Puiuti de Sept-Oct 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

LA CATE SAPT SE FACE ECO MOROFFETALA FETELE?

Zubi, mami14+


16-18 e cel mai bine de facut.

Oana 11+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

LA CATE SAPT SE FACE ECO MOROFFETALA FETELE?

Zubi, mami14+

Zubi ti-am raspuns la capitolul 16 pag.21




Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 14+
Doamne, ajuta-ne in continuare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Neatza,

Fetele am lipsit si eu ieri (am avut zi libera de la lucru) si voi deja ati terminat un capitol ...SUPER si FELICITARI!!!
Am reusit sa va citesc si incerc sa raspund si eu:
-eu am carnet de gravide de la medicul de familie si completeaza in el si medicul de familie si medicul ginecolog
-la medicul ginecolog de fiecare data cand merg ma masoara,ma cantareste,imi ia tensiunea si eco clar
-pe doctorul meu il cheama dr.HRUBARU NARCIS si este (deocamdata) un om super ... vom vedea pana la final
Va pe toate !!!!


14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor eu va notez pe o hartie pe toate cu ce dr aveti ca sa pot atunci cand intru sa fac mai multe modificari in lista, inclusiv carutul albastru al seidanei.

14+si mami de Razvan 7 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Eh, daca ar fi sa auzim toate cazurile negative, si sa citim despre toate problemele care pot aparea.
Eu una nici nu ma uit la asa ceva, nu caut, nu vreau sa stiu. Daca e ceva, se va descoperi la eco morfofetala. Dar mai bine sa nu ma speriu de fiecare data cand citesc cate ceva. E involuntar - drobul de sare. Totdeauna te gandesti daca nu ai cumva simptome, stresul de pete de sange, pe care le cauti si le astepti de fiecare data cand fugi la baie.
E normal sa fim ingrijorate, putin, oricum mamele sunt tot timpul ingrijorate, nu avem de unde sa stim ce e inauntru 24 din 24. Dar trebuie sa avem si putina incredere, credinta, speranta si optimism.
Cele care vor caietul gravidei, www.dspiasi.ro/docs/med_primara/18_1_carnetul_medical_al_gravidei/brosura_6.pdf" target="_blank">aici

9+
Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Buna fetele

Ralu , La Multi Ani !
Seidana , gata caruciorul (e chicco , e bun ?)
Zubi ,morfofetalele se fac in jur de 20-22 sapt , apoi inca una pe la 32 sapt .Mie de ex , unul din dr mi a dat sa fac o morfofetala si la 14 sapt .Si bineinteles prima eco importanta cea de la 12-13 sapt unde masoara pliul nucal

Azi sa aveti pofta buna la mucenici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancaroro

Eh, daca ar fi sa auzim toate cazurile negative, si sa citim despre toate problemele care pot aparea.
Eu una nici nu ma uit la asa ceva, nu caut, nu vreau sa stiu. Daca e ceva, se va descoperi la eco morfofetala. Dar mai bine sa nu ma speriu de fiecare data cand citesc cate ceva. E involuntar - drobul de sare. Totdeauna te gandesti daca nu ai cumva simptome, stresul de pete de sange, pe care le cauti si le astepti de fiecare data cand fugi la baie.
E normal sa fim ingrijorate, putin, oricum mamele sunt tot timpul ingrijorate, nu avem de unde sa stim ce e inauntru 24 din 24. Dar trebuie sa avem si putina incredere, credinta, speranta si optimism.
Cele care vor caietul gravidei, www.dspiasi.ro/docs/med_primara/18_1_carnetul_medical_al_gravidei/brosura_6.pdf" target="_blank">aici

9+
Bijuteriile mele


anca multumesc mult!!!!
eu tocmai imi pregatisem un banal carnetel...

It's true! 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Si eu vreau mucenici!!!!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Da , si la 16-18 sapt se face o eco care se coreleaza cu analiza de sange pt triplu test

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Medicul meu e Mihai Munteanu, Nova Vita, Targu Mures. Inca nu m-am intalnit cu el, primul control l-am facut la o alta doctorita la aceeasi clinica. Sotul meu il cunoaste si m-a batut la cap sa ma duc la el.
De fapt, initial am vrut un medic, Molnar Claudiu. E foarte cunoscut, are experienta. Cand am aflat de sarcina, am sunat imediat pentru programare la Nova Vita, insa domnul Molnar nu putea sa ma primeasca decat peste vreo 3 saptamani, avnd si el probleme de sanatate. Asa ca m-am programat la o tanara doctorita, foarte draguta si simpatica, si eram decisa sa raman la ea. La momentul respectiv, nu stiam ca si cunostinta sotului meu lucreaza la aceeasi clinica, am aflat mai tarziu, si eram decisa sa raman la doctorita. Dar in ultima saptamana toata lumea a inceput sa-mi zica de el - fara sa stie acest fapt - o colega la lucru, verisoara mea - care e tot medic - si m-am hotarat. L-am sunat duminica si am stabilit cu el o intalnire pentru morfofetala.
Mi-a spus ca cel mai bine se face la 11 saptamani si 1-2 zile, implinite. M-a intrebat ce iau, ce analize trebuie sa fac, de boli si de altele, mi-a recomandat iod, mi-a recomandat si dublu test. A zis ca siguranta este de 80% de a afla daca sunt ceva probleme, si de asta e bine sa il fac. Pe scurt, am convorbit jumatate de ora, intr-o duminica dupaamiaza. Peste 2 saptamani o sa ma si duc la el, o sa ne cunoastem personal.

Ma scuzati de lunga poveste, sunt hormonala si nu am chef de lucru

9+
Bijuteriile mele

Mergi la inceput