Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

fetelor din Japonia, sa fiti ferite de toate necazurile si sa treceti cu bine pentru aceste incercari. Toate gandurile mele calde sunt catre voi. Dumnezeu sa va aiba in paza.


**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuzica_2005 spune:

Ma gandesc ca au ramas multi copii orfani in urma calamitatilor.
Imi doresc sa infiez un bebelus de acolo.Credeti ca se poate?
Ma uitam impreuna cu sotul la imaginile cutremuratoare de acolo si ne gandeam ca un copil ramas al nimanui ar creste frumos impreuna cu gemenii nostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

da, si eu m-am gandit la copilasii aia. Si eu as adopta unul.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Trei cutremure peste 6 azi, ingrozitoare trebuie sa fie zgaltaiala asta continua. Din cate vad, noile epicentre se apropie de zona cutremurului din 1854...

Sper sa se linisteasca curand si sa treceti cat mai usor peste toate astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Nici nu stiu ce sa va urez fetelor, ma bucur ca toata lumea e bine in conditiile date si va urez din suflet ca Cel de Sus (oricare ar fi el) sa fie cu voi si sa va pazeasca de rele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Buna dimineata,
Numai ce am facut ochi si am vazut isteria care a cuprins presa internationala privind situatia - nucleara, de asta data - din Japonia.

Pot sa confirm ca JAEA, Japan Atomic Energy Agency, a trimis echipe de monitorizare a radiatiilor in Fukushima.

Adevarul e ca nimeni nu stie exact ce se petrece, in afara celor care lucreaza la fata locului, si care nici macar nu patrund in reactoare sau la piscinele de depozitare a barelor de combustibil, zone in care in mod normal se lucreaza cu roboti.
Din cate inteleg, a fost un nou incendiu la reactorul 4, care la ora asta s-ar fi stins de la sine, dar se lucreaza la proiectarea si punerea imediat in functiune a unui nou sistem de pompare/aducere a apei in zonele fierbinti.

A aparut si un profesor, imi scapa numele, care a proiectat sarcofagul de beton de la Cernobil, care a asigurat ca situatia de la Fukushima nu e ca cea din 1986, in primul pentru ca tot ce se intampla acolo se datoreaza unor reactii chimice - nu nucleare - care, daca se iau toate masurile de racire, se vor potoli in timp.

Deocamdata nu s-a extins zona de evacuare, desi multi locuitori din zona au inceput sa plece.

Pana acum, nivelul de radiatii in zonele adiacente zonei evacuate de la Fukushima se situeaza de la cativa microSv la cateva zecimi de microSv.

Probabil in cursul diminetii se va da un raport, deci stam cu ochii pe tv.

Si nu, nu sunt motive de panica - ma refer la persoanele din JP care isi mai arunca ochii pe aici - desi toate stirilea astea si toata situatia in general, cu noile cutremure si opririle de curent pun tuturor nervii la incercare.

Iata si vesti bune - de ieri, cateva porturi din zona distrusa de tsunami au fost curatate si deschise si s-a anuntat pomparea de fonduri pentru reconstruirea imediata a altor doua porturi importante in Iwate si Miyagi - unul dintre ele este, daca am retinut corect, Miyako.

Fiti tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuzica_2005

Ma gandesc ca au ramas multi copii orfani in urma calamitatilor.
Imi doresc sa infiez un bebelus de acolo.Credeti ca se poate?
Ma uitam impreuna cu sotul la imaginile cutremuratoare de acolo si ne gandeam ca un copil ramas al nimanui ar creste frumos impreuna cu gemenii nostrii.


Deocamdata nu s-a anuntat ca ar fi ramas atat de multi copii orfani incat Japonia sa nu poata avea grija de ei. Situatia de aici si societatea de aici sunt foarte diferite de cele din Haiti ori Bangladesh
J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:



Probabil ca da. Ganditi-va, sunt inginerii de la reactor care stiu cel mai bine care e treaba acolo si care n-au cum sa plece - cum sa pleci? , plus oameni din echipele lor. Plus, dar banuiesc ca acestia se duc prin rotatie, alti operatori, ingineri si pompieri militari. De vineri ma rog pentru ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Buna dimineata.Pot confirma ceea ce zice Julie,deocamdata situatia nu se cunoaste nici aici atit de bine(pe cit o cunoaste media internationala,as adauga).Se incearca gasirea unei solutii de a aduce apa in piscine(?) care datorita faptului ca sunt situate cam sus face acest lucru dificil.Masinile de pompieri si elicopterele sunt doua variante.
La reactorul 4(asa e Julie?ca anunta cu o viteza,mi`e imposibil sa retin toate datele,am facut o varza din toate reactoarele astea) sunt doua gauri de aprox. 8 m in pereti(care,de unde?Julie,tu ce ai inteles?)
Deocamdata nivelul radiatiilor nu este periculos ,tokyo parca are undeva la 0.182 de microSv iar astazi vintul bate spre ocean si va ploua putin in zona .

Mi`e teama ca nu cumva sa fie mai multi parinti ramasi fara copii,decit invers.Sunt parinti ai caror copii erau la daycare vineri si care inca nu au posibilitatea sa ii caute.Toti spera ca sunt evacuati in alte locatii.Ingrozitor,aseara am urmarit o emisiune care m-a facut ferfenita la nervi

Julie,banuiesc ca ieri nu ati simtit nimic.Dupa prima unda au mai fost citeva reactii.Vreo doua s`au simtit binisor.

Doamna cu gladiolele ofilitesunteti bine??

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Din pacate pot confirma articolul din link-ul pus de ali.Aseara au anuntat ca sunt 800 de muncitori la centralele din Fukushima dintre care au plecat 750 si au ramas 50.Nu au plecat de capul lor ci au fost evacuati.
Chiar discutam cu sotul aseara pe tema "pe ce criteriu si cine decide cine pleaca si cine sta?"

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput