FIV la Clinica Promed System

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Many Amy

Valy am fost si eu la eco am vazut ce-ai vazut si eu...e minunat....

Bafta fetelor in focuri.



MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

honeys te pup draga mea, ma bucur sa citesc vesti bune despre voi.
Hai sa vad o semnatura frumoasa la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Many, dupa ce trec de primul trimestru, vei vedea...

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina16 spune:

Buna seara fetelor.
Si eu as fi interesata sa incerc o inseminare la Promed si apoi un FIV. Daca puteti sa imi dati mai multe detalii, in special Gabi74 si Cris8, care stiu ca astazi ati fost acolo.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Buna fetele,
eu am fost azi la clinica si am vorbit cu dna dr Predoi Deliana, o sa ne inscriem in Subprogramul MS pt FIV, dansa a spus ca sigur ne vor aproba dosarul pt ca avem 5 ani de infertilitate si 2 inseminari nereusite, si indeplinim si toate criteriile. Ca de obicei, dna dr a fost super draguta, mi-a explicat in ce consta FIV-ul, mi-a raspuns la toate intrebarile, cred ca am stat in cabinet mai bine de jumate de ora. Apoi a chemat-o pe Andreea Manaila ca sa ma ajute cu informatii legate de depunerea dosarului, si am primit pe mail in urmatoarea jumatate de ora toate informatiile posibile.
Parerea mea: sunt bine organizati si chiar isi dau interesul, eu personal cred ca am facut cea mai buna alegere.

Gina, nu stiu ce alte detalii sa-ti dau...tu intreaba-ma si eu iti raspund cu placere cat pot de repede.

Gabi74, te asteptam si pe tine cu vesti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Cris, ma bucur.

Daca ai intrebari de aici inainte, te ajut eu cu drag. Eu am facut tot la ei, tot cu MS, dar cu dr. Bolintineanu. Sunt insarcinata in 9 sapt si 5 zile acum si-ti doresc multa bafta

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Honeys, tu esti insarcinata? ca la semnatura eu vazusem altceva...sa inteleg ca ai facut FIV 2 si ai reusit? FIV 1 ai facut tot la ei? oricum, ma bucur nespus ca ai reusit (cine se lupta ani cu infertilitatea nu poate sa nu se bucure pt orice reusita, pt ca stie ce inseamna..), sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa aduci pe lume un bebe sanatos!!
Eu momentan as avea doar o intrebare: adeverinta de la CASMB trebuie luata neaparat pe numele meu sau e ok si pe numele sotului (ideea e ca el are mai mult timp sa umble, as prefera sa nu mai plec eu de la serviciu..) sau poate el sa se duca sa faca cerere pentru mine?
In rest...momentan nu stiu ce sa intreb dar cu siguranta pe parcurs voi avea muuulte intrebari, iti multumesc mult pt disponibilitatea de a ma ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina16 spune:

Cris daca poti sa-mi explici cum se desfasoara procedura de inseminare(iti dau tratament de stimulare, iti arata ecografic momentul inseminarii, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Gina, pentru inseminare am primit tratament de stimulare (la prima inseminare Closty iar la a doua a fost tratament injectabil - Puregon), in timpul stimularii mergi pt monitorizare ecografica si hormonala (cam de 2-3 ori) iar cand foliculii au crescut suficient ti se spune exact ziua si ora la care sa faci injectia de declansare a ovulatiei (Ovitrelle sau Pregnyl). Apoi la 36 de ore de la injectie te duci cu sotul pt inseminare, el da proba dimineata si in 2-3 ore (cand termina embriologul de "coafat" spermatozoizii) ti se face inseminarea. La inseminare iti introduce sperma preparata printr-un tub f subtire pana in uter (totul dureaza cam 5 minute) ,nu doare nimic poate doar mici intepaturi in burtica, e exact ca la un papanicolau, nu se monitorizeaza ecografic nimic in momentul ala (stiu ca nici nu e indicat deoarece acea solutie care se pune pe sonda pt eco intravaginal ar fi daunatoare pt aia mici). Dupa inseminare m-au pus sa stau in continuare pe masa ginecologica o jumatate de ora cu picioarele in sus (m-au acoperit si cu o patura) si apoi am mai stat inca o ora in pat in salon, tot cu picioarele ridicate pe pereti. Am apreciat asta deoarece din cate am auzit la alte fete, in alte clinici te tin doar 15 minute pe masa si apoi gata, te trimit acasa, ca sa se poata ocupa de alte paciente, ceea ce nu ar fi chiar ok deoarece e f important sa stai linistita atunci imediat dupa inseminare si se recomanda sa nu te ridici cca 30 minute. In acea jumate de ora cat ramai pe masa, vine embriologul (dna Andreea Mustata care e o suuuper doctorita)si iti explica cum a fost spermograma, cati spermatozoizi au fost inseminati, etc. Toata lumea s-a purtat impecabil (doctori, asistente, etc) asa ca desi nu am reusit, eu una nu am ce sa le reprosez, mai mult decat au facut nu se putea face.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.
Bafta multa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina16 spune:

Cris care din cele doua tratamente de stimulare a fost mai eficient, ma refer la nr. de ovule obtinute si dimensiunea lor.

Mergi la inceput