alaptat

alaptat | Autor: ruxialina

Link direct la acest mesaj

Copilul meu este foarte lenes; suge 5-10 min, adoarme la san, nu merge nici faza cu ciupitul,iar daca-l pun in patut se trezeste si cauta sanul. Daca nu i-l dau, face scandal! Astfel, am doua situatii de rezolvare:
- repetam operatiunea, si am nevoie de 1-1,5h sa se sature, timp in care ma termina pe mine fizic, tinand cont ca mananca de 6-7 ori pe zi;
- dupa fiecare 30 min ii dau supliment cu biberonul, ceea ce nu e tocmai OK, ca ii ofer altenativa usoara pentru el.
Ar mai fi solutia sa ma mulg in timp ce el doarme si sa i-l dau ca supliment, dar si asta e neplacuta ca dureaza foarte mult si e dureroasa, si in plus apare iar biberonul la acre vreau sa renunt.
Are cineva alta idee, va rog?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ruxialina, ce virsta are bebe? Cind are citeva luni, nu-i bai numai de 5-10 minute...

Daca bebe e inca mic, poti incerca sa ii schimbi scutecelul dupa aceste 10 minute si sa ii dai celalalt sin. Nu iti fie teama, de obicei bebeii au nevoie la inceput de o perioada pina se acomodeaza. Asa stateam si eu la inceput, cite o jumatate de ora la fiecare sin fara ca el sa bea f mult. Iar de pe la vreo 4-5 luni in 10 minute la fiecare sin e gata... Pina atunci, dupa cum am scris, faceam o pauza si ii schimbam scutecelul.

Ai incercat sa il hranesti alungita in pat cu el alungit linga tine? Asa ai putea ramine linga el si sa nu il misti iar el sa doarma.

Cum ia in greutate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxialina spune:

Bebe are o saptamana; am reusit sa-l fac sa suga 30 min cu ciupituri, dar tot are nevoie de supliment 40, chiar 50 ml. L-as tine mai mult la san dar mi i-a facut praf si ma dor ingrozitor. De muls nici nu mai poate fi vorba, ca doare mai rau decat suptul. L-am hranit si lungita in pat, dar nu-i vreo diferenta, la fel adoarme. Stie cineva vreun remediu pentru sani? Acum il hranesc la un singur san la o masa, urmand ca la urmatoarea masa sa il hranesc de la celalalt, lasand astfel ragaz de 6-7 ore fiecarui san sa-si revina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Copiii mei au supt cate 5-10 minute mereu, cea mijlocie chiar numai cate 5 minute si un singur san la o masa... Pe masura ce va creste va suge mai viguros, acum este inca mic. Eu in locul tau as renunta pur si simplu la biberon si l-as lasa cele 10 minute care il satisfac pe el pentru moment.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si Tudor Andrei (16.02.2011)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Hello

Am si eu un bebe de 11 zile si fix aceleasi probleme + somnolenta de la icter.
Inca din maternitate am avut un batalion de asistente langa mine care m-au asigurat si mi-au demonstrat ca laptele meu exista, e bun, e suficient. Deci de cate ori imi vine sa cumpar supliment, imi amintesc de ele si...renunt.

Eu am cam renuntat si la ciupit, gadilat, tras de picioare, dat bobarnace, desi asta ma sfatuisera tot asistentele din spital. Am observat ca merge sa trag usor de sfarc ca si cum l-as scoate, sau sa presez sanul usor, sa ii vina un pic mai mult lapte; La mine se trezeste asa.

Si eu, de la sedintele de molfaiala non stop, simt ca ma urc pe pereti, sfarcuri dureroase, un inceput de ragade, cearcane pana la brau etc. Totusi am inceput sa il hranesc noaptea culcata pe o parte si parca e mai putin obositor

Referitor la muls: eu am primit o pompa manuala Avent, nu e deloc dureros mulsul cu ea. Si eu imi colectez restul de lapte pe care nu-l poate bea piticul la o masa si i-l ofer dupa, ca "supliment", sau i-l ofera soacra in biberon / seringa iar eu imi cumpar astfel o binevenita ora de somn. Si eu sunt ingrijorata cu biberonul, sa nu se invete cu tetina, dar pana acum totusi i-am oferit doar de 2-3 ori. De 2 ori cand a trebuit sa ajung la medic in oras si 1 data ieri cand as fi dat orice sa pot inchide ochii si sa dorm.
Am cumparat totusi o tetina pentru nou nascuti, cu gauri f mici.


Cu dormitul, al meu doarme cu mine...mai precis PE mine uneori. Astfel, cu toate ca maraie imediat ce il iau de la san, economisesc timp mufandu-l imediat decat sa ma dau jos din pat, sa ajung la patut, etc.

Inca o chestie care merge, il dezbrac de un rand de haine cand il pun la san. El oricum se incalzeste si de la efortul suptului si de la corpul meu, daca il mai tin si infofolit adoarme bustean.


Mult succes. Suntem in aceeasi oala, deci sper sa tinem legatura

cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxialina spune:

Nu-l pot tine doar 5-10 min ca nu se satura, plange si cauta sanul; are nevoie de minim 30 min de supt sa-si potoleasca setea si pe langa asta mai primeste si supliment 40 ml, altfel nu adoarme, se mataie. Oricum, cred ca i-am dat de cap;il hranesc in ritmul de mai sus, doarme apoi 3-4 ore, i-am format program, mananca la ore fixe, doarme la ore fixe, mereu acelasi interval orar, ia bine e greutate si se simte foarte bine. Cu sanii am rezolvat-o, il hranesc la un supt doar de la un singur san, lasandu-l pe celalalt in repaos 6-7 ore, timp in cere tin comprese reci si il masez cu garmastan. Functioneaza de minune, doare din ce in ce mai putin; in curand, cu cat va mai creste si va avea putere mai mare de supt o sa inlocuiesc formula de lapte cu lapte muls, si cu timpul o sa reducem biberonul pana la eliminare. Momentan e important ca el sa se hraneasca suficient si sa se simta confortabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxialina

Cu sanii am rezolvat-o, il hranesc la un supt doar de la un singur san, lasandu-l pe celalalt in repaos 6-7 ore, timp in cere tin comprese reci si il masez cu garmastan. Functioneaza de minune, doare din ce in ce mai putin; in curand, cu cat va mai creste si va avea putere mai mare de supt o sa inlocuiesc formula de lapte cu lapte muls, si cu timpul o sa reducem biberonul pana la eliminare. Momentan e important ca el sa se hraneasca suficient si sa se simta confortabil.


Parerea mea ca asa ai mari sanse sa ramai incet fara lapte. Compresele reci si suptul la intervale asa mari nu fac altceva decat sa scada lactatia, vei ajunge sa-i dai tot mai mult supliment si in timp poate sa refuze sanul din care va veni tot mai putin si tot mai greu in favoarea biberonului unde vine usor si repede.
Ptr ragade merge bine crema cu lanolina pura si investitia intr-o pompa buna, gen avent manuala cu care n-ar trebui sa te doara nici cu cele mai groaznice ragade. Stiu ca doare cand suge si sfarcurile stau sa-ti cada de la ce ragade ai pe ele, eu am alaptat asa fata cea mare 6 saptamani pana intr-un final am scapat de ragade.
Incearca si alte pozitii mai sunt o gramada in afara de cea clasica cu copilul in brate sau cea culcata (dupa parerea mea asta duce cel mai usor la ragade). Da un searche pe google la imagini cu breastfeeding positions http://www.google.de/images?hl=de&source=hp&q=breastfeeding+positions&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq= si le vezi in detaliu.
Mult succes!


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

buna.
Iata povestea mea... unele dintre voi o stiti deja.

Manzul meu are 3,5 luni si l-am alaptat exclusiv la san pana a implinit 3 luni (de fapt in acest interval au fost 6-7 situatii in care i s-a dat bibe, caci a trebuit sa-l las acasa, eu mergand unde nu puteam sa-l iau cu mine).
In primele 2 luni am avut destul lapte pentru nevoile lui, si a luat 800 g/luna, dar in luna a treia nu am mai avut suficient si nu a luat decat 400 g.

De 2 saptamani ma mulg la greu si ii dau cu bibe si cand nu ajunge ii dau si LP.

