Zmeurici de iulie-august 2009 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Neatza la pranz, mamici dragi!

Luci ! Ma simt f bine fizic, nici n-ai zice ca am trecut prin asa ceva, doar dureri ca la menstruatie alaltaieri si sangerare ca la menstra, chiar mai putin, ma asteptam la mult mai rau. Da Doamne sa nu mai trec prin asa ceva niciodata.

Mai mamici, eu am inceput azi sa caut pe net crese particulare prin Bucuresti. Doamne, de dimineata plang cu lacrimi de crocodil, parca-s batuta-n cap...Numai cand ma gandesc c-o sa-mi las copilul acolo si c-o sa am doar 3-4 ore pe zi cu el ma face sa-mi iau campii. Nu ma asteptam sa am o asemena reactie...Chiar scria pe site-ul unei gradinite
"Este momentul apocalipitic al "marii despartiri"! Majoritatea mamicilor vin la gradinita si cu lacrimi in ochi ne spun cum pana atunci ele au fost singurul tovaras al copilului, uneori cu prezenta sporadica a tatalui, a bunicilor sau a unei rude apropiate. Nimic mai normal decat asta, ne spunem in gand, lasam copilul deoparte si incepem strategia de "imbarbatare" a mamei……. "
Cred ca eu o sa am nevoie de muuulta imbarbatare....
O sa incep sa sun sa vad ce conditii au, vad ca unele au asigurat si transportul. Preturi pe masura, 1000-1400 RON, te usuca...Oricum abia am inceput cautarile.

In rest, suntem bine, David e un scump si jumatate, a inceput sa rupa si el cateva cuvinte, parca zice cate ceva nou in fiecare zi.
Ma duc sa-i incalzesc mancare, va pup, sa aveti o zi frumoasa!

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mqqm,pai si noi unde va mai vedem? Macar pe contul comun sa mai lasi un mesaj din cand in cand. Si inteleg...Cred ca Pepi tau si Maria Corinei sunt cei mai vorbareti zmeurei Pupam dragutulSi va dorim vacanta frumoasa!
Corina nu te mai necaji,iti dai seama ca si pupa ia trante tot cu fata in jos, acolo se loveste si la fundic si genunchi are iar priza la sol
Giova, sa o credeti voi ca scapati de Edilin usor!Pai ce? numai alti parintii sa doarma ca-mpaiatii si voi sa huzuriti ca porumbeii?Mie cred ca mi s-au mutat organele pe o parte la cate ore stau pe dreapta la supt, cica dorm. Vad ca n-m fost prima, o iert pe Uliasii de data asta
Andreea bafta cu dintisorii, dc nu gasesti Orajel incearca dentinox. Si dc chiar e groasa poti sa incerci si cu nurofen, ca antiinflamator.
Noce, cum cereale cu amarant? Adica altceva decat amarantul in sine? Si dc da, de unde? Multumesc pt raspunsuri! Pe net cineva spunea ca ar fi ca nucile la gust. Noce, eu cred ca mai bune era varianta cu cresa vegana. Nu stiu cat e de ok cu pachetelul, fiind mici ma indoiesc ca nu vor pofti unii de la altii dc nu au aceeasi mancare.
Adriana, uau ce treziri! Eu nu mai pup pc-ul noaptea, ca de doua nopti ma pazeste ca pe MonaLisa la LuvruParca are radar cu alarma dc nu sunt langa ea. Si voi vreti sa emigrati? Mie imi fac cu ochiul canadiencele noastre de pe forum, sunt cea mai tare gasca din diaspora. Dar e cu zapadamulta
Va doresc tuturor celor care cautati cresa sa gasiti grabnic sau in functie de nevoi, oricum sa fie bune pt zmeurei si parintii lor!
Uliasii ma bucur ca esti bine! Sa ne fereasca DD pe toate! Pofta mare!
Tot am uitat sa zic ca am vazut-o si pe M-C de Unguras pe cont, o dulceata de fetita cu codite!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ma bag si eu cu o zmeurica vorbitoare...frate ii turuie gura incontinuu...azi ma dat pe spate cand a zis " terg pafu " aka "sterg praful"...

Mai nou renuntam la "tu" si zice "Eba", asa vb ea pana acum despre ea la pers a 3 a dar mai nou e "Eba"..."Eba Achinca" asa zice mita mea ca o cheama...

M auit la alti copii de varsta ei si vad ca nu fac inca ceea ce face ea, ba unul azi mergea in tinut in ham, nu mai zic de vorbit..a mea e sfarleaza frate si la mers si la vorba..orice vorbeste..intretine o conversatie cu mamaie la telefon de genul :

-Alo mamaie?
-Tataie? (ce face tataie)
-Paco? (catelul Paco)
-Papat tot.
-Apala apada, pica pica (afara e zapada si ninge).
-Baie a tati acum. (fac baie cu tati)
-Mami manca (mami ma manca..caci eu ii zic toata ziua ca o mananc)
-Pupu, pa pa.

Aaa..si mai ieri era ititata la fund de la kk caci a facut vreo 2 zile mai molicel caci ii sparg toti caninii odata si mi-a zis "mami, ac a cudu"..adica "mami ma ustura la fund"...ac zice ea la ceva ce inteapa si a asociat cu usturimea probabil de la fundulet...eu m-am topit si am avut grija de fundulet pana sa facut super bine.

Ce sa mai nu ii tace gura o clipita....



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

In sfarsit soare! Am fost si noi in parc, ma plictisisem de locuri de joaca. Erau si cativa copii, ne-am jucat, am o teama ca uita treptat socializarea, parca nu mai stie sa share si altele. Nici nu poate pune mana pe vreo jucarie straina ca sar si copii si bunici sa-i explice ca nu-i a lui

Lucialu, ce am avut eu era un amestec de diferite cereale, iar printre ele bucatele de ciocolata si amarant. Mixul era f bun, dar nu stiu exact care era amarantul Din aceeasi categorie, mai luam niste batoane de cereale, ciocolata si amarant.

Gradi aia pe care o gasisem pe net nu era vegana, ci vegetariana si am aflat pe net ca nu dadea fructe deloc Mai era una cu meniu de hamburger de naut cu cartofi prajiti pe prima pagina
Din tot ce am citit, mi-a placut Little London unde e cu gustare la pachet si catering, deci pot sa am comanda diferita. Doar ca ar trebui sa locuim in nord, ca sa nu stam toata dimineata in trafic. In Qatar si prin alte tari de care am citit eu pe net exista gradi numai cu pachetele.

Giova, sunt tare draguti baietii tai, cum se distreaza ei si cum se bucura ca te vad. Cred ca as sta topita in hol toata seara. Ma mai pierd asa in admiratie si cu al meu.
Cand am zis de reduceri la dm, eu ma refeream la laptele vegetal de care luam noi, dar sunt preturi reduse la toate din cate stiu eu.

Uliiasi, puteti sa incepeti sa va obisnuiti amandoi treptat, sa mergeti impreuna in primele zile, apoi sa-l lasi cate 2 ore, apoi pana la pranz si chiar sa gasesti o cresa cu camera sa-l poti vedea oricand. Daca nu v-ati ales inca zona, poti sa te interesezi si de happy tweety din brancusi-drumul taberei, e noua si am auzit ca doar 600 de lei toata ziua.

Adriana, super program, poate si-l pastreaza. Hai la soare impreuna, facem intalnirea zmeuricilor la caldura. Noi inca nu am luat decizia finala, cantarim pana plecam, asa am facut si cu qatarul.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Noce cica azi si maine sunt reduceri 20% la DM la toate produsele. Ma gandeam eu ca voi nu beti nestle.
Nasol cu gradinitele. Uite eu vroiam sa deschid o cresa, cu papa bio. dar cand am aflat cati bani imi trebuie....am renuntat. nu-mi permit sa ma risc in halul asta.
Lucialu pai mi-ar conveni sa dormim singurei macar 4 nopti din 7. tot e ceva.
Uliiasi pai tu de acum incepi mami? sa vezi cand il vei lasa acolo, cum vei pleca. Imi amintesc de Marco, care nu a plans defel dupa noi....sa vezi cum ieseam din gradinita si plangeam in masina. pe urma acasa ma uitam la patul gol...la ora cand trebuia sa doarma de amiaz si iar boceam.
La Edi o fi si mai si...ca el a stat mai mult cu mine acasa, si parca nu l-as mai duce deloc...dar e musai.
Ma consolez ca va fi cu Marco acolo, si daca va plange dupa mine, va cauta alinare in fratele lui.
Blanca mai ce vorbareata aveti acolo. scrie tot...sa nu uiti ceva, ca e tare dulce cum vorbeste.
Ungaras am vazut-o pe MC. doamne ce dulce este, o frumoasa de fetitza. Seamana cu tine perfect. si ce par lung are. Noroc ca a zis Lucialu de poze. ce mai faceti voi?


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Giova, eu cred ca intr-un an, maxim doi va fi cerere mare de crese ca vin din spate mamicile cu cic de un an. Cred ca mancarea e criteriu important pt toate lumea si unde nu e bio, poate fi doar natural. Am citit despre un day-care de succes din america al unei mamici vegetariene care gatea la toti copiii ca pentru copilul ei, iar parintii preferau sa-i duca acolo pt ca astfel mancau si copiii lor legume si fructe.

Poti sa zici 40% bio, 60% natural, 100% sanatos!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Stiu ce zici Noce doar ca la noi...birocratia te omoara. Imi zicea dir. de la Marco de la gradi ca nu pot sa cumpere legume de la tarani, care sunt mult mai sanatoase decat din magazine, dar nu au nu stiu ce certificat...asa ca....
Eu vroiam sa fac o cresa si sa aduc mancarea de la un restaurant cu mancare bio a unui amic.....doar ca atunci costurile sunt mai ridicate.
Iar ca sa gatesc la cresa, atunci mi-ar trebui bucataria aranjata dupa cerintele sanepidului si mi-ar trebui inca 10.000 euro pt. amenajarea ei.
am intorso eu pe toate partile, m-am intalnit si cu dir. de la Marco de la gradi sa-mi de asfaturi....nu am sa investec vreo 30.000 euro si nici pe urma nu-mi permit sa tin afacerea pana vin copii....chiria trebuie platita, personalul la fel...si poate cateva luni voi avea 2-5 copii. Nu am de unde....mi-ar fi placut, dar nu ne putem risca....
daca aveam 50.0000 euro, ieri ii dadeam drumul.....dar eu nu am nici jumate din suma.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Noce chair ca ai dreptate ...nu m-am gandit la mamicile cu cic de 1 an doamneee ce nebunie o sa fie la cresa...off si atatia copilasi sa mearga la cfesa asa mici...va dati seama ca tb dusi inainte sa faca 1 an sa se acomodeze....
lucia da si eu vreau , sincer m-am saturat de tara asat ...de fapt cu imi iubesc tara si nu as pleca dar cand vad ca nimic nu se schimba si cand vad ca salariul in ro e mai mic de vreo 10 ori fat ade alta tara din UE si cand vad ca preturile la mancare sunt la fel ca-n Ue cum sa nu-ti vina sa pleci ?
bine acum ce visez eu e greu realizabil asa ca cel mai probabil o sa ramanem tot aici unde isi bat joc toti de noi...ufff
hai ca m-ai facut curioasa cu canadiencele ma duc sa le citesc si eu

am reusit sa culc printzesica...a adormit in 10 secunde , am luat-o in brate ea isi baga fata in gatul meu asa de parca s-ar ascunde eu ii zic inchide ochii ea zice da si gata ...e asa dulceeee
si dac atot va laudati cu vorbitul sa ma lud si eu ...ieri am ramas masca cand cezar o tot supara iar e ala un moment dat a zis asa-ma pace didar=lasa-ma in pace cezar, sau ea la masa din bucatarie noi avem 4 scaune fiecare cu locul lui, ea sta langa mine si daca cumva s aseaza cineva pe locul ei chiar daca nu pap atunci e jale mare , pana nu te ridici nu te lasa azi dimi ii zicea lui tati: locu meu tati de-te opate...zice asa de multe ca nici nu mai stiu , am tot zis s ale notez dar cine are timp de asa ceva ...toata ziua smotru si mancare, am facut azi o supa de curcan cu galuste si fasole verde cu sos le ajunge 2 zile apoi iar trebuie sa gatesc...nu stiu ce-o sa fac cand o sa incep serviciul
Giova reducerea e si-n bucuresti la DM la toate produsele sau doar la TM? eu tot n-am ajuns niciodata la ei ca sunt in real si noi avem langa noi Cora dar m-as duce acum daca au reducere



_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Adriana la toate magazinele DM din tara.
Sper sa ajung si eu pe acolo, poate gasesc ceva de 8 martie educatoarei si ingrijitoarei de la gradi.
http://www.dm-drogeriemarkt.ro/


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Noce daaa ne intalnim, stai sa vina caldura sa putem sta mai mult afara , eu am iesit azi in curte am stat 10 min am inghetat e frig , daca vrei la loc de joaca noi venim, dar nu pot decat in we

apropo de papa sanatoasa
Pe 27 martie 2011, la Rin Grand Hotel din Bucuresti, in sala de conferinte Paris, Strada Vitan-Bârze#351;ti, nr 7D, et 13, Bucuresti se va desfasura prima editie a Targului de Primavara Raw Vegan


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput