Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

laura imi e imposibil sa imi imaginez prin ce ai trecut...imipare rau

lissa- eu zic sa privesti altfel rautatea cumnatei tale...e suferinta ...sufera asa de mult incat nu reuseste altfel sa isi exprime suferinta...multi nici nu isi dau seama macar ca sufera...
sti cum e complicate sunt caile domnului..cam asa si cu mintea umana...eu zic sa incerci sa o intelegi de ce face asa si ai za vezi ca se mai potoleste si ea.

babyblue- la terapia durerii nu am bag inca ca acolo si eu am o mica problema pana acum mai mers mai mult pe traume...trauma post avort mi-a fost cel mai greu...tare greu ma tineam sa nu intru in sistemul meu de valori...ma rog





17+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
am stat culcata, fara sa misc macar capul timp de 4h. degeaba.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Poate ai stat prea putin ? Eu am iesit din cezariana la 11 dimineata si n-am ridicat capul pana a doua zi la 10 dimineata, cand m-am ridicat si din pat. Nu stiu daca asta a fost motivul pt care n-am avut dureri de cap, dar eram asa de speriata incat am stat cuminte cat am putut de mult ... Si bb l-am alaptat pe o parte (ma rog, m-am chinuit, ca n-aveam lapte si sanii fiind foarte mari, ii alunecau din gurita tot timpul si am facut niste rani de toata frumusetea).

Despre spitale: eu am nascut la Municipal acum 4 ani jumate, si a fost super-ok ! Nu mai stiu cine zicea ce e nasol, mie mi s-a parut si curat, si asistente dragute, e drept ca le-am "omenit" si eu, dar langa mine erau si fete care nu dadeau de fiecare data si tot frumos se purtau. In prima noapte dupa cezariana am stat in salonul de 6 persoane, de travaliu, pt ca nu mai erau locuri la salonul de cezariene, dar a doua zi m-am mutat cu bb intr-o rezerva cu 3 paturi si baie proprie. A fost ok, nu am de ce sa ma plang. Nu am dus nimic de la mine, doar vata si fese sterile pt tampoanele de dupa operatie, cativa pampersi si trusa de epidurala. Poate intre timp s-or fi schimbat conditiile ...

Cu nasterea la privat: daca aduni toate analizele si cheltuielile pe care le faci in sarcina, plus costul nasterii, evident ca iesi MULT mai ieftin la stat decat la privat !!! Eu voi naste totusi la MEDLIFE (sper) pt ca nu platesc toate aceste analize + ecografii + consultatii, pt ca am abonament de la firma sotului (de fapt platesc 10 euro pe luna), si deci ma va costa "doar" pretul nasterii, de 70 milioane. Daca m-as fi dus la stat, sigur as fi platit toate investigatiile, plus plicul aferent la medic, si per total diferenta nu era asa de mare ... Plus ca s-ar putea ca sotul sa fie "pe santier" taman in perioada respectiva, si vreau sa fiu linistita, nu stresata de spagi si mizerie ...

Despre cumparaturi: nici eu n-as da 17 milioane pe un carut, mi s-au parut niste sume exorbitante inca de la prima Odisee, si vad ca n-au scazut deloc ! Eu m-am descurcat cu un carut de 5 milioane de la Primii Pasi, robust, dar fara pretentii, cu husa pt picioare, maner reversibil si 3 pozitii la spatar. Landou n-am avut, n-am considerat ca e necesar, carutul se lasa destul pe spate si bb a stat confortabil. Husa de ploaie am luat cu 500 mii separat, iar scoica pt masina am avut separat de la cineva, primita cadou. Dupa 1 an am cumparat un carucior sport de la Bertoni, cam 2 milioane a fost, din cel care se strange umbrela. Depinde de copil, al nostru dormea bine in parc, dar carutul e mai degraba de iarna, e mai grosut, iar vara am simtit nevoia unuia mai lejer si de-aia l-am luat si pe cel sport.

Cu hainele la fel, eu nu ma dau in vant dupa shopping, hainele in general ma uit sa fie practice si de calitate, dar nu de "fitze". Si asa cum cumpar pt mine, cumpar si pt bb. Am prietene care isi imbracau bebeii ca pe niste papusele, cu tot felul de briz-brizuri, rochite, volanase, palariute etc. Eu nu, am mers pe chestii simple, functionale, care sa se poata asorta unele cu altele in cat mai multe combinatii.

