Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Madona
si totusi, se pare ca astazi insusi prim-ministrul a anuntat mutarea capitalei in sud:

Sa nu dramatizam.
Este doar un scenariu. Si se refera nu la capitala sau la locuitorii ei, ci la institutiile de conducere.

Si Casa Alba are pus la punct de 50 de ani planul de relocare imediata in maruntaiele Muntilor Stancosi in caz de catastrofe nucleare.


Hai ca asta e misto .
Adica ei se pun la adapost, restul populatiei, ce daca gusta si ei in fiecare zi un pic de radiatie pe paine, nu poate sa faca asa rau, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia
Adica ei se pun la adapost, restul populatiei, ce daca gusta si ei in fiecare zi un pic de radiatie pe paine, nu poate sa faca asa rau, nu?

www.hotnews.ro/stiri-politic-8598765-deputat-japonez-propune-mutarea-parlamentului-din-tokyo-fukushima.htm" target="_blank">Exact pe dos. Sunt totusi urmasii samurailor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

capcaunul multumesc de info. eu ma refeream la americani care au buncar sub Muntii Stancosi nu la japonezi, ei au alta mentalitate cum zici si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Politicienii astia americani, precum J.F. Kennedy (veteran in WW II), J. McCain (prizonier de razboi pentru mai mult de 5 ani in Vietnam), sau George Bush Sr. (pilot in WW II)... niste fricosi, dom'le.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Politicienii astia americani, precum J.F. Kennedy (veteran in WW II), J. McCain (prizonier de razboi pentru mai mult de 5 ani in Vietnam), sau George Bush Sr. (pilot in WW II)... niste fricosi, dom'le.

Lasa-i pe veterani. Uite-aici doi pifani care s-au fofilat pentru ca apoi sa se dea mari razboinici: George Bush Jr. si Ronald Reagan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Asa este, veteranii aia trei sunt exceptiile, si oricum nici unul nu se compara cu Stefan cel Mare...

Quite. :\

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dheara spune:

Buna!
Eu deja am dureri de cap de la citit tot felul de articole legate de ce se intampla in Japonia... Locuiesc la aproximativ 200 km de centrala Fukushima Daiichi. Sincer, la materii ca fizica si chimie am fost mereu total pe dinafara, pt ca, de felul meu, sunt mai "cu capul in nori"...
Voaim sa intreb: voi ce parere aveti de ceea ce se intampla? Ati continua sa locuiti la 200 km de centala si sa consumati legume, fructe etc provenite din Ibaraki, Chiba (asa ca mine)?
Mi s-a dat un link unde si un filmulet cu interviu luat unui om de stiinta siexpert in radiatii:
http://aircrap.org/leuren-moret-mega-tsunami-total-melt-radiation-levels-illnesses/331691/
Eu, una, nu mai stiu ce sa cred! Unele articole te sperie de-a dreptul, altele te calmeaza... unele par sa descrie adevarate scenarii SF, gen:

"... “melt through” in 3 of the Fukushima reactors. This means the radioactive pool has melted right through to the soil under the reactor buildings and radioactivity is now entering the groundwater. Does this mean that groundwater radiation will eventually seep into the ocean? For sure it means that those relying on groundwater for various uses are out of luck.

Also, there is a continuing massive release of radioactive water into the Pacific Ocean east of Fukushima which will irradiate the entire Pacific Ocean and then move with the Great Conveyor down toward Australia, New Zealand and Antarctica. Over time, the oceans of the world will be polluted. For us along the coast of North America it means that fish will soon be not safe to eat. So there goes the massive Alaska fishery and the B.C. coastal fishery. There goes another prime source of protein which is a necessary dietary element to sustain a healthy, disease free body. Further, the food crops of the entire North American continent will become irradiated, the higher radiation levels being nearer to the west coast. So thee goes the vegetarian alternative too.

This just touches the “tip of the iceberg” of this extinction level event."...

sau articole/filmulete despre HAARP si tehnologia lor capabila sa produca cutremure...
http://beforeitsnews.com/story/20/951/Are_We_in_a_HAARP_Earthquake_War.html

Am ajuns sa sar de la o stare de spirit la alta: de la pesimism la optimism si de la optimism la indiferenta, chiar de cateva ori pe zi... Ma gandesc ca nu sunt singura, si ca n-ar trebui sa iau in serios articole de genul celor de mai sus, dar...

Multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Dheara, cei din comunitatea in care traiesti ce spun? Teama este raspandita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dheara spune:

Buna!
Rall, se pare ca toata lumea prefera sa evite orice discutie pe tema asta si sa ignore pe cat posibil evenimentele.... Unii sunt foarte relaxati si zic "ei, nivelul radiatiilor e scazut, ce-a fost mai rau a trecut", altii sunt preocupati de ceea ce scrie presa straina, si n-au incredere guvernul japonez. Obiectivitatea si discutiile deschise nu mai sunt in trend zilele astea printre cei de aici. E adevarat ca sunt atatea articole, interviuri etc pe net, ca nu mai sti ce sa crezi... Probabil ca cea mai potrivita atitudine e "apa trece pietrele raman"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dheara

Buna!
Rall, se pare ca toata lumea prefera sa evite orice discutie pe tema asta si sa ignore pe cat posibil evenimentele.... Unii sunt foarte relaxati si zic "ei, nivelul radiatiilor e scazut, ce-a fost mai rau a trecut", altii sunt preocupati de ceea ce scrie presa straina, si n-au incredere guvernul japonez. Obiectivitatea si discutiile deschise nu mai sunt in trend zilele astea printre cei de aici. E adevarat ca sunt atatea articole, interviuri etc pe net, ca nu mai sti ce sa crezi... Probabil ca cea mai potrivita atitudine e "apa trece pietrele raman"

Asa...si cui mai folosesc discutiile?...deschise sau nu...rezolva ceva?..daca tot nu rezolva nimic si doar provoaca stress,la e bun?
Am intrat si eu pe unul dintre link-uri-ala cu "omul de stiinta" si e vrajeala...

Mergi la inceput