Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Unde ai citit tu in art. 17 aceasta precizare de 2 ani?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Iertati-ma ca nu am inteles mare lucru
O sa nasc la inceput de februarie 2012 si am fost ieri la HR sa intreb daca se mai acorda salariul acela mediu pe unitate si mi s-a spus ca nu, la contabilitate mi s-a zis ca da. Acum eu nu stiu ce sa mai cred.
Lucrez la o multinationala dar regulile aici sunt vraiste.
As dori sa stiu daca o sa primesc acel salariu si daca o sa fie trecut la veniturile din care se vor calcula cei 75%.

Multumesc anticipat de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Marius mii de scuze. Cred ca la cat de mult s-au tot vehiculat termenele astea de 2 ani si 1 an, am citit si ce nu era acolo de fapt. Am recitit tot cu mare atentie si intradevar nu se specifica nici un termen. S-ar putea sa am o sansa. Multumesc de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itdt spune:

Buna

Am o nelamurire, sunt in CIC si am optat pentru varianta 1 an care se va implini pe daat de 6 iunie 2012. Pentru a beneficia de stimulentul de 500 de lei pana la 2 ani trebuie sa ma intorc la serviciu inainte de 6 iunie 2012 sau e ok daca ma inotrc chiar in ziua in care implineste copilu un an?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Iertati-ma ca nu am inteles mare lucru
O sa nasc la inceput de februarie 2012 si am fost ieri la HR sa intreb daca se mai acorda salariul acela mediu pe unitate si mi s-a spus ca nu, la contabilitate mi s-a zis ca da. Acum eu nu stiu ce sa mai cred.
Lucrez la o multinationala dar regulile aici sunt vraiste.
As dori sa stiu daca o sa primesc acel salariu si daca o sa fie trecut la veniturile din care se vor calcula cei 75%.

Multumesc anticipat de ajutor.

Da este valabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Marius, am nevoie de ajutorul tau.
O colega a nascut acum 6 saptamani si cei de aici nu i-au aprobat salariul acela. Poti sa-mi dai un link ceva ca sa-l trimit celor de la HR si sa-si ia femeia banii? O duc destul de greu si mi se pare culmea nesimtirii sa nu-i dai ceva ce merita.
Nu a fost trecutala marire de salariu ca e gravida si nu va fi trecuta nici anul viitor si muncea cel mai mult de aici si acum mi-au zis ca nu mai e legal si nu-i dau banutii.
Avocata nu-mi raspunde la telefon.

Multumesc anticipat.

PS. in discutia cu Hr-ul mi s-a zis ca au vorbit cu avocatii lor, cei pe care-i au pe teme de HR si ca le-au confirmat ca nu se dau banutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La mine pe site/ pagina legislativa CCMN 2895/2006 - art. 51 alin c.
Avocatii ar face bine sa precizeze baza legala pe care se bazeaza in afirmatiile facute de ei. Altfel.... nu stiu despre ce discutam.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Marius, se pare ca legea maternitatii a fost actualizata, iar art. 17 a fost modificat incat sa nu permita salariatelor care alapteaza sa ceara reducerea programului de lucru decat pana in momentul in care copilul implineste 1 an. Daca bine am inteles, contractul colectiv de munca la nivel national a fost scos prin noul cod al muncii, caci acolo era o prevedere pentru reducerea programul de lucru pentru mamele care se intorc mai repede de a implini copilul 2 ani la serviciu. Asa ca singura prevedere prin care se poate cere reducerea programului ramane cea din legea maternitatii, si aceea doar pana implineste copilul 1 an si doar pentru mamele care alapteaza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itdt spune:

Buna

Am o nelamurire, sunt in CIC si am optat pentru varianta 1 an care se va implini pe data de 6 iunie 2012. Pentru a beneficia de stimulentul de 500 de lei pana la 2 ani trebuie sa ma intorc la serviciu inainte de 6 iunie 2012 sau e ok daca ma intorc chiar in ziua in care implineste copilu un an?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

La mine pe site/ pagina legislativa CCMN 2895/2006 - art. 51 alin c.
Avocatii ar face bine sa precizeze baza legala pe care se bazeaza in afirmatiile facute de ei. Altfel.... nu stiu despre ce discutam.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius, CCMN din 2006 se aplica si in anul 2011? Adica eu pot sa le cer salariul CCMN 2895/2006 - art. 51 alin c?

Multumesc

30+


www.flickr.com/photos/carola456

Mergi la inceput