Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

http://www.facebook.com/#!/notes/sophie-knight/why-tokyo-is-not-dangerous-and-you-dont-need-to-leave/10150207275913084

-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

oops,si ce facem?Plecam sau nu?

Mi-e sa nu fi "triggered" si energia acumulata in hypocentrul din Suruga de atita amar de ani.Atunci sa vezi distractie!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen


Andacos,aste este ceea ce ai vazut la tv-ul nemtesc?http://cnic.jp/english/newsletter/nit110/nit110articles/group110.html


************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Nu Hannen,nu asta!

Asa cum am precizat si atunci era vorba de proteste(eu zic ca erau oraganizate ca erau cu pancarde scrise deci n-a fost nimic ad-hoc)in Tokyo la adresa guvernului,a dezinformarii si manipularii populatziei!

Aseara am vazut ca pina si primul ministru si-a facut mea culpa si a promis o mai buna informare internatzionala!

Ca persoana din afara ,mie imi este explicabil lipsa furturilor si a vandalismului in Japonia,totusi diferentza de cultura de bnivel de tari fatza de tzarile mentzionate este imensa!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Incepand de azi, romtelecoma anuntat ca toate convorbirile catre Japonia vor fi GRATUITE.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Cu gandul si cu sufletul la voi si azi.

Va transmit o imbratisare virtuala.

eu una nu ma mai pot uita la teveu
apar de acum povesti de viata si imagini cutremuratoare

Si colac peste pupaza, am visat azi noapte ca era cutremur.

Am simtit nevoia sa scriu pe blog cateva randuri despre cum simt eu de aici, de pe cealalta parte de lume acest incident mondial.

in ceea ce priveste ajutorul dat de Guvern...sa va zic ca nu ma mira!?...ca se inscrie in 'asa zisele masuri' ale ultimei perioade in urma carora... ni se trambitzeza cat bine ne fac ei versus o realitate care ne face sa privim in buzunarele goale de doua ori...!?




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Azi am cicit ca s-au descoperit cantitati de lapte si legume radiate. Asta este cu adevarat de necontrolat pentru ca virgula curentii de aer duc aceste radiatii te miri pe unde !

http://news.yahoo.com/s/ap/ap_on_bi_ge/as_japan_earthquake

Oricat de optimist ar fi acest popor, sunt chestii care mie m-i se par scapate de sub control.
Trist dar adevarat !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Petra dar tu ai citit ce scrie in articolul ala? uite citat-

"Can you imagine eating one kilogram of spinach every day for one year?" said State Secretary of Health Minister Yoko Komiyama. One kilogram is a little over two pounds.

Edano said someone drinking the tainted milk for one year would consume as much radiation as in a CT scan; for the spinach, it would be one-fifth of a CT scan. A CT scan is a compressed series of X-rays used for medical tests."

Iti recomand cu caldura articolul de pe facebook postat de Erina,gasesti multe informatii pertimnente despre radiation levels acolo.

In ceea ce priveste contaminarea legumelor la 30km de reactor-mi se pare absolut normal sa fie asa,ca doar nu a zis nimeni ca radiatiile sunt inexistente.Nu de aceea au evacuat oare zona??



Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

*pertinente

Inca o chestie,sunt curioasa cat de transparent ar fi fost guvernul american intr-un caz asemanator..ma refer aici la masuratorile care sunt facute zilnic si puse la dispozitia publicului.Toata admiratia si respectul pt guvernul japonez.



Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Azi am cicit ca s-au descoperit cantitati de lapte si legume radiate. Asta este cu adevarat de necontrolat pentru ca virgula curentii de aer duc aceste radiatii te miri pe unde !

http://news.yahoo.com/s/ap/ap_on_bi_ge/as_japan_earthquake

Oricat de optimist ar fi acest popor, sunt chestii care mie m-i se par scapate de sub control.
Trist dar adevarat !



La toti numai bine!


Si la noi s-a anuntzat ca in zona calamitata alimentele si apa sunt contaminate!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

kawaichan, toata admiratia pentru poporul japonez si pentru lucratorii care cu buna stiinta s-au expus la radiatii.

Cat despre descoperirea radiatiilor in lapte si spanac, intr-adevar , nu sunt mari radiatiile, dar testele au iesit pozitive la 30 de km de centrala, unde nici macar nu e obligatorie evacuarea. In Tokyo in apa s-a gasit iodina, tokyo se afla la mult mai mult de 30 de km de centala.

Cat despre transparenta americanilor... a fost si aici un incident similar prin 70 si ceva la Three Mile Island , dar reactia lor a fost diferita.



Mergi la inceput