Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetelor,femeia asta cu gladiolele ofilite e MORTALA!Aseara tremuram ca piftia cind suna Nati senina "beeeey,mi s-au ofilit gladiolele!"Mi-a trebuit ceva timp sa realizez la ce se refera.A reusit sa ma faca sa rid!
Ai vazut ,ai fugit tu da` cutremurul dupa tine.Eu cred ca`i plac gladiolele tale.

Fetelor(Kari,Alexa,Mihaela) multumesc!Ca sa va cred trebuie musai sa`mi faceti o dedicatie.(sa mai si glumim ca tot au fost cutremure si azi,inca vreo 3-4)

Au aparut si vocile care critica nebunia cumparaturilor.Dintre ei,japonezi care zic ca "mereu fac asa,se panicheaza si cumpara pina nu mai pot fara sa se gindeasca si la altul".Am inteles care este motivul pt. care lipsesc produsele,nu este vorba de lipsa materiei prime,in continuare se fabrica/produc cele necesare insa benzina fiind limitata camioanele nu reusesc sa aprovizioneze toate magazinele si supermarketurile.
Apoi s-a scris pe internet sa se consume(bea) solutie dezinfectanta de gargara de aia care contine iod.Inutil sa zic ca a disparut solutia "iodine" din farmacii si ca acum ne roaga la TV sa NU ne apucam de baut asa ceva!!!

Si la noi au inceput limitarea la benzina de 20l si statiile de benzina vor lucra doar pina la 5:30.In seara asta am iesit sa iau o gura de aer dupa ce a venit sotul si l-am lasat cu fetele ,curios e ca aveam pe parbriz ceva lipicios ca niste picaturi mici de ploaie ff marunta,uscate.Masina era in parcare de ieri de pe la 13:00 p.m .Nu stiu ce or fi fost petele alea,mi-a luat ceva sa curat parbrizul...acum fac scenarii.
La noi la supermarket in afara de paine care lipsea cu desavirsire am vazut ca inca erau produse.Multe scazusera considerabil dar tot era cite ceva de cumparat,slava Domnului.

Sabina,multumim de info.Am citit,sa speram ca oamenii de stiinta au dreptate!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

am vazut acum pe BBC discursul Imparatului catre poporul japonez. am inteles ca e un lucru deosebit de rar ca el sa faca asemenea declaratii televizate.



Imparatul Japoniei, Akihito, s-a adresat natiunii intr-un apel televizat "fara precedent"


Avind o mina extrem de sobra, Akihito (in virsta de 77 de ani) a spus ca problemele de la reactoarele nucleare ale centralei Fukushima au fost imposibil de prevazut.

Cele mai mari posturi tv din Japonia si-au intrerupt emisia pentru a difuza discursul imparatului. "Sper din adincul inimii ca oamenii, mina in mina, vor arata compasiune si vor trece peste aceste momente dificile", a spus imparatul Japoniei, care le-a cerut concetantenilor sai "sa nu-si piarda speranta".

Akihito a afirmat ca se roaga ca fiecare victima a seismului si a valului tsunami sa poata fi salvata.

Imparatul a marturisit ca "a fost impresionat" de calmul si disciplina concetatenilor sai.

Potrivit lui Akihito, "inimile comunitatii internationale sunt alaturi de Japonia".

CNN a precizat ca un discurs al imparatului japonez este extrem de rar, fiind rezervat, de obicei, momentelor de criza sau de razboi. Analistii sunt de parere ca interventia imparatului intareste declaratiile anterioare facute de premierul Naoto Kan, care a afirmat ca Japonia traverseaza cea mai grava criza de dupa al Doilea Razboi Mondial.


http://www.hotnews.ro/stiri-international-8395388-imparatul-japoniei-akihito-adresat-natiunii-intr-apel-televizat-fara-precedent.htm




Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Iar a fost cutremur!cine l-a simtit,doua dejte sus!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

hannen ...nu stiu ce sa zic te felicit pt ca esti puternica asa sa fi in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Sincer ,NU MAI POT!!E atita tensiune si stress ca am nervii Franjuri,in pioneze si in piulite (vorba lui Julie).Deja vorbesc despre cutremur ca despre cremele de fatza sau reteta de ciorba.La orice ora chiar daca nu rostim ,nu simtim ,dar macar AUZIM la TV ca IAR a fost cutremur .In conditiile astea cica sa nu te gindesti.
Am nevoie de o pauza si cred ca nu sunt singura!Nu`i asa fetelor?
Cine vrea o pauza?Hai sa punem o vorba buna la domnu` cutremur poate ne lasa macar sa dormim in seara asta.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

hannen, Julie va doresc liniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Hannen a fost iar cutremur???Aici la noi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Eu nu am simtit nimic, dar am vazut ca au anuntat la tv ca a fost cutremur.
Eu propun sa ne facem bagajele si sa ne mutam la Sabina Y, ca la ea e liniste si pace.Ne primesti?!
Sabinaaa, pazea ca venim!

Sunt atat de obosita azi, ieri noapte de teama nu am putut sa dorm, am reusit sa dorm doar 3 ore, am plecat in Tokyo, si acolo m-a zgaltait cutremurul, acu vad ca tot sunt cutremure.
Dar cu toata teama cred ca am sa dorm bustean.
Aveti grija de voi fetelor, vorbim maine dimineata, deja e 01:11am.
Somn usor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Fetelor, o imbratisare calda. Suntem cu sufletul la voi!

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Fetelor, n-as vrea sa fiu in pielea voastra.
Este ceva inuman sa stai cu securea deasupra capului ziua, noaptea, in permanenta.
Astia anunta acum la stiri ca este o posibilitate serioasa sa se intample catastrofa nucleara, citand oficiali europeni din domeniul energetic. Adica se poate intampla in curand si este mult mai grav ca la Cernobil.
Sper sa se insele, pentru binele tuturor.
Sa stiti ca multa lume se roaga pentru voi, care suferiti acolo.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput