Puiuti de Sept-Oct 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Fetelor eu va notez pe o hartie pe toate cu ce dr aveti ca sa pot atunci cand intru sa fac mai multe modificari in lista, inclusiv carutul albastru al seidanei.

14+si mami de Razvan 7 anisori




14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Buna fetele

Ralu , La Multi Ani !
Seidana , gata caruciorul (e chicco , e bun ?)
Zubi ,morfofetalele se fac in jur de 20-22 sapt , apoi inca una pe la 32 sapt .Mie de ex , unul din dr mi a dat sa fac o morfofetala si la 14 sapt .Si bineinteles prima eco importanta cea de la 12-13 sapt unde masoara pliul nucal

Azi sa aveti pofta buna la mucenici


sa fie 4 *4

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Carnetul gravidei este reglementat prin ordinul 12/2004, care specifica obligativitatea medicului de familie in a va lua in evidenta. Va pun aici ordinul

Art. 1. - Se aproba Protocolul privind Metodologia efectuarii consultatiei prenatale si a consultatiei postnatale, Carnetul gravidei si Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei, prevazute in anexele nr. 1, 2 si 3*) care fac parte integranta din prezentul ordin.
*) Anexele nr. 1, 2 si 3 vor fi transmise unitatilor interesate.

Art. 2. - (1) Prevederile protocolului prevazut la art. 1 vor fi aplicate la nivelul retelei medicale primare si de specialitate publice si private.
(2) Carnetul gravidei se constituie ca document medical la purtator si suport al informatiei medicale intre diferitele esaloane ale serviciilor medicale.
(3) Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei constituie suport al informatiei medicale anexa la fisa de consultatii medicale a pacientei in cabinetele medicilor de familie si in cabinetele de specialitate.
(4) Completarea informatiilor prevazute in Carnetul gravidei si in Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei este obligatorie pentru tot personalul medical din unitati publice sau private care furnizeaza servicii medicale femeii gravide.
(5) Directiile judetene de sanatate publica si casele judetene de asigurari de sanatate vor asigura distributia Protocolului privind Metodologia efectuarii consultatiei prenatale si a consultatiei postnatale, Carnetului gravidei si Anexei pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei catre toti medicii de familie sau, dupa caz, de specialitate, din teritoriul de competenta.
Art. 3. - Directiile din Ministerul Sanatatii, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, directiile judetene de sanatate publica, casele judetene de asigurari de sanatate, Colegiul Medicilor din Romania, unitatile medicale spitalicesti si de asistenta primara, precum si alte unitati din subordinea Ministerului Sanatatii vor duce la indeplinire prevederile prezentului ordin.
Art. 4. - Prezentul ordin se va publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.


9+
Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Si eu am carnetul gravidei.

Morfofetala se face intre 20-24 sapt, nu mai repede, ca atunci se dezvolta toate organele astfel incat sa fie bine masurate. Nu faceti confuzie cu eco pt triplu test. Si la 13 sapt, cand se masoara pliul nucal e tot un fel de morfo dar e inpropriu spus.

Incercati sa nu va intristati cand auziti de cazuri de malformatii la copii. Stiu ca e greu, dar e important sa fiti linistite si calme pt bebe. Si ganditi pozitiv, da oricum nu putem face mai mult pt bebe decat sa avem grija de noi si sa ne facem investigatiile.

bujo mami de Filip si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

Buna Fetelor!! La multi ani Ralu

De azi noapte ma omoara o durere de masea. Trebuie sa ma duc la stomatolog, insa tare sunt curioasa cu ce ma poate ajuta. Voi aveti idee ce avem voie sau nu la stomatolog? Radiografii, anestezii evident ca nu, dar altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Poti merge la dentist pentru tratament. Si anestezie se face in cazuri exceptionale pentru ca e mai periculoasa o infectie. Deci mergi si trateaza ca sa nu se faca infectie.

bujo mami de Filip si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

woow ce tare e carnetul ala

eu nu sunt normala. nici pana acum nu am plecat la munca. or sa ma dea astia afara. dar jur, ca nu am chef de nimic.

si eu stiu ca morfofetala se face intre 18-22.

zubi e tare greu in perioada asta sa ai probleme financiare si sa te certi cu toata lumea .... dar noi suntem alaturi de tine



mami de Annelies (30.06.2005) si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

EU am facut un eco la 12 sapt si 5 zile,dar nu mi-a zis nimik de pliul mucal sau cum se numeste:(

Zubi, mami14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Elly ...si mie imi vine sa plec acasa pe sub pamant ...da' n-am cum ...

Oana 11+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

EU am facut un eco la 12 sapt si 5 zile,dar nu mi-a zis nimik de pliul mucal sau cum se numeste:(

Zubi, mami14+


Uite-te pe fisa de la eco , tre sa apara translucenta nucala sau prescurtat NT.

Oana 11+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput