Pufii isi iubesc mamicile! (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

...ce fac fetele?

...abia astept sa vina Simply cu vesti...sa dea domnul sa fie bune!

Deschid si eu o discutie despre pufi si despre menu...
Cum mai stati cu mesele? Cate mese solide aveti si cam ce aveti in menu? Ati mai introdus lucruri noi? Papa din mancarea voastra indiferent ce aveti la menu sau gatiti separat?
Stiti cumva cam care ar trebui sa fie menu-ul normal pentru un copil de un an, un an si...?

Eu intentzionez sa incep intzarcarea...adica deja primii pasi i-am facut, am renuntat la mesele de san de peste zi si a inceput sa adoarma singura la pranz (mai calcam si gresit uneori, dar in mare ne tinem de program)...mai trage de tzitzi seara, noaptea (de 2-3 ori) si dimineata (la 6 si la 8)...toate bune si frumoase, ca sa zic asa...problema e ca daca urmeaza sa-i scot si celelalte mese nu stiu ce sa-i dau in schimb...nu vrea sa pape LP, adica papa un pic dupa care incepe sa se joace...arunca biberonul, il varsa, trage de tetina...am incercat diverse biberoane si cana cu pai din care de obicei imi bea apa fara probleme...

La voi cam cat papa? Si papa solida si laptic? Intre mese mai dati suplimente, chestii de rontzait etc?

Vreau sa-mi fac o idee...ca sa-mi dau seama cam pe unde ne situam noi....





_
Mami de zgubilice cu ochi de ciocolata




Pediatrul la care am fost saptamana trecuta, si e foarte cunoscut mi-a zis ca asa ar trebui sa fie mesele unui copil:
dimineata- cereale cu lapte
10-11 fructe
pranz- supa de pui cu carnitza, sa fie pulpa de pui ca asta ar contine fier
dupa-amiaza -legumele din supa blenduite cu galbenus/ficat (intr-o zi una, intr-o zi alta)
seara cereale cu lapte
iar laptele ar trebui sa fie in jur de 500 ml/zi

la noi e cam asa:
dimineata 6-8 tt
pe la 10 fructe cu cereale
la 12 iar tt pt somn
la pranz cam pe la 14 ii dau o data la doua zile galbenus cu ciorbitza iar in celelalte ciorbitza cu carne
cand se trezeste ii dau branzica cu fructe sau cu biscuiti ceva ca gustare. sau pufleti, iaurt
seara pe la 7 ii dau legume - ori ghiveci, ori piure de cartofi, brocoli, cateodata ii dau si carnitza , alteori nu
la 9 seara un pic de cereale cu lapte, spalarea , biberon cu lapte, uneori il bea tot altadata jumatate.. si daca nu dormim repede mai bagam un pic de tt
ii fac separat mancarea, sau mananc eu din mancarea ei, nu invers
eu zic sa insisti cu biberonul, asa facea si a mea si acum cand il vede se bucura
nu prea imi dau seama cam cat ar manca dar mai putin de 200g odata, fac comparatie cu borcanelele de mancare
cica in post nu se intzarca, asa mi-a zis mama
Azi nu prea s-a tinut de program, a papat pe la 10 cereale cu straciatella la pranz f putina supa de pui si dupa asta a vrut tt tot timpul, are ea o jena ceva, sper sa fie dintzisorii ca tare ii mai asteptam, ne-am saturat sa fim iepurasi doar cu doi in fatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Astpt si eu vesti de la Simply, sper sa fie bune.

Ayanna succes cu intarcatul, sa fie usor pt amandoua! Cu mesele nu prea am ce sa zic...Mara are 2: micul dejun si pranzul, spre seara mai baga un iaurt cu vanilie.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Am revenit si sunt de ce mi-a spus :

-are un virusache la stomacel,cel mai probabil de la centrul de joaca(se suprapune si ca si timp de manifestare - isi face aparitia cam la 12-24 ore de cand a fost "acaparat")
- ca si remediu NIMICAAAAAAAAAAA .....sa nu ii dau deloc mancare solida pana maine,sa ii dau din jumatate in jumatate de ora cate un pic de apa( incep cu o lingurita de apa si tot cresc cate putin),iar spre seara daca mi-a acceptat apa si nu a varsat pot sa ii dau lm ....spunea medicul ca daca ii dau mancare ajut practic "crocobaurul" sa se instaleze comfortabil in stomacel;deci pana maine daca fac asa ar trebui sa ii fie mai bine,daca nu fuga la spital




Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"La multi ani mamici de pufuleti !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

.... diabet la pisici??? of ......

ayanna si noi am inceput intzarcarea graduala, la amiaza ieri de ex. a adormit singur... reteta singura e sa-l scot afara dupa ce-i dau de mancare...

si ce-am mai vrut sa dzic...

sa ma laud!

