Topic ingrijirea copilului - CIC(9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. 3.400
2. da

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

multumesc pt promptitudinea raspunsurilor.
dar,

1- atunci,care e plafonul pt 2 ani,sper ca nu am facut o prostie,daca la calcul iau 1400 atunci puteam opta pt 2 ani?

2-raspunsul da,pt care varianta e?pt stimulent de 500 pt 12 luni sau pt 24 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Dac optezi pt 1 an ai 75% din veniturile nete dar nu mai putin de 600 de lei si nici mai mult de 3.400 lei
2. Daca optezi pt 2 ani ai 75% din veniturile nete dar nu mai putin de 600 si nici mai mult de 1.200 lei

- pt pct 1 ai dreptul la inca 500 de lei pt perioada de la 1 la 2 ani
- pt pct 2 nu mai ai acest drept.

- pt pct 1 daca te intorci inainte de 1 an beneficiezi de cei 500 de lei pe perioada de la care revii pana la data implinirii celor doi ani ai copilului.

- pt pct 1 sau 2 - nu poti sa beneficiezi de CIC decat dupa 42 de zile de postnatal cu exceptiile de rigoare ale legii
- pt pct. 1 si 2 nu te poti reintoarce la serviciu mai repede de 42 de zile de la data nasterii.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Buna dimineata!

Vin si eu cu o intrebare legat de CCC.
Tatal unui copil a carui mama nu a lucrat si nu lucreaza (evident) poate beneficia de concediu crestere copil?
Daca da, incepand de cand? data nasterii copilului sau dupa 42 zile de lauzie?
Unde gasesc si eu precizarile astea in legistatie?

Multumesc anticipat!

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Buna. Am si eu o intrebare.
Momentan sunt in CIC si as vrea sa ma reintorc la serviciu luna viitoare. Avand in vedere toate modificarile la codul muncii, etc, mai este in vigoare reducerea programului de lucru cu 2 ore pentru mamele care alapteaza, pana ce implineste 2 ani copilul? Fetita mea abia la anul face 2 ani, iar eu am intrat in CIC dupa legea veche, deoarece am nascut in 2010.
Multumesc frumos de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion

Buna dimineata!

Vin si eu cu o intrebare legat de CCC.
Tatal unui copil a carui mama nu a lucrat si nu lucreaza (evident) poate beneficia de concediu crestere copil?
Daca da, incepand de cand? data nasterii copilului sau dupa 42 zile de lauzie?
Unde gasesc si eu precizarile astea in legistatie?

Multumesc anticipat!

O zi frumoasa!



Lili, mami de Alexandru (18nov'09)
poz(n)e

Poate beneficia daca are 12 luni lucrate anterior datei nasterii copilului.
Baza legala OG111/2010 - o gasesti la mine pe site in pagina legislativa inclusv normele de aplicare

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alynutza

Buna. Am si eu o intrebare.
Momentan sunt in CIC si as vrea sa ma reintorc la serviciu luna viitoare. Avand in vedere toate modificarile la codul muncii, etc, mai este in vigoare reducerea programului de lucru cu 2 ore pentru mamele care alapteaza, pana ce implineste 2 ani copilul? Fetita mea abia la anul face 2 ani, iar eu am intrat in CIC dupa legea veche, deoarece am nascut in 2010.
Multumesc frumos de ajutor.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


de
www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc


Sa inteleg ca alaptezi copilul?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Alynutza

Buna. Am si eu o intrebare.
Momentan sunt in CIC si as vrea sa ma reintorc la serviciu luna viitoare. Avand in vedere toate modificarile la codul muncii, etc, mai este in vigoare reducerea programului de lucru cu 2 ore pentru mamele care alapteaza, pana ce implineste 2 ani copilul? Fetita mea abia la anul face 2 ani, iar eu am intrat in CIC dupa legea veche, deoarece am nascut in 2010.
Multumesc frumos de ajutor.



Sa inteleg ca alaptezi copilul?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Teoretic... da. Ideea e ca ar fi minunat programul redus macar pentru o luna, pana cand reusim amandoua sa ne adaptam la noua situatie. Pana acum am primit informatii contradictorii. Ba ca se poate, ba ca nu se poate reduce programul decat daca bebelusul are mai putin de un an. Am o colega care s-a intors pe program redus, dar asta se intampla anul trecut in noiembrie. Acum cei de la firma mi-au zis ca nu mai exista prevederea cu program redus, pentru ca s-a modificat codul muncii. De aceea mi-ar fi de folos sa stiu exact daca legea mai acorda acest privilegiu si unde anume este stipulat.

Multumesc inca o data pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este vorba de OUG 96/2003 art. 17 nu de Codul Muncii - si da, este in vigoare.
O gasesti la mine pe site pe pagina legislativa.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Este vorba de OUG 96/2003 art. 17 nu de Codul Muncii - si da, este in vigoare.
O gasesti la mine pe site pe pagina legislativa.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Scuze, nu vreau sa fiu pisaloaga. HR-ul de la noi spunea ca ar fi o lege care limiteaza reducerea programului de lucru pana la implinirea varstei de 1 an a copilului, nu pana la 2, cum stiam eu (si cum spune art. 17). Stii ceva despre asta?

Mergi la inceput