Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (26)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thaimeed spune:

Pana acum am avut o sarcina usoara! In primele luni nu m-am confruntat decat cu ceva dureri de cap si o stare de somnolenta aproape permanenta.

Acum, e mai bine cu somnul, dar a aparut o alta problema.... pielea foarte uscata. Atat de uscata incat uneori ma ustura de parca ar fi caprata.

Voi aveti aceasta problema? ce creme folositi?

Theo 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thaimeed spune:

Buna Ilida

Multumesc!

In IT ma ocup atat de programare cat si de partea de securitate IT (metode de criptare si securizare a tranferurilor de date, etc )

Theo 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

thaimeed bine ai venit si iti doresc sa ai in continuare o sarcina la fel de usoara
creme , sincer eu nu prea folosesc , decat la maini am problema iarna si se usuca de zici ca se scmoseaza pielea , am un sapun hidratant si il folosesc mai mult pe acela. Acum sincer nu cred ca sunt contraindicate cremele in sarcina, zic si eu ...

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thaimeed spune:

Multumesc Alexia

Eu folosesc lapte de corp cu ulei de migdale, dar problema e ca am pielea uscata pe tot corpul si trebuie sa ma dau cu crema de mai multe ori pe zi ca sa evit starile de disconfort care apar (mancarime si usturime de parca ar fi crapta pielea).... acest lucru nu se intampla inainte de sarcina.

Theo 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Alexia......am inteles
am vazut k avem dpn-ul apropiat...poate o sa fim colege de rezerva
este curat spitalul , la neonatologie si la sala de nasteri si rezervele.

16 + ........ cu


Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Buna seara
Ati fost tare guralive azi si nu poate decat sa ma bucure Am terminat de recuperat doar capitolul 25
Azi mi-a fost fff rau si nu am mancat nimic. Am baut apa, dar am vomitat-o. Nu ma puteam misca la cat de rau mi-a fost, tuseam si ma durea pe sub buric. Am in permanenta o stare de voma, dar dr mi-a zis ca e normala. L-am vazut la eco pe bebe, este bine merci si f activ.Ne-a tratat cu spatele ca de obicei si dupa ce am tusit s-a intors cu fata si ne-a aratat putzica si apoi si-a pus mainile s-o acopere E tare rusinos Dr a zis ca e 100% baiat Are 225 g si corespunde cu 19 sapt de sarcina, desi eu maine fac 18. Sotul meu era in culmea fericirii, dar cum mie imi venea sa vomit si imi era frica sa nu vomit in cabinet nici nu m-am putut bucura pe moment.
Eu, in schimb nu sunt bine. Mi-a aparut un chist vaginal si probabil ca din cauza lui mi-a fost si imi este asa rau. Tot ce pot sa fac e sa sper ca va disparea.
Ma duc la culcare ca imi este rau si poate ma ia somnul.
Va pup pe toate si va doresc noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Arianna chiar ar fi frumos, cine stie . Am incredere mare in dr si ma gandesc ca experienta ei ma va ajuta f mult
Eu va pe toate si va astept maine dimineata la cafea

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Mamaaaaa, incredibil ce de-ati scris, cred ca ati umplut 20 pagini de ieri pana azi! Unde mai pui ca jumate din ele le-a scris Babyblue (se vede ca esti acasa, na - sunt si eu invidioasa).

Nici nu stiu cu ce sa incep si de unde sa continui, atatea s-au dezbatut. In primul rand felicitari pentru cele care ati aflat sexul copilasului, celor care i-ati vazut mutrita (minunat Laura!), bine ai venit alaturi de noi Theodora si felicitari pentru bebe!

Pareri de rau pentru cele care aveti probleme cu rudele; eu am parinti si frati grozavi, iubitori si saritori, care m-au ajutat si ajuta enorm, in schimb neamurile "bastinase" sunt o totala dezamagire (reci, superficiali, fatarnici si invidiosi, in ciuda habotniciei si aparentelor "mieroase"). Dar macar nu se baga si nu ne cautam prea des, desi e mare pacat mai ales pentru Sophia ca nu stie de iubire de bunici decat din partea alor mei. Apropos de neamuri e o gluma-joc de cuvinte bun pe tema asta care suna bine doar pe limba originala: “What the difference is between out-laws (banditi) and in-laws (rude prin alianta)? The first ones are wanted…”

Vreau sa mai spun ca ma ingrozesc fetelor de ce povesti de cosmar aveti sau ati auzit cu privire la nasterea in spitalele romanesti. Asta e inca un motiv pt care nu regret ca am plecat din tara, pentru ca aici la nastere esti o regina. Nasterea Sophiei pentru mine a fost o experienta minunata, si in ciuda unor probleme neasteptate pe care le-am avut si care ne-au retinut timp de 4 zile in spital, conditiile, tratarea si tot mersul lucrurilor mi-au lasat o amintire extraordinara. Cand citesc cu cata injosire, badaranie, agitatie si cheltuieli trebuiti sa aveti de-a face pentru a aduce pe lume un copil, imi pare foarte bine ca-mi aduc copiii pe lume intr-un sistem sanitar nu perfect, dar cu siguranta civilizat si organizat. Si anumite detalii depasite pe care in Romania inca se insista mi s-au parut importante pentru confortul mamei in devenire de aici: nu se “rade” zona, nu se face clisma, nu vii cu nimic de acasa, nasti neconditionat in “apartamentul”-rezerva unde esti si “cazata” impreuna cu copilul si sotul pe durata sederii, nu platesti pe nimeni (asigurarea acopera tot), si toata lumea roieste in jurul tau cu zambetul pe fata. V-as dori din suflet tuturor asa o nastere asa cum am avut eu! Sper sa decurga si de data asta bine, am ales acelasi spital.

A, sa mai adaug ca pe langa ca am Rh negativ si o sa am baietel, ma incadrez si la colectia de “Capricoarne”.

Va las acum, uite ce de m-am intins, ma grabesc sa inchei la serviciu si sa ma duc si eu acasa. Pupici,


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 16+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Drage fete, eu am aflat astazi ceva dragutz. Sotul meu a avut un patut pt bebe pe care i l-a facut bunicul lui, fiind tamplar. Atata mi-a povestit cat de misto era patutul lui...
Astazi ne=am vazut cu socrii care mi-au spus ca au patutul la Medias (de unde era bunicul) si ca s-au gandit deja sa-l pregateasca pentru noi.

Mi se pare foarte dragut, ca bebe al nostru sa doarma in patutul in care a dormit si sotul meu!

Va pup si va doresc noapte buna!

Later edit: Am uitat sa precizez ca patutul este in perfecta stare si este destul de modern: suportul pt saltea este flexibil sus/jos, si o parte a grilajului de lemn se poate indeparta.
_
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui thaimeed

Buna Ilida

Multumesc!

In IT ma ocup atat de programare cat si de partea de securitate IT (metode de criptare si securizare a tranferurilor de date, etc )

Theo 20+ cu


Theodora am intrebat special, deoarece cu programarea esti de-a mea! Si cred ca si Rammy e tot in IT...sper sa nu fi incurcat id-urile
Cu mesajele...o sa vezi ca vei ajunge sa scrii "fara umar"! E un forum f. dinamic. Apropos, incearca sa iti activezi si PM(mesaje private) ca sa primesti mesaje cu detalii, cum ar fi user&psw la cotul comun de gmail.

MihaelaV, ce haioasa esti cu bebele tau rusinos! Imi pare rau ca nu te simti asa bine. Ai cam aceeasi varsta a sarcinii cu mine, si la fel si eu mai am inca episoade de voma, plus greata permanenta (care cica ne va tine pana la nastere, cand scapam de excesul hormonal). Asta e, nu murim noi dintr-atat, nu?

Cristina, si eu la fel ma intristez cand citesc temerile si grijile fetelor din tara. Sper ca asa cum spui si tu si Lissa, aici sa ne fie mai usor, Doamne-ajuta!

Laura13 - m-ai terminat cu povestea ta, bine ca ai trecut peste si fara sechele, cred ca esti o femeie foarte puternica!

v_Florina - chiar ca e frumos sa foloseasca acelasi patut! Cu atat mai mult cu cat pe vremea noastra rar existau patuturi speciale, de obicei aveam paturi normale, eventual dormeam cu parintii. Sper sa fie un semn cu noroc faptul ca mosteniti patutul, macar sotul il va legana/vizita asa...melancolic pe bebe!


Fetelor, eu azinoapte cred ca eram sub influenta povestilor cu spitale si conditii grele, am visat ca dupa nastere nu imi dadusera copilul 2 zile, si ca mi se infundasera sanii, si imi curgea sange in loc de lapte... Si ca urlam la asistente ca de ce i-au dat lapte praf, ca eu vreau sa il alaptez natural, ca acum nu o sa mai vrea de la mine. Doamne ce cosmar!
A, si am visat ca bebe era un baietel...imi era tare mila de el si plangeam ca nu ii pot da laptic
Abia pe 8 vad ce port in oul kinder...o sa va zic daca s-a indeplinit partea cu sexul.



18+

Sunt ca un ou kinder!

Mergi la inceput