Pufi de ian-feb 2010 (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Subscriu!!!!

SORINA cred ca acum traiesti pe pielea ta "frustrarile" ca nu ai scris toata gravizenia! Gata am descoperit "Misterul nabadioasei Iris!" (glumesc, sper ca nu-i bai! )

Multumim mult ptr majorete si suport





Asta era frate?...Pai de ce n-o fi zis care-i este frustrarea?
Ca o rezolvam imediat!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Si noi pe aici, ne-am amuzat cu Sorina si cu Nyny, apoi si cu Alexutza...cum gaseste ea explicatii.

Mara a fost afara azi de 2 ori, a dormit 40 de minute cu 3 treziri , afara s-a jucat cu un catel al unui vecin si m-a sunat tati sa o aud...radea in hohote si avea asa un ras cristalin. Pe seara am avut un accident , am uitat o folie de plastic pt hartii pe jos, ea a alunecat si a venit cu gatul in coltul mesei, am plans cu lacrimute, acum "mananca" hartie dupa ce in prealabil a pictat cu iaurt tastatura.

Ruxita felicitari pt identificarea calutului, frumos ca i-ai facut colaj.

Arwen cred ca te-au sfatuit fetele bine, eu nu ma pricep sa dau sfaturi la probleme de inima dar cred ca daca un om e violent fizic, asa ramane, chiar daca promite marea cu sarea. si sper sa iei decizia cea mai buna pt voi doi.

Danyelana spor la desenat, la vandut si la construit! micutul poliglot!

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

danyelana wb!

mire sa va fie de bine iesirea...pai dupa ce ai scos-o afara nu trebuia sa doarma mai bine?

ruxita ce baiat destept are mamain noaptea in care am fost la hotel cu sotul, in pauza am butonat canalul, si am dat de o reclama la ei...cica incepeau de la varste fragede 6-10 luni...si le aratau de ex cal...scris mare pe o pagina, si apoi poza cu calut...aveau ei ceva program, ceva filmat...si ziceau ca copilul tau va putea CITI la 2 ani,daca ii pui imaginile astea over and over again. sotul nu e de accord ca cica e ceva mecanic... e buna si repetitia asta...




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

repede-repede sa ma laud! i-am facut un "colaj" din reviste am decupat vietati (gaini, broaste, capre, pisici, catelusi, pinguini, serpi, s.a.m.d) si i-am explicat ca - asta e calutul (de fat doi caluti) si avem si calutul jucarie din ferma... si el a luat calutul din ferma (3d) si l-a suprapus peste calutul din album (2d)... si eu care nu mai stiam ce sa cred ca nu reactiona in niciun fel, nu-mi arata nici pisic, nici catelus, nimic...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Eu cand vreau sa arat, arat!Asa ca, mami....nu ma stresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

pot termina colajul?am pozele lui danyelana si larisel...

mai astept pe cineva?multumesc!




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

ceva modificari? alte poze? acum e timpul!

deci haircut schimbata poza...si nyny bagat copil




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

repede-repede sa ma laud! i-am facut un "colaj" din reviste am decupat vietati (gaini, broaste, capre, pisici, catelusi, pinguini, serpi, s.a.m.d) si i-am explicat ca - asta e calutul (de fat doi caluti) si avem si calutul jucarie din ferma... si el a luat calutul din ferma (3d) si l-a suprapus peste calutul din album (2d)... si eu care nu mai stiam ce sa cred ca nu reactiona in niciun fel, nu-mi arata nici pisic, nici catelus, nimic...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





wow....

are kay o mama de mama....felicitari nu neaparat pt colaj....sau si pt colaj....ci pt toata stradania ta in general...ai mare rabdare sa faci tot felul de chastii educative pt el....recunosc je stau mai prost la cap asta...imi tot zic ...de ce atata graba?

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

PENTRU MAMICI SI BEBICI...

JUCARII PENTRU PITICI...

HAINUTE BAIETEI...





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...



m-ati facut sa-mi plesneasca ranza in mine!

Dar chestia are un istoric in spate... cu Ela nu prea m-am ocupat in mod deosebit. Nici macar nu prea vorbeam cu ea, ca imi spuneam ca nu intelege, deci prin urmare, ce sa vorbesti cu un bebelus in afara de "hai afara", "vino sa te schimb", "hai mananca" "acum la somn"... eram verde la minte... si in cosecinta colegii ei de gradi stiau inca din grupa mare sa scrie, ea nici in clasa I nu stia prea bine sa citeasca (scria cuvintele fara vocale sau citea fara pauze ca nu avea notiunea de punct si virgula s.a.m.d.)

Si am exemplul prietenei mele ... are o fetita de 5 ani, duminica si-a serbat ziua de nastere, ea cu manuta ei a scris invitatiile (dar spunea maica-sa ca a trebuit nitel s-o ajute ca nu se descurca cu cratimele... hm, nici unii adultii nu se prea descurca cu ele)... si gandeste in imagini... si se joaca cu catei (inventeaza jocuri, scenete, play roluri), merge la origami, si-i vorbeste si fundul! Si ma exasperau uneori ca o sunam (convorbiri internationale) si din jumatate de conversatie la telefon trebuia sa-i acorde atentie fiicei ei... care are personalitate, nu o poti obliga sa faca ceva, se joaca in principal cu baietii (nu e o regula dar fetitele nu prea stiu sa se joace corect e de parere ea, fac mofturi, nu respecta regulile, s.a.), toata lumea o iubeste, ea e cea mai desteapta si mai draguta etc. ("mama, acum nu pot vorbi cu tine, pentru ca gandesc in imagini, lasa-ma putin sa-mi termin gandurile in imagini si dupa aia vorbim")

nu stiu daca exista vreun secret dar maica-sa ca s-o creasca a citit o tona de carti si a stimulat-o intelectual foarte mult, i-a vorbit non-stop inca din burtica, i-a explicat lucruri, i-a citit lucruri, i-a permis sa faca lucruri... mie sincer mi-e frica putin pentru ea, prea non-conformista, liber-cugetatoare, personalitate puternica... rationala in principal... unui astfel de copil ii trebuie un mediu favorabil exprimarii libere a unei astfel de personalitati... dar probabil imi fac temeri degeaba... sau am prejudecati fata de mediul de acolo (care pe mine m-a cam infrant si infranat)...

Vreau sa fac mai multe pentru copiii mei, fara sa insemne ca la 1 an si 8 luni sa-l invat ce-i ala un patrat si cate laturi are (am cunoscut azi o fetita care la 1 an si 8 luni iti zicea cate laturi are patratul si triunghiul)... o fac inca intuitiv fara o metoda clara in cap... dar stiu ca un copil trebuie stimulat intelectual... (Ela foarte greu a inceput sa citeasca, cred ca abia la varsta de 10 ani a inceput sa citeasca primele ei carti si ala Harry Potter, pana atunci a privit cu maxim dezinteres toate cartile pe care i le cumparasem, se uita toata ziua over and over again la Mica Sirena si altele).



--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

danyelana wb!

mire sa va fie de bine iesirea...pai dupa ce ai scos-o afara nu trebuia sa doarma mai bine?

ruxita ce baiat destept are mamain noaptea in care am fost la hotel cu sotul, in pauza am butonat canalul, si am dat de o reclama la ei...cica incepeau de la varste fragede 6-10 luni...si le aratau de ex cal...scris mare pe o pagina, si apoi poza cu calut...aveau ei ceva program, ceva filmat...si ziceau ca copilul tau va putea CITI la 2 ani,daca ii pui imaginile astea over and over again. sotul nu e de accord ca cica e ceva mecanic... e buna si repetitia asta...




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!



da, copii absorb totul! dar parca e prea creepy sa citeasca la 2 ani!

dar cand era in burtica il visam ca-mi vorbeste si era prea mic ca sa faca asta si imi era frica sa nu speriem pe careva cu abilitatile lui supranaturale... si ii ziceam ca va fi secretul nostru ca el stie sa vorbeasca (purtam conversatii ca si cu un adult)... cred ca in perioada aia Ela citea Amurg ultima parte in care Bella a nascut-o pe fiica-sa care vorbea de bebelus...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

danyelana wb!

mire sa va fie de bine iesirea...pai dupa ce ai scos-o afara nu trebuia sa doarma mai bine?

ruxita ce baiat destept are mamain noaptea in care am fost la hotel cu sotul, in pauza am butonat canalul, si am dat de o reclama la ei...cica incepeau de la varste fragede 6-10 luni...si le aratau de ex cal...scris mare pe o pagina, si apoi poza cu calut...aveau ei ceva program, ceva filmat...si ziceau ca copilul tau va putea CITI la 2 ani,daca ii pui imaginile astea over and over again. sotul nu e de accord ca cica e ceva mecanic... e buna si repetitia asta...




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!



da, copii absorb totul! dar parca e prea creepy sa citeasca la 2 ani!

dar cand era in burtica il visam ca-mi vorbeste si era prea mic ca sa faca asta si imi era frica sa nu speriem pe careva cu abilitatile lui supranaturale... si ii ziceam ca va fi secretul nostru ca el stie sa vorbeasca (purtam conversatii ca si cu un adult)... cred ca in perioada aia Ela citea Amurg ultima parte in care Bella a nascut-o pe fiica-sa care vorbea de bebelus...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Ruxi...uite www.youtube.com/watch?v=hbBzF_IdIdM&feature=autoplay&list=PL833450ED0F0D32EA&index=47&playnext=2" target="_blank">aici
...si de la asta poti gasi info mai departe...

_
Mami de zgubilice cu ochi de ciocolata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

ayanna super tare!!!mersi mult!




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput