Puiuti de Sept-Oct 2011 (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

aaa.. si daca in ultimele luni inainte de nastere ai pre natal, o sa ai venituri sa zicem 9 luni *3200 + 3 luni +3800 (4400) , deci venitul mediu e mai mare decat 12 luni *3200 lei

Sper ca am reusit sa explic...

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

fetele, azi sunt suparata. Mi-au venit rezultatele la analize si am RH negativ... Acum ma rog ca sotul sa aiba tot negativ... Of! Nu prea sunt nici documentata ca nu am avut cand...

It's true! 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna dimineata gravidutelor

Vine, vine, primavara.......
Azi dupa 2luni de zile ies si eu la o mica plimbare prin oras

Klau....de asta esti tu suparata?Pai nu este nicio problema daca ai Rh negativ, mai ales daca este prima sarcina si nu ai avut nici avort.
Daca este prima sarcina, bebele nu are nimic pentru ca el ara aparatul circulator separat de al mamei si sangele nu se amesteca.Numai la nastere se amesteca si dupa nastere se face un vaccin in caz ca vrem si al doilea bebe si ca el sa fie sanatos.

Daca nu este prima sarcina, se determina anticorpii si in functie de cum ies medicul ia o decizie.

Asa ca stai linistita...





Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 14+
Doamne, ajuta-ne in continuare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

sunt la prima sarcina si nu am niciun avort... Uf! Nu vreau sa ma stresez, dar vreau sa fie totul bine

It's true! 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

O sa fie bine.Si eu am RH negativ, si mai au cateva fete de pe aici, Jade cred care saracuta a mai perdut o sarcina.Poate o sa ne spuna ea mai multe.






Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 14+
Doamne, ajuta-ne in continuare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Chiar , Jade trebuie sa se intoarca cu vesti !

Oana 11+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellena_d

Uau fetelor cat de mult puteti tasta, "suferiti" de tastarita :))))
Mi-am luat azi rezultatul de la Bitest (nu stiam ca Bitestul este doar pt sindromul Down) si mi-a iesit asa :
PAPP-A: 4,3 miu/ml ; 1,52MoM
FreeB-hCG: 24,4 ng/mL ; 0,62 MoM

Interpretare:
rezultatul screeningului: negativ
riscul de sindrom Down: mai mic decat 1 din 20.000( la termen)
comentarii: desi riscul de sindrom Down bazat numai pe varsta mamei ar fi de 1 din 1.300, de fapt, riscul este mai mic pe baza nivelurilor de PAPP-A si FreeB-hCG
Acest test nu depisteaza efectele de tub neural din cauza sarcinii timpurii.

Iar anticorpii anti RH (stiti ca am negativ) mi-au iesit absenti, deci e bine.

Acum am o mare rugaminte la voi, cele ce au facut bitestul.cum v-a iesit? sunt ok datele? am vazut ca doar sindromul Down e cel vizat la bitest, e normal?
Si inca o mare mare rugaminte am la voi fetelor, eu am uter retroversat. Mai sunt printre voi fetelor cu uter retroversat? Ce stiti despre asta? Eu deja sunt in sapt 13-14 si am vazut pe net scris ca :" De cele mai multe ori pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel sarcina, uterul ajungand intr-o pozitie normala sarcinii datorita greutatii fatului in dezvoltare. Dar si aici, rar, pot apare probleme. Este vorba despre cazul in care uterul nu revine incet spre o pozitie normala sarcinii odata cu dezvoltarea fatului ci ramane "prins" in pozitia retroversa in zona pelvina, impiedicandu-se astfel dezvoltarea normala a fatului, ducand pana la pierderea sarcinii."

De ce sunt speriata? LA ultima eco, cea de 12 sapt si 5 zile, nu mi-a vazut nici o moscare inspre bine (de la retrovers la antevers cum e normal) a uterului, si am mai citit undeva pe net ca la inceputul trimestrului doi ar trebuii sa se intoarca ca altfel ....pozitia retroversa in zona pelvina, impiedica dezvoltarea normala a fatului, ducand pana la pierderea sarcinii." sunt groaznic de speriata fetelor, nici nu pot dormii :(((:(((



Sunt insarcinata in 12 sapt cu o minune de la D-zeu


Hellena_d . Parca scrii despre mine , nu despre tine aici
Si eu am uterul retrovers insa doctora mi-a spus ca nu-i nici o problema , se aseaza in sarcina si oricum nu conteaza cand incepe sa creasca bebe.Asa ca nu mai fi speriata ca nu ai de ce.Nu am auzit sa nu creasca copilul din cauza pozitiei uterului.Nu ti-a vazut nici o schimbare al ECO pentru ca bebe era mic si nu a avut cum sa schimbe pozitia uterului pana acum.

Am si RH negativ ca si tine,saptamana viitoare intentionez sa-mi fac testul de anticorpi . Te rog spune-mi daca se ia analiza de sange dimineata sau poti fi mancata.



14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

sunt la prima sarcina si nu am niciun avort... Uf! Nu vreau sa ma stresez, dar vreau sa fie totul bine

It's true! 9+


Nu te ingrijora. Si eu am RH tot negativ iar sotul pozitiv si nu e situatia atata de grava. Daca nu ai avut sarcini pierdute sau avorturi atunci nu-i nici o problema. Trebuie sa faci un test de anticorpi pentru RH iar daca au aparut acei anticorpi se va face un vaccin special de neutralizare. Se rezolva, asa ca nu te panica.
Doctorul o sa-ti spuna oricum ce trebuie sa faci.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Buna fetelor!
Am fost si eu cu voi la primele capitole, dar sarcina mea s-a opit din evolutie. Va mai citesc din cand in cand si m-am bucurat cand m-am vazut pe prima pagina.
Va urez multa sanatate si toate sa ajungeti cu bine la noua luni.

Gorgy, intr-adevar, cei mai multi medici nu recomanda efectuarea de analize dupa "doar" o pierdere de sarcina. De multe ori nici nu sunt necesare, dar sunt si cazuri in care tocmai aceste analize ne pot ajuta sa ducem urmatoarea sarcina la capat.
Dupa prima pierdere de sarcina, dr mea mi-a recomandat sa fac profilul de trombofilie ereditara II (se poate face la matei basarab, synevo, etc). Am gasit ceva in neregula si m-am oprit cu investigatiile. Am luat tratament si am crezut ca va fi bine. Dupa cea de-a 2-a sarcina pierduta am facut mult mai multe investigatii si am gasit mai multe analize noasoale. Ma gandesc si acum ca daca analizele astea imi erau recomandate de la inceput, poate ca nu mai pierdeam si a doua sarcina.
Tu hotarasti ce faci mai departe, dar macar culturi din col, Ureaplasma, mycoplasma, clamydia cred ca ar trebui facute.
Daca vrei arunca un ochi si la feltele de la trombofilie, o sa afli destul de multe lucruri de acolo.
Iti doresc ca urmatoarea sarcina sa o duci cu bine la capat.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IAS, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Alexa78,nu te-am uitat daca te uiti pe prima pagina, esti la prietene dragi.Spune-ne ce mai faci?




Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 14+
Doamne, ajuta-ne in continuare!


Mergi la inceput