Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Julie, multumesc pentru toate informatiile pe care le aduni aici

Si pe mine m-a mirat pasajul subliniat de Hannen.. de ce japonezii nu fura? asta ar spune multe despre poporul lor.. vreau sa stiu si eu CE anume ii face asa corecti... daca ai timp sa ne raspunzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Macrina

Julie, multumesc pentru toate informatiile pe care le aduni aici

Si pe mine m-a mirat pasajul subliniat de Hannen.. de ce japonezii nu fura? asta ar spune multe despre poporul lor.. vreau sa stiu si eu CE anume ii face asa corecti... daca ai timp sa ne raspunzi


Macrina,pai tocmai asta este .Eu am zis si ca si aici se fura,si aici se comit crime.Daca as auzi ca s-a furat de la o benzinarie 5 l de benzina pe cuvint daca m-ar soca cu ceva.Auzim zilnic de furturi din magazine ,convenience stores...etc. de ce acum am zice ca vaii,nu se fura in Japonia.Sa fim seriosi,au trecut vremurile cind in Japonia iti lasai masina deschisa si banii pe bord.
Dar nu acesta este subiectul discutiei aici.
Eu sunt constienta ca majoritatea fetelor de aici sunt casatorite cu japonezi.Nu as scrie asa ceva ca sa mi le pun pe toate in cap daca nu ar fi adevarat.

Dar nu acesta este subiectul aici.Ideea era,Macrina,ca si aici locuiesc tot oameni ,civilizati si educati dar care au printre ei si uscaturi ,ca peste tot de altfel.Sa zici ca in Japonia nu se fura cu argumentul "prietenii stiu de ce" mi se pare deja un elogiu japonezilor nicidecum un subiect unde se discuta obiectiv.

sper sa nu iasa cu suparari

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Hannen,

Pliiiiiiiiiiiz, nu inflama lucrurile pe forum si nu interpreta gresit ce am scris eu mai sus.

Eu m-am referit la fenomenul de looting si l-am tradus prin furt, probabil trebuia sa folosec cuvantul jaf. Este vorba de devastari, talharii la locuintele ale caror proprietari sunt refugiati, magazine etc - fenomen care se intampla oriunde in lume dupa un dezastru.
Ori pana acum aici nu exista asa ceva. Si repet ce am zis - cei care locuiesc aici si inteleg societatea japoneza stiu de ce. E greu de explicat de ce, iar astfel de explicatii, m-am gandit, ar fi off-topic.

Revenind la buletinul de stiri, pentru cei interesati de info direct de la sursa le recomand Kyodo news si NHK World.



http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

PS

Fapt divers. Un coleg al sotului meu si-a pierdut casa, masinile etc. in tsunami-ul de vineri. Familia i-a scapat. Acum stau undeva la rude, el este inapoi la serviciu.
Cam asta e atitudinea pe aici.

http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Hannen,

Pliiiiiiiiiiiz, nu inflama lucrurie pe forum si nu interpreta gresit ce am scris eu mai sus.

Eu m-am referit la fenomenul de looting si l-am tradus prin a fura, probabil trebuia sa folosec cuvantul jaf. Este vorba de devastari de locuinte ale caror proprietari sunt refugiati, magazine etc - fenomen care se intamla oriunde in lume dupa un dezastru.
Ori pana acum aici nu exista asa ceva. Si repet ce am zis - cei care locuiesc aici si inteleg societatea japoneza stiu de ce. E greu de explicat de ce, iar astfel de explicatii, m-am gandit, ar fi off-topic.

Revenind la buletinul de stiri, pentru cei interesati de info direct de la sursa le recomand Kyodo news si NHK World.



http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv



Julie,acum intram sa explic exact chestia asta.Ca eu vorbeam in general si tu vorbeai de situatia de acum.Ma gindeam sa nu iasa neintelegeri.
Dar cind zici ca "in japonia nu se fura si fetele care locuiesc aici stiu de ce"- te gindesti automat la situatia in general.Iar eu una nu pot sa-mi explic asta ,desi locuiesc aici .
ESTE ADEVARAT,acum NU se fura ,nu sunt jafuri din locuinte sau magazine.NU!Japonia da clasa tuturor tarilor care au fost in situatia asta(ma gindesc ce ar fi fost in Romania intr`o asa situatie) ...nu cred ca trebuie sa comentez mai mult.
Ieri s-a pomenit ceva de furturi la statiile de benzina,mie nu mi s-ar parea ceva de neimaginat dar prefer sa nu mai insist.

Vorbind insa la modul general lucrurile nu mai sunt chiar perfecte.
Julie,

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna dimineata,

Am fost la primarie, am intrebat daca putem sa luam o familie sau doua la noi, ni s-a spus ca nu se poate daca nu suntem rude sau prieteni cu refugiatii.
Ii vor in adaposturi in caz de se intereseaza rude, prieteni de ei, li se ofera strictul necesar, plus ca au asistenta medicala 24/24.
Ne-au rugat frumos daca putem sa donam bani, apreciaza gestul.
Ieri niste prieteni de-ai nostri(ei sunt baptisti), au facut o colecta la biserica lor, fiecare ce are prin casa, alimente, haine,paturi.
Am pus si noi haine, paturi si alimente, in seara asta pleaca camionul spre zona afectata de tsunami.

Referitor la furtuni, acum in momentele astea de groaza si durere nimeni nu se gandeste sa fure.
Ne intalnim cu japonezi(cunostinte) pe strada si inevitabil se discuta situatia celor din adaposturi, centrala si cei care au murit luati de tsunami, efectiv nimeni nu se poate abtine sa nu planga, barbati in toata regula,nu se pot opri din plans,e o durere si o tristete nationala.
Asa ca, furtul poate sa mai astepte chiar si in mintea unui hot pana se linistesc apele.
Japonezi au o stare de minte, suflet, un fel de buton care se declanseaza automat in caz de dezastru national, uita ca poate s-a certat cu vecinul sau colegul de munca, se uita tot si se ajuta de parca viata lor ar depinde unul de altul.
Ieri ne-am oprit langa nonstopul nostru sa cumparam niste coca-cola si sotul ia zis vanzatorului ce fac cei de la biserica baptista, a sarit imediat, s-a oferit, si sau intalnit dimineata sa lase si el cate ceva pt cei in suferinta.
Dispar barierele de religie,politica,cultura si toti se unesc de te impresioneaza pana la lacrimi.

Sa speram ca situatia de la centarala nucleara se va rezolva cat mai repede, ca parca vad presa exagereaza mai mult decat a facut-o pana acum, cel putin in Romania.
Deja am visuri in fiecare noapte ca e cutremur, azi noapte m-am trezit tipand in somn ca e cutremur, cu greu a reusit sotul sa ma faca sa inteleg ca e doar un vis, pana m-am dezmeticit.
Asta e, trebui sa trecem prin asta.
Iar biletele de avion sunt scumpe rau, da de ce un copil de 1 an trebui sa plateasca? ca toate companiile aeriene cer bani pe bilet la un copil cand acesta depaseste varsta de 2 ani.
Si iar zic asta e, trec si peste asta cei care trebui sa plateasca.

Azi am facut comanda de kerosene pt boilerul de la baie si nu dau decat 50 de litri pe casa.E bun si asa decat nimic.

Sanatate maxima!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Japonezi au o stare de minte, suflet, un fel de buton care se declanseaza automat in caz de dezastru national, uita ca poate s-s certat cu vecinul sau colegul de munca, se uita tot si se ajuta de parca viata lor ar depinde unul de altul.
Ieri ne-am oprit langa nonstopul nostru sa cumparam niste coca-cola si sotul ia zis vanzatorului ce fac cei de la biserica baptista, a sarit imediat, s-a oferit, si sau intalnit dimineata sa lase si el cate ceva pt cei in suferinta.

Ai explicat frumos, multumesc

Sanatate maxima!

Sa fiti sanatoase toate, va admir!



La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cunoasteti pe cineva care pleaca in Ro.?Eu una nu plec nicaieri.
Dintre noi este cineva care se gindeste sa plece??

Andacos,aste este ceea ce ai vazut la tv-ul nemtesc?http://cnic.jp/english/newsletter/nit110/nit110articles/group110.html

Nu stiu daca info. din articol sunt de actualitate ,adica daca sunt evenimentele relatate ca ar fi avut loc ieri.Stiu sigur ca era vorba de nemultumirile locuitorilor din aproprierea centralei din Hamaoka(Shizuoka Prefecture)
************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Sa mai discutam si despre problema cu adevarat fierbinte,reactoarele nucleare.

Ieri nivelul riscului a urcat de la 4 la 5 ,acelasi nivel ca in cazul accidentului din 1979 de la Three Mile Island .
Ministerul apararii zice ca azi dimineata un elicopter a survolat zona pt. a monotoriza nivelul temperaturei reactoarelor.
Tokyo Fire Department s-a alaturat azi dimineata eforturilor de a varsa apa peste reactorul nr. 3 (pina acum s-au varsat 90t)

S-au intetit eforturile de a repara sistemul de racire si sunt sperante ca astazi se va reusi conectarea reactorului doi la surse de electricitate.Oricum inca va dura pina ce sistemul de racire va intra in functiune deoarece echipamentul va trebui verificat.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

De la wikipedia citire..

The 1707 Hoei earthquake, which occurred at 14:00 local time on October 28, 1707, was the largest in Japanese history until the 2011 Tohoku earthquake surpassed it. It caused moderate to severe damage throughout southwestern Honshu, Shikoku and southeastern Kyushu.The earthquake and the resulting destructive tsunami, caused more than 5,000 casualties.This event ruptured all of the segments of the Nankai megathrust simultaneously, the only earthquake known to have done this, with an estimated magnitude of 8.6 ML. It may also have triggered the last eruption of Mount Fuji some 49 days later.




Am editat ca nu se putea citi din cauza diacriticelor.

Mergi la inceput