Mi-a placut cum a scris Laura13 , fiecare cu placerile lui, nu voi condamna pe nimeni niciodata pt ca a cheltuit prea mult ! Fiecare isi cunoaste prioritatile, eu de exemplu prefer sa pun banii deoparte pt o vacanta mai exotica sau pt o nastere la privat decat sa-i dau pe carut sau pe haine, dar nu inseamna ca persoanele care au alta gandire ca mine sunt mai bune sau mai rele decat mine. Sunt pur si simplu diferite.

Apropo, ce mai stiti de MihaHegarty ? Am citit mai pe sarite capitolele si nu stiu daca a mai zis ceva intre timp ... Sper ca e bine ...

*****************************
17+
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

vai Laura...brrrrr


chiar ca Miha nu a mai intrat de mult. helau Miha,pe unde umbli?


rammy,nu imi e f usor sa trec cu vederea pt ca toate jignirile au inceoput in 2007,eu niciodata nu i-am zis nimic inapoi,niciodata! Acum o tin la distanta,pt ca pur si simplu nu o mai suport acum in sarcina.Din 2007 pana acum nu i-am mai reprosat nimic,indiferant ce mi-a zis sau ce a facut,dar cand a inceput sa ii zica la C vreute si nevrute,minciuni peste minciuni...sincer n-am nervi pt suferinta ei

Mama de Ana si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Doamne, eu sincer nu inteleg oamenii care sunt rai, ranchiunosi, invidiosi, si care tot creaza probleme si piedici pentru altii. Cunosc si eu cativa, un caz-doua in familie (ca deh, stiti cum se spune, rudele nu ti le poti alege), am mai auzit povesti pe la prieteni, si am avut si un specimen la serviciu care m-a chinuit fara motiv vreo 2 ani de efectiv ma imbolnavisem de nervi, pana s-a calmat subit si zici ca de cateva luni suntem 'best friends ever'.

Ii detest efectiv pe oamenii astia si nu le inteleg scopul. Cred insa cu tarie in echilibrul universal si daca ma uit atenta la fiecare caz in parte, constat ca au lipsuri atat de grave.. Stiti cum se spune, Dumnezeu nu da cu parul. Specimenul de la serviciu este si bolnav si nefericit in viata personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Lisssa, multumesc mult pentru promptitudine
Sper sa nu te superi, daca iti voi mai adresa cate o intrebare pentru proaspata mamica.A nascut prin cezariana?
Babyblue, m-a mai linistit raspunsul tau.Multumesc mutl

15+cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

buna seara fetelor
am revenit si noi de la eco, bebe este f bine, are 168g, si mai mare cu 1 sapt fata de UM , deci as avea 16 sapt fata de 15sapt . Este bine dezvoltata si foarte vioaie (nu a putut sa imi spuna daca a ramas fetita ca statea cu funduletul spre burta )
va pup si sa aveti o seara placuta .
Ireth misca bebe ....l-ai simtit
Lisssa multa lume rea cu rautati ieftine si culmea ca mai au si o satisfactie enorma cand fac asta ....
Laura , dar te-ai chinuit ...offfbine ca atrecut si acum esti bine
Omibaba mult curaj si sa terminati cat mai repede casuta sa va puteti muta
Fecian am vazut legat de job, cat te-au chinuit , sa zic asa , si acum ce fac ? umpic de bataita merita oamenii aia , dar poate este mai bine ...cine stie. Mereu am considerat ca nimic nu este intamplator in viata si ca atunci cand primim o veste proasta sa avem rabdare ca soarele va rasari .
Babyblue

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth



Total nelegat de acest subiect: mi-a tras piticotul un picior

17+


superb!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutzas spune:

Buna seara gravidutelor, sunt in concediul medical si uite asa am timp sa va mai citesc si sa scriu.
Sunt racita cu o tuse urata si doc.de familie mi-a recomandat sa stau acasa pt a ma vindeca mai repede.
Saptamana asta am fost la eco si se pare ca vom avea o fetita suntem foarte bucurosi. nu ca ar fi contat ce este dar acum ne gandim ce nume sa ii dam :).
La 21sapt avem 410 grame destul de grasunica din cate am inteles.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

miutzas felicitari pt fetia

ireth asa ma bucur cand zice careva ca a simtit bebelul ca sper sa il simt si eu asa o sa stau mai linistita ca e ok

17+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Buna fetelor, iar ