspundea "l-am scos" nu-si dadea seama ca n-a vazut-o
Am auzit de pus ardei iute pe deget dar uita pana data viitoare ca l-a usturat si mi se pare cam dura metoda. Poate daca-i bandajezi bine degetul sa nu mai dea de gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

OANA te rog sa imi trimiti pe mail reteta de tiramisu il ai?

da, o sa merg 6 ore plus pauza de masa, cred ca primele zile fara pauza, urmatoarele jumate de ora asa

o sa iti zic un site englezesc de unde imi iau camasi cu butoni , dar tocmai alea nu ma mai incap

CRIS ce tare esti cu geaca si cu raftul de sus

mai Crisule, asa mor de ras la ce scrii tu, esti super simpatica mi-a placut faza cu melcul

sa stii ca asa si la noi, numa la mine adoarme andrei in brate, azi chiar l-am lasat cu sotu' ca eu ma duceam la coafor si pana la urma l-a adormit, dar inainte sa ies pe usa a trebuit sa il linistesc ca era in urlete maxime

ai mare dreptate cu ce ai zis de nepot si noi avem niste prieteni cu un copil foarte istet, dar caruia nu i se spune ca nu are voie si este foarte rau, nici nu vreau sa ne intalnim cu ei.

ALICE cam asa e si al meu

MYCYA astept si de la tine reteta , apoi vad ce am gresit

oaaau, o luna si o saptamana, bravo

GEORGIA ufff, in Afganistan zici?

LAURI_CA si Andrei a avut fontanela mare, dar nu de la calciu, noua ne-a recomandat pentru inceput mai multe picaturi de vigantol, pentru asimilarea si fixarea calciului.. dar nu a mers, asa ca de vreo 2 luni luam mugur de brad (fara vigantol), cate 10 picaturi acum dimineata si dupa-amiaza (1 picatura de kg corp se ia). cel mai bine e sa va vada un pediatru, ca poate fi semn de rahitism, sa se uite si la cum sunt coastele. si Raducu al Tinei avea probleme, copii nascuti prematur si cu crestere exploziva

copilul meu nu s-a trezit inca s-a intarit grisul cu lapte ce i l-am facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Laurica, ciudat e ca nu-si suge degetul mare, cu metoda clasica. El e cu toata mana in gura, dar numai la degetelul mare e rana. Ma gandeam sa-i pun bephanten sau tinctura din aia de galbenele cum foloseam pt ragade, si sa il bandajez. Pe mine ma intereseaza in primul rand sa i se vindece degetul...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ROXANA eu nu il invelesc,la 23º,imbracat cum zici,decat spre dimineata cand e mai racoare.daca transpira inseamna ca lui ii e cald.la aceleasi grade,stii ca iarna ne e frig si vara murim de cald ! deci acum se incalzeste,si simt si ei,plus ca ei cand erau mici stateau mai infofoliti,pe cand acum simt nevoia de racoare.eu cand vad ca ii e cald(inainte sa transpire il simt ca se incalzeste,il verific,si il dezbrac de pantaloni,il las in picioarele goale,eventual ii pun doar pe picioare plapumica..desi scoate picioarele afara si il las asa cum vrea el.
afara noua ni se pare acum frig,in primavara,ca venim frigurosi din iarna,pe cand ei nu simt ca noi.posibil sa nu fi fost nevoie de caciula afara,depinde cate grade erau.
verifica-l inainte sa transpire,ca se incalzeste ,il simti bagandu.i mana la ceafa si sub caciulita.si il dezbraci,deschei ,inainte.
nu te speria,ca e normal !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

La multi ani sarbatoritilor!

racusor - sa iti traiasca sotul, sa fiti fericiti!

baby - multam again!
Fata mea mananca mult mai bine. Ok, nu dansam de fericire si nici nu cerem portie dubla dar macar nu ne mai luptam cu lingurita.
Pentru noi este un progres destul de mare.

In ceea ce priveste stimularea lactatiei eu nu am observat nici o diferenta. De vreo luna am oprit si galactogilul si ceaiurile si este exact la fel. Sper sa avem noroc si in continuare si sa nu fie necesar sa introduc lapte praf.

Vineri avem programare la medic pt ultima doza de prevenar. Stiti cumva daca se poate face in conditiile in care ii mai curge nasul?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Bun gasit mamici
am torturat copilul azi cu incizia frenului lingual, de ce zic torturat, pt ca aici la noi la tara nu se foloseste anestezic (nici spray,nici altfel).Am ajuns la chirurg pediatru cabinet privat, era necesara interventia pt ca mai tirziu ii afecta vorbitul, si tacsu' zice ca nu poate pupa fetele.Am zis ca mor acolo,eram cu sotul care l-a tinut de minute si picioruse, interventia a durat 10 secunde luuuungi, i-a curs singe, a plins, l-am pus repede la sin,oooofff, a trecut.Acasa l=am tinut la sin o ora, mi-a fost tare mila de el, s-a trezit de juma de ora, ride, e vesel, e bine.
Am intrebat dr.daca a folosit vreun anestezic inainte(eu n-am putut sa ma uit),si mi-a zis ca anestezicul contine cocaina, si nu se foloseste

Am citit si ce-ati mai scris cit a dormit la mine in brate.
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Buna seara delfinariu

Iata-ne din nou acasa , dupa o |vacanta| fortata -initial trebuia sa ma internez impreuna cu Giuliano , dar pana la urma a ramas si sotul cu noi.
De Duminica seara pana astazi la 9 dimineata.
Operatia a decurs cu bine -au fost cele mai cumplite 3 ore din viata mea , ca sa nu mai vorbesc de saptamana prima. Sa-ti imaginezi , ca in filme , rudele care asteapata cu nerabdare medicul , de care depinde viata celui drag-mi se parea totul atat de patetic , dar in realitate se vorbea despre copilul meu . Sincera sa fiu eu am avut dintotdeauna frica de anestezia - ma uit la prea multe filme si citesc numai despre lucruri deprimante -,. Anestezistul-este o femeie , cel mai profesionist cadru medical pe care l-am intalnit ( sper sa nu am ocazia prea curand se trec prin spitale) , dupa ce i-a facut anestezia lui Giuli , a iesit afara , pentru ca eu asteptam in sala de asteptare si mi-a spus ca totul a decurs normal , si ca urma operatia propriu zisa . Mi s-a luat o piatra de pe inima , m-am linistit . La 10 fara un sfert totul era deja ok. M-au chemat inauntru pentru ca il trezeau pe Giuli si trebuia sa intalneasca figuri familiare - cine decat mama. Nu m-am putut abtine sa nu izbucnesc in plans , ca o gasca proasta . I-m multumit chirurgului pe care pot sa-l spun ca-l cunosc de o viata -intr-un fel asa este , de cand avea Giuli 7 zile -el i-a urmarit evolutia .
Operatia a constat in alungirea tendonului lui Achile -un intervent care in zilele noastre se face cu laser .
Nu pot sa spun ca am numai cuvinte de multumire , pentru cel care au urmarit evoluita , au contribuit intr-un fel sau altul la rezultatul actual .
Acum avem de asteptat 4 saptamani -pe data de 14.04 avem vizita de control si vom sti cu siguranta ce se v-a intampla mai departe.
Nu vreau sa vorbesc despre cum s-a simtit giuli dupa operatie , nu vreau sa intristez pe nimeni , important ca acum suntem acasa si suntem ok. Luam pentru 4 zile antibiotice si antidolorifice si vom fi bine.
Numai bine tuturor mamicilor
si bebeilor vostri


mami fericita de Giuliano (07.07.2010)


http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput