Zmeurici de iulie-august 2009 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

doamne ce bine sa doarma copilu'
fetelor de luni incepe postul Pastelui cine tine cu mine ?



_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Adriana, tin si eu.
Mersi de pont cu targul raw.
Eu ziceam ca ne intalnim cu zmeureii direct emigranti
E greu pana pleci prima oara de acasa, dupa aia te inveti calator.
La Constanta e cald, noi suntem gata sa iesim la a doua plimbare CDe data asta ma bag la drum mai lung cu carutul.
De luni vine frigul inapoi in ro, asa ca profitam cat putem.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

As tine eu post dar nu in fiecare zi ..poate incep cu cateva zile sa ajung la mai multe apoi.

Eu ma spetesc facand curat, Eva de dimineata e la ai mei si eu smotruiesc casa. Daca a dat un pic soarele am vazut geamurile imputite rau si m-amapucat de ele, plus mucegaiul din balcon, praful, am bagat la spalat, spal pe jos, am aranjat bucataria prin sertare, rafturi, aragaz, frigider...si mai am...uffff..
Profit ca Eva e la mama si am putintel timp de frecat...poate vine primavara mai repede daca fac curatenie..



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna mamici!
Daaaa, tare bine e cand doarme bebe...Am stat relaxata la calculator, am baut un capuccino si-am papat o inghetata yummyyyyyyyy.
Inca ma uit la crese, vad ca si toate gradinitele particulare au grupe in care se incadreaza zmeureii nostri, deci nu e obligatoriu cresa. Mi-au trecut smiorcaielile, gata. Fix la ce zicea GIova ma gandeam...ma uitam pe toate pozele alea de la cresa, cu toti copilasii care dormeau ca sarmalutele in patuturile lor si cu patul lui de acasa gol.
Oricum e cel mai bun lucru pentru ei si pentru noi, mamicile care se intorc la servici.

Blanca, wow, ce zmeurica vorbareata ai si tu. Incredibil, deja face si propozitii, pai poti sa te intelegi f bine cu ea, minunat!
Adriana, o sa-mi dau si eu interesul sa tin post, nu stiu daca reusesc chiar tot, dar macar o parte tot trebuie sa reusesc.

Gata, ma duc sa mai navighez putin, pup.


Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

ehee...va maninca piciorutele de plecare, fetelor? cine stinge lumina

Blanca, daca ies cu D afara...tot in ham, caci a mers f tirziu. Insa are toti dintii/caninii/maselele de la 1,1-1,2 luni. intelege orice comanda care i se da, chiar daca deocamdata nu zice decit "mama" mie " si tata" lu ta'su (care bebeleasca la greu).hehe, nu e bine sa facem comparatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Aaaaa Patrinu intelege gresit.Am facut comparatie, e adevarat, ca nu ma pot abtine sa nu ma uit la a mea si sa o compar mereu cu altii,cateodata iesim in avantaj cateodata nu. Cred ca orice mama face la fel cu puiul ei.
Dar asta nu inseamna ca ma uit cu mila sau altcumva la copii care nu fac inca ce face Eva sau cu invidiela cei ce fac mai multe decat ea.
Pur si simplu,inevitabil fac comparatie ca sa vad cum suntem noi.

Acuma,nah! ca mama ma bucur si eu cand fiica-mea e super vorbareata, mergatoare, vesela, sociabila cu altii copii si atrage atentia prin asta. fata de altii. Ma mandresc,asa simt si nu am ce face.

Dar nu inseamna, repet, ca vad in ceilalti copii ceva mai putin decat faptul ca sunt copii si fiecare are ritmul lui in dezvoltare. Mai ales cand va citesc pe atatea pe forum si vad "mersul" fiecarui copil/zmeurel din prima zi chiar.

Pup si no ofence din partea mea.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Blanca din cum ai scris...s-a inteles ce a zis Patricia.
Normal ca fiecare isi vede puiul cel mai cel....dar nu toti sunt la fel si nu toti au aceleasi aptitudini dezvoltate in egala masura.
Spor la smotru...vezi sa nu vina ploile si ai spalat degeaba geamurile.
Adriana as tine si eu post, dar fara carne...in rest nu cred ca pot renunta la putinele lactate si oo pe care le consum.
Patricia lasa ca raman si eu aici...sa sting lumina impreuna cu tine.

Edi a dormit de la ora 1 la 15:30. a papat 4 galusti cu supa de rosii si nu am mai plecat dupa Marco. L-am trimis pe sot.
Afara nu e asa frig, dar e mizerie, balti peste tot....asa ca nu iesim.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Olá tufa
ufff am citit prea multe pagini sa-mi mai aduc aminte cui sa ma adresez
va multumesc la toate ce mi-ati urat de bine despre casuta noastra, cu aceasta ocazie ii urez si eu lui moniland bafta la construit casuta si sa va bucurati de ea cat mai repede, bafta si la gasit bona/cresa buna pt printesicile tale.
giova off ti-am ramas datoare cu un raspuns, numai tin nici o dieta deocamdata, incerc sa mananc moderat si vad ca ma mentin la 59.5 desi aveam deja 59.1, deci dupa lasarea dietei am pus doar 400gr. Frumoasa foc finuta sa va traiasca si sa fie sanatoasa.. ce frumos povestesti de feciorii tai, cred ca-s mortali impreuna la somnic.
PatriciaA-cuscra multumesc, da acuma avem unde ne intalni sa se cunoasca tinerii, desi si pana acuma aveam spatiu destul doar ca nu era pe numele nostru ce mai face ginerica? din cate vad e mamos rau dragul de el, eu n-am stiut ca deja te-ai intors la servici, greu tare greu cand trebuie sa-i lasam asa de mici.
corina imi pare rau prin ce ati trecut, te cred ca a fost o sperietura mare si nu te invinovatii ca nu ai nici o vina iar radiografia te-a linistit. exact asta am facut si eu cand a cazut Patricia de si-a spart dintucii din fata si imi era frica daca nu-i afectata radacina, tot radiografie faciala iau facut.
Vad ca ati vorbit de crese/bone e greu cand trebuie sa-i lasam din mana indiferent de varsta, dar ec sa zic eu ca trebuit s-o las de la 4 luni?, doamne mult am mai si ziceam ca imi dau demisia,nu vreau bani nu vreau nimica, cat pe ce era sa intru in depresie..tot imi zicea sotul ca aici e asa si toata lumea se intoarce la servici dupa 4 luni si bla bla. Eu am preferat bona doar ca e bona prin protectia copilului oarecum, deci din cand in cand e verificata si iti da chitanta lunara pe care le strang si la sfarsit de an le bag la cheltuieli pt fisc, iar ea are voie maxim 5 copii.. sincer pana la urma nu stiu unde e mai bine, am zis ca poate o sa fie mai ingrijita la bona si totusi de ce imi era frica n-am scapat, desi accidentul asta se putea intampla si cu mine acasa, deci nu vreau s-o rástignesc desi nu pot uita ce s-a intamplat, in afara de asta n-am ce-i reprosa si zmeurica chiar o iubeste.. ma rog de n-ar avea grija de ea n-ar indragi-o asa.
Sunt asa de obosita, marti e carnaval aici si nu lucram asa ca mi-am bagat o zi de concediu pe luni si voi avea un wk prelungit.. dar am atatea de impachetat
Va doresc um week-end placut la toate
Edit: Am vazut-o pe Maria intre timp, doamne e mortala, ptiu,ptiu sa n-o deochi.. super tare cu i love you

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Corina imi pare rau de accidentul micutei tale. Sanatate multa si bine ca nu a fost nimic grav. si eu as fi preferat sa ii faca o tomografie pt ca nu e de joaca cu loviturile la cap.

Noce e un gest foarte nobil sa adopti un copil mai ales cand tu ai si copilul tau natural. Foerte frumos. Mult succes va doresc.

Moniland spor la contruit casuta si spor la treaba ca vad ca incepi serviciul. Sper sa gasesti bona sau cresa ideala pt fetite. eu una as opta pt cresa.

Giova ce frumos povestesti tu de baietii tai care dorm impreuna. referitor la dieta sfatul meu e sa te opresti pt ca ai trecut dintr-o dieta in alta si de aia organismul nu mai reactioneaza. mai bine stai o perioada linistita fara dieta dar cu grija la ce mananci si apoi te apuci din nou. am observat ca eu as apatesc daca tin prea mult dieta. nu se mai vad rezultatele asa ca opres si revin mai tarziu.

Eu am avut o saptamana foaret plina si ma simt terminata de oboseala. Ma intreb ce o sa fac cand o sa am servici daca acum ma termint o saptamana mai aglomerata.
Am fost si eu si i-am trecut pe pitici pe lista la cresa. suntem la nr 134 asa ca mari sperante nu am sa prindem loc in primavara asta. Sa speram ca vom prinde loc din toamna ca am inteles ca au acm multi copii care sunt in ultimul an ca sa zic asa si care pleaca la gradi.

Piticii sunt bine sanatosi, veseli, jucausi si foarte poznasi.
Ana a facut parada modei ieri asa ca v-am pus link cu pozele in mailul comun.

va pup fetelor

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti

"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste" - Paulo Coelho


Infertilitatea este o boala. A avea un copil nu trebuie sa fie un lux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Am fost si noi azi si am jefuit DM-ul la reduceri, baby love pe primul plan si cateva cosmetice. Si maine mai sunt reduceri cica.

Cu cresele e cam naspa, mi-a placut si m-a impactat ce a zis Moniland, ca asa e, la varsta asta au mai mare nevoie de afectivitate decat de socializare. Citem cat e de important sa cresca simtind atingere fizica (nu brutala :P), sa nu mai vorbim de toate celelalte nevoi, emotionale si spirituale, de care nu multi se ocupa, sau nu cum ar trebui.

Ziceam ca daca as deschide o gradi (btw, Giova, cica vreo 70 mii euro ar fi necesari si un nr de 60 copii ca sa mergi pe rentabilitate, asta din studiile mele de pe net :P) as avea niste preferinte foarte diferite. Eu nu atat cu mancarea, desi nici asta nu mi-ar displacea, as face si vegan si mixt, insa de nevoile alea nevazute nu se ocupa mai nimeni. In fine, sunt multe si frumoase si.. realizabile, one day, hope so :)

Sa pup un pepitzel haios, sa aiba grija sa nu sa se faca si el maro prin Mexico pe acolo :)), ne e tare dor de voi

nocesita draga, cand vii la Bucuresti? sa ne mai vedem. Maine vrem sa mergem la AFI si ne gandeam la voi, o sa vad si eu cum e locul ala de la Diverta, va pup.
De unde ideea cu adoptia si de ce? (fara insinuari:D), mai vb noi, pups

Clara dear, e fain site-ul chiar faci chestii dragute nu asa un fular doua, pe fatza si pe dos, le stii bine de tot, va pup si pe voi.
Va pup pe toate! nite!

Mergi la inceput