azi Kay a rasturnat recipientul in care tineam zaharul (era putin pe fund) si mi l-a imprastiat pe un picior (inclusiv) si s-a aplecat frumos si a inceput sa-l stranga (stearga) ... si nu exagerez!

am facut azi curat in casa si am vrut sa-l filmez (fara jucarii imprastiate pe jos si haine aruncate de Ela/noi)... nu mia iesit filmarea... tot alea spontane sunt cele mai reusite... dar mai incerc.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

mai voiam sa zic ca azi am facut pilaf cu legume si urzici a iesit o nebunie , astept sa se trezeasca sa vad daca am succes ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

multumesc foarte mult pt suport

Din pacate nu pot sa o tin intr-un glob de sticla,nu pot sa o feresc de gradinita,scoala etc.....ca au repercursiuni pe alt plan;

Mereu incerc la centru sa sterg jucariile cu servetel umed,sa nu puna maine pe prostii,sa nu puna pe copii care mi se par mie "dubiosi";




Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"La multi ani mamici de pufuleti !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Am revenit si sunt de ce mi-a spus :

-are un virusache la stomacel,cel mai probabil de la centrul de joaca(se suprapune si ca si timp de manifestare - isi face aparitia cam la 12-24 ore de cand a fost "acaparat")
- ca si remediu NIMICAAAAAAAAAAA .....sa nu ii dau deloc mancare solida pana maine,sa ii dau din jumatate in jumatate cate un pic de apa( incep cu o lingurita de apa si tot cresc cate putin),iar spre seara daca mi-a acceptat apa si nu a varsat pot sa ii dau lm ....spunea medicul ca daca ii dau mancare ajut practic "crocobaurul" sa se instaleze comfortabil in stomacel;deci pana maine daca fac asa ar trebui sa ii fie mai bine,daca nu fuga la spital




Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"La multi ani mamici de pufuleti !"




sanatate multa , e bine de stiut cum sa facem la inceput daca varsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Aveti o viteza....gafai si eu cu limba scoasa sa va ajung...

Simply....multa sanatate prietenei tale. Cum este Ariana? Ce a spus doc?
Dece...bine ca tu esti ok...fiarele se mai repara. Felicitari pentru progresele lui Jiji. Un drum bun maine.
Danasor.. mititica ce face la olitza. Super w-e ati avut! Ce haioasa trebuie sa fie A, cum papa ea cu linguritza invers!. Imi pare rau ca o chinuie dintzisorii, poate ies repede, si mai fara durere, daca se poate! Foarte interesant meniul dat de pediatru...noi suntem departe...departe cu drumul rau.
Tomaca...multa sananate, si poate nu ia Tudorelul viroza.
BF...super relatarea discutiei la telefon...
Mire..wow, multe sarbatori. Sa va distrati!
Ayanna..eu o sa scriu cum papa iris, da' sa nu dai cu oua..ex ziua de azi:
02.50-180ml lp
06.20-250ml lp
9.30 - 18g avocado cu pruna, 12g branzica cu mango, 58g peste la borcanel nestle.
10.15 - 120ml lp
13.15 - 145g spanac cu carne vita
14.00 - 70m lp
17.15 - 166g gris cu lapte si vanilie babylove
17.45 - 90ml lp
urmeaza masa de seara, unde papa 140-220ml lp.


Wow, trimit, ca pitica s-a trez. din al 4-lea somn pe ziua de azi!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

multumesc foarte mult pt suport

Din pacate nu pot sa o tin intr-un glob de sticla,nu pot sa o feresc de gradinita,scoala etc.....ca au repercursiuni pe alt plan;

Mereu incerc la centru sa sterg jucariile cu servetel umed,sa nu puna maine pe prostii,sa nu puna pe copii care mi se par mie "dubiosi";




Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"La multi ani mamici de pufuleti !"




eu as mai sta cateva zile pana s-o duc in nou acolo... nu de alta dar sa nu fie slabit organismul si sa mai ia alta minune... zic si eu
adevarul e ca nu-i putem feri tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Am revenit si sunt de ce mi-a spus :

-are un virusache la stomacel,cel mai probabil de la centrul de joaca(se suprapune si ca si timp de manifestare - isi face aparitia cam la 12-24 ore de cand a fost "acaparat")
- ca si remediu NIMICAAAAAAAAAAA .....sa nu ii dau deloc mancare solida pana maine,sa ii dau din jumatate in jumatate de ora cate un pic de apa( incep cu o lingurita de apa si tot cresc cate putin),iar spre seara daca mi-a acceptat apa si nu a varsat pot sa ii dau lm ....spunea medicul ca daca ii dau mancare ajut practic "crocobaurul" sa se instaleze comfortabil in stomacel;deci pana maine daca fac asa ar trebui sa ii fie mai bine,daca nu fuga la spital






Multa sanatate Arianei, sa treaca repede uratul de crocobaur!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput