Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Pentru cei care vor stiri direct din Jp uite colea link

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv

Nu cred ca jurnalistii au de unde sa stie unde sunt gaurile alea despre care se vorbeste, doar lucratorii si proiectantii de acolo stiu si sunt sigura ca fac tot posibilul sa limiteze daunele. Cuvele reactoarelor si piscinele de depozitare a materialului radioactiv sunt imbracate in cladiri de beton in straturi, gen matriosca, dar daca se vorbeste de posibilitatea de a se interveni cu elicoptere - am auzit si eu asta - trebuie sa fie vorba despre o spartura in cladirea exterioara.


Mi`e teama ca nu cumva sa fie mai multi parinti ramasi fara copii,decit invers.

Exact asta deduc si eu ca s-a intamplat.

Cat despre cutremure, in 13 ani de cand sunt aici, pot sa zic ca m-am obisnuit, in sensul ca nici macar nu ma mai sperii. Dar mi se mai ridica tensiunea, ce-i drept, cand mai e cate unul care dureaza mai mult.
Vedeti si voi pana la urma ca distrugerile in sine nu au fost produse de cutremurul in sine - 9 grade, totusi - ci de tsunami, inclusiv la Fukushima, si de incendiile de dupa.
Oricum, revizuiti-va algoritmul de masuri pe care le luati in caz de cutremur si unde trebuie sa fugiti daca se da alarma de tsunami si nu va pierdeti capul.

PS kyodo news e pe gratis, de ieri, in ce priveste Japonia, vedeti aici

http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Categoric daunele cele mai mari au fost produse de tsunami,nicidecum de cutremur!Eu nu pot sa zic ca m-am obisnuit pt. ca dupa cum stim cutremurele care s-au simtit au fost relativ putine.Imi amintesc unul in 2001,unul in 2009 si astea care au inceput de vineri.Celelalte au fost prea mici ,majoritatea nici nu s-au simtit.E ceva normal sa auzi ca a fost cutremur DUPA ce a fost,sa afli unde ,la ce adincime si magnitudine ..de la TV.



************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Tocmai am vazut conferinta de presa a celor de la TEPCO. Inca nu se stie care e exact situatia - s-a promis ca o sa se comunice imediat ce se va sti mai clar -, lucratorii de la centrala se afla intre reactoarele 1 si 5, si de acolo se desfasoara operatiunile de pompare/racire.

Conferinta de presa a decurs intr-o stare de iritare pe care n-am mai vazut-o pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Julie, ce se intampla? La noi anunta ca "workers have suspended operations". E adevarat? Cine va mai pompa apa in reactorul 1 si 3?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

N-am auzit aici asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Vad si pe cnn.com aceeasi stire la breaking News, nu stiu daca e confirmata sau nu, sper sa nu fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Tocmai am urmarit conferinta de presa a celor de la siguranta nucleara care monitorizeaza zona si au zis clar si raspicat ca la un moment dat lucratorii de la reactor s-au refugiat intr-un shelter. Probabil e vorba de momentele in care centralele respective mai pufaie.

Dar pana cand un reporter dedicat - eventual unul american - si expert in chimie, fizica nucleara, proiectare de facilitati nucleare, nu va intra in reactor si nu va face o baie in piscina cu bare de uraniu de la reactorul 4, nu avem cum sa avem date precise

Cred ca la ora asta - parerea mea personala - mai toxica decat orice este isteria din mass-media - cea straina, care, pe langa toate, e si pierduta in traducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cutremur in Ibaraki,se simte in Tokyo..inca nu se stie magnitudinea.
Julie,se simte la voi?
La noi nimic deocamdata.



************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Nope, si nici nu a fost mare. Dar noi suntem la distanta de zona fierbinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ma bucur,eu trebaluiam si am auzit doar ca se asteapta zgaltaieli puternice.(tsuyoi yure ni chiui)Unde au anuntat magnitudinea?eu am intepenit pe un canal si doar ce au zis ca nu stiu inca,cind vor primi informatia ne vor anunta.Nu vad pe nicaieri sa anunte magnitudinea.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput