Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sincer, citind despre pasapoarte mi-am adus aminte de filmul 2012.
daca in japonia exista un pericol real sunt convinsa ca toate puterile ar actiona.
daca nu, inseamna ca sunt in continuare o naiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Eu sustin in continuare ca presa exagereaza.

Vroiam sa spun ca am primit aprobare din partea desprecopii.com si voi posta la Umanitare un topic unde se poate dona pentru Japonia.Ma voi ocupa personal de aceasta actiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

pentru fetele din Japonia: ganduri bune si ne rugam pentru voi, pentru linistea voastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Incerc sa vin cu un buletin de stiri.

NU s-au inregistrat scurgeri radioactive de la Fukushima.

NU a crescut radioactivitatea in JP, mai creste din cand in cand la reactoare, datorita ventilatiei care e necesar a fi facuta.

Se pregateste in dimineata asta o noua interventie de la sol, cu tunurile de apa, la fel cum s-a facut ieri.

Am inteles ca - dar trebuie sa verific - ca s-a bagat electricitate la reactorul 2, ceea ce inseamna ca vor functiona din nou pompele de racire.

Au inceput sa curga mai fluent ajutoarele spre zonele cu evacuati.

Pt. fetele din Japonia - sunt judete care colecteaza ajutoare, paturi, scutece etc, interesati-va pe plan local. Dintre cele pe care la retin sunt cele adiacente capitalei si Nagano, Gunma, Hiroshima, Fukui si altele. Cred ca gasiti info la NHK, direct pe baza de date de la tv.
Se face apel catre cei care vor si pot sa ajute cu bani, sa doneze catre Crucea Rosie.

In alta ordine de idei, numai ce mi-am aruncat ochii pe presa straina si m-am ingrozit. Nu stiu daca e vorba de manipulare, rea-vointa, politicieni din Europa si America ce se pregatesc de alegeri ori pur si simplu goana dupa senzational cu orice pret, chiar cu acela al dezinformarii si chiar minciunii, insa situatia de aici din interior nu e cum se prezinta.

Oamenii au incredere in autoritatile de aici - din punctul meu de vedere mult mai credibile decat oricare altele -, nu fuge nimeni, nu fura nimeni; nu uitati ca cea mai mmare parte a tarii e neafectata si ca acolo viata decurge normal si functional, desigur cu o umbra de tristete, dar nu vad cum ar putea fi altfel.

Si nu, nu e manipulare si lipsa de informatii din partea guvernului japonez, dar este enorm de multa din partea presei si a guvernelor straine.

In continuare repostez linkurile catre NHK World - televiziunea nationala japoneza in limba engleza - si Kyodo news.

http://english.kyodonews.jp/news/japan_nuclear_crisis/

http://www.ustream.tv/channel/nhk-world-tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Imi cer scuze daca s-a mai postat , dar o fac pentru romanii doritori sa plece din Japonia si care nu au fost inca instintati

Organizare zbor aeronava romaneasca
Stimata doamna/Stimate domn,

In perioada 19-20 martie 2011, se intentioneaza organizarea unui zbor cu o aeronava romaneasca, in regim comercial, destinat persoanelor care doresc sa paraseasca Japonia si nu au avut posibilitatea sa o faca pana acum.
Cetatenii romani interesati sunt rugati sa reconfirme prin e-mail, in regim de urgenta (pana cel tarziu azi, 18 martie 2011, ora 15.00), de o maniera ferma, dorinta de a se imbarca.
Zborul va avea loc in datele de 19 sau 20 martie, functie si de situatia confirmarilor.

Va rugam sa anuntati si alte persoane cunoscute despre aceasta posibilitate, cu rugamintea de a ne confirma in acelasi interval de timp.



Embassy of Romania to Japan


Tokyo, Minato-ku, Nishi-Azabu 3-16-19
106-0031, Japan

Tel.: +81 3 3479-0311
Fax: +81 3 3479-0312
E-mail: office@ambrom.jp
tokyo.mae.ro

Cu drag, Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

AYUMI,
Este minunat ca intr-o stare de calamitate cum este cea din Japonia, cetatetnii acestei tari isi pastreaza increderea!
Americanii nu au dat vina pe nimeni, doar ca incep sa masoare radioactivitatea prin zona si percep problemele care sunt la reactoarele nucleare ca pe o sursa de ingrijorare si pentru ei. Nu au creat nicio panica nimic. Doar poate gandesc un pic mai realist.
Suntem aici sa discutam despre acest eveniment major chiar pentru planeta si toate de aici ne dam cu presupusul la ce se intampla acolo la acele reactoare nucleare, presupuneri bazate pe stirile de la Tv.- nici intr-un caz sa ne contrazicem. Fiecare cu parerile lui si fiecare cum vede lucurile!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Se continua munca pt. a alimenta cu electricitate combinatul nuclear.
Nu am inteles exact care ziar a zis ca U.S a oferit suport tehnic ,dar guvernul japonez nu vrea sa-l primeasca.Acum guvernul japonez neaga acuzatiile si zic ca au cerut ajutor si ca ccc li s-a raspuns favorabil.

Deja elicopterele si masinile de pompieri au reusit sa verse 64t de apa in piscina reactorului 3.

Azi dimineata radiatiile scazusera la 279.4 microsievert /h in comparatie cu 292.2 microsievert /h inregistrate joi in jurul orei 8:40 p.m
NHK semnala dimineata ca s-au inregistrat 7-8 cazuri de furturi la statiile de benzina.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna dimineata,

De plecat nici noi nu plecam, ca inca nu este cazul, si da avem incredere in guvernul si autoritatile japoneze.
Daca e sa fie situatia neagra ne retragem mai la sud.
Chiar, in caz de radiatii puternice restul japonezilor unde sa plece?
Asta e, stam tensionati, ne rugam ca cei care au ramas la centrala nucleara sa tina situatia sub control.

Am vazut ca dau pe toate posturile de tv adresa de la crucea rosie pentru donatii.
Sotul a facut donatia cand a fost marti la golf, deci si cei de la Golf Association sau pus pe strans bani pt donatii.
Off saracii oameni in adaposturi, unele adaposturi nu au mancare suficienta, caldura, poate daca sau mai eliberat drumurile transporturile cu produse alimentare ajung mai repede la ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Salutare,


Vroiam sa intreb fetele din Japonia daca au auzit cumva pe la tv sau radio daca se practica ca si in America cand a fost Katrina, sa iei cativa refugiati la tine acasa pana se rezolva situatia de acolo,pana curata cat de cat pe acolo.
Sotul imi zice ca am fi disponibili financiar sa luam macar 2 familii la noi, ca noi ne mutam in casa noua, si ramane casa asta de 11 camere goala pana prin iunie cand o punem la vanzare.
Daca ati auzit ceva dati un mesaj.


Nati suna la primarie la voi si intreaba,sigur o sa va indrume ei.In Nagano-ken sunt 9 adaposturi cu 1600 pers.(repartizate cica in 3 sate).Bafta multa,ar fi super sa reusiti.



Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

kawaichan, mersi de info, o sa sune sotul sa vada ce si cum.
Mersi!


Mergi la inceput