Cantitatea mea de lapte nu a crescut la inceput conform nevoilor lui pentru ca el suge foarte putin (se plictiseste, are impresia ca s-a saturat cu zeama initiala, nu stiu...), chiar daca des si nu ajunge la partea hranitoare.

Acum ma mulg cam de 5-6 ori/zi, uneori o data si noaptea si scot cam 100-120 ml din ambii sani pe care ii dau sa-i bea la urmatoarea masa, dupa ce suge putin.
Noaptea suge mai mult, de aceea nici nu ma mulg tot timpul.
Si ii mai dau si 1 bibe cu LP (120 ml), de obicei seara.

In urma acestui "tratament" suntem mai bine. Si se vede. In ultimele 2 sapt. a luat deja peste 400 g.

Nici cu bibe nu mananca mai bine, in sensul ca nu suge mai mult de 50-60 ml/masa, uneori si mai putin, dar macar in biberon e si partea mai grasa mulsa. Si sigur mananca din ora-n ora.

Nu stiu cum sa-l fac sa manance mai cu pofta si sa termine 120 ml la o masa si sa aibe un interval de 3-4 ore intre mese.

De asemenea, constat ca mananca din ce in ce mai slab la san.
Mi-e tare teama ca in curand il va refuza de tot.

Am realizat si sns-ul si ii dau asa. E dificil si trage mult mai greu decat la bibe, mai plange de suparare, dar macar sper sa mai accepte sanul.

Oricum e clar ca la inceput nu aveam asa mult laptic, acum am reusit sa maresc productia.

Dar cum fac sa revin la hranirea exclusiva la san?

A, si mai am o problema.
Ziua speram sa ajunga sa doarma macar 2 ore legate, iar noaptea... speram sa lege 3-4 ore.
Dar nu. Ziua doarme cate 1 ora dupa 1,5-2 ore de activitate, iar noaptea se trezeste din 2 ore in 2 ore, dar nu manaca foarte mult, ci mai mult doarme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ina, ca sa poti reveni la hranirea exclusiva la san trebuie sa renunti la biberon. Indiferent ca este cu lapte praf sau matern. Da-i cu seringa, cu lingurita, cum vrei tu, numa nu din biberon. Insa, dupa mine, cel mai bine ar fi sa ii dai doar san si sa il lasi acolo cat vrea el si astfel sa creasca in ritmul lui copilul.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si Tudor Andrei (16.02.2011)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Ina, ca sa poti reveni la hranirea exclusiva la san trebuie sa renunti la biberon. Indiferent ca este cu lapte praf sau matern. Da-i cu seringa, cu lingurita, cum vrei tu, numa nu din biberon. Insa, dupa mine, cel mai bine ar fi sa ii dai doar san si sa il lasi acolo cat vrea el si astfel sa creasca in ritmul lui copilul.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si Tudor Andrei (16.02.2011)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca


Ioi ce m-ai speriat ca si eu tot Ina sunt si ma pregateam sa ma apar "cine io, biberon, lapte praf? niciodata, nu stiu, nu stiu d'astea!"

Insa am si eu aceleasi probleme cu alaptarea...desi ..incep sa cred ca poate sunt normalitate
- sfarcuri dureroase
- bebe icteric, somnoros
- mananca 5 minute, oboseste adoarme 5 minute, se trezeste, mai mananca 5 minute, doarme 15, apoi mananca inca 3 si tot asa.....
Se trezeste foartee des exceptand un calup de 4 ore pe care il baga noaptea, dupa ora 1 AM de obicei, pana spre 4-5 AM. Prima data cand m-am trezit dimineata m-am ingrozit teribil si mi-am facut un mea culpa "sunt o denaturata, am dormit ca vita si copiluol o fi plans de foame"
A doua si a treia seara am stat ca huhurezul gadilandu-l inutil la talpi cand el dormea ca o caramida. A patra seara am dormit si eu.

cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Inaclick, asa facea si fata mea, identic...trece;) odata cu icterul. iesiti cat mai mult afara, la lumina, sau sa il scoata mama/soacra juma de ora macar si tu sa dormi.
nu mai ceda la biberon, o sa fie bine.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput