Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alynutza

Marius, se pare ca legea maternitatii a fost actualizata, iar art. 17 a fost modificat incat sa nu permita salariatelor care alapteaza sa ceara reducerea programului de lucru decat pana in momentul in care copilul implineste 1 an. Daca bine am inteles, contractul colectiv de munca la nivel national a fost scos prin noul cod al muncii, caci acolo era o prevedere pentru reducerea programul de lucru pentru mamele care se intorc mai repede de a implini copilul 2 ani la serviciu. Asa ca singura prevedere prin care se poate cere reducerea programului ramane cea din legea maternitatii, si aceea doar pana implineste copilul 1 an si doar pentru mamele care alapteaza.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


de
www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc


Unde scrie in Codul muncii ca este abrogat CCMN?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui carola

Citat:
citat din mesajul lui marius

La mine pe site/ pagina legislativa CCMN 2895/2006 - art. 51 alin c.
Avocatii ar face bine sa precizeze baza legala pe care se bazeaza in afirmatiile facute de ei. Altfel.... nu stiu despre ce discutam.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius, CCMN din 2006 se aplica si in anul 2011? Adica eu pot sa le cer salariul CCMN 2895/2006 - art. 51 alin c?

Multumesc

30+


www.flickr.com/photos/carola456

"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie


Da este valabil. Pana nu se publica un nou CCMN sau nu intram in 2012, este valabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui itdt

Buna

Am o nelamurire, sunt in CIC si am optat pentru varianta 1 an care se va implini pe data de 6 iunie 2012. Pentru a beneficia de stimulentul de 500 de lei pana la 2 ani trebuie sa ma intorc la serviciu inainte de 6 iunie 2012 sau e ok daca ma intorc chiar in ziua in care implineste copilu un an?

Multumesc.

Prima zi de lucru va fi 7 iunie 2012 (daca nu e sambata sau duminica nu m-am uitat pe calendar).


Rectificare:
Am gresit - a se vedea raspunsul meu de mai jos!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itdt spune:

Auzisem ca pentru a beneficia de 500 de lei supliment trebuie sa te intorci la serviciu cu cel putin 2 saptamani inainte de implinirea varstei de un an a copilului si mi se parea ciudat acest lucru de aceea am intrebat.

Multumesc mult de lamurire. Deci este in regula sa te intorci cand implineste bebe 1 an si nu cu ceva timp inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu - nu este in regula, imi cer scuze m-am dus sa recitesc Normele de aplicare si se precizeaza la art. 12 alin 1 obligativitatea ca sa fii deja la serviciu la data implinirii varstei de 1 an fara a se preciza un interval anume deci la data de 5 iunie cel tarziu deja trebuie sa fii la serviciu. Scuze inca o data!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Buna ziua, am o problema si sper sa ma ajute cineva. Am lucrat pein PFA in ultimul an si in 25 august am nascut, iar pe 26 am suspendat activitatea. Am depus dosarul de indemnizatie si mi s-a spus ca o sa primesc indemnizatia incepand cu cea de-a 42-a zi de dupa nastere. Am specificat ca nu am beneficiat de concediul de maternitate si mi s-a spus ca este problema mea ca l-am luat sau nu, legea zice clar ca se da indemnizatie din a 42-a zi. Eu am citit altceva in OUG 111/2011. Scrie ca indemnizatia se stabileste incepand cu data nasterii copilului in cazul persoanelor care nu indeplinesc, cf legii, conditiile de acordare a indemnizatiei de maternitate (eu nu am beneficiat). In cazul asta, cine are dreptate? Mi-au spus ca oricum, nu hotarasc ei, dar ca sigur nu voi primi de la data nasterii. Are vreun sens sa ma agit acum sau sa astept pana primesc decizia in speranta ca cei care proceseaza dosarul stiu mai bine legea? Asta in cazul in care nu ma insel eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

"Da este valabil. Pana nu se publica un nou CCMN sau nu intram in 2012, este valabil."

Marius, unde scrie asta? Avocatii de la mine de la firma sustin ca nu e adevarat.
Ti-am dat si pm. Iarta-ma daca te bat la cap :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Slabuti rau "avocatii" astia de la tine de la firma




art.4 alin(2)



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui bujo

Buna ziua, am o problema si sper sa ma ajute cineva. Am lucrat pein PFA in ultimul an si in 25 august am nascut, iar pe 26 am suspendat activitatea. Am depus dosarul de indemnizatie si mi s-a spus ca o sa primesc indemnizatia incepand cu cea de-a 42-a zi de dupa nastere. Am specificat ca nu am beneficiat de concediul de maternitate si mi s-a spus ca este problema mea ca l-am luat sau nu, legea zice clar ca se da indemnizatie din a 42-a zi. Eu am citit altceva in OUG 111/2011. Scrie ca indemnizatia se stabileste incepand cu data nasterii copilului in cazul persoanelor care nu indeplinesc, cf legii, conditiile de acordare a indemnizatiei de maternitate (eu nu am beneficiat). In cazul asta, cine are dreptate? Mi-au spus ca oricum, nu hotarasc ei, dar ca sigur nu voi primi de la data nasterii. Are vreun sens sa ma agit acum sau sa astept pana primesc decizia in speranta ca cei care proceseaza dosarul stiu mai bine legea? Asta in cazul in care nu ma insel eu.

bujo mami de Filip si Caterina

Aveai dreptul (si obligatia) la cele 42 de zile postnatal. Faptul ca nu le-ai luat ... este o problema la care doar tu poti sa dai raspuns.
Una peste alta au dreptate pentru cazul tau.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



>>>Continuare

Mergi la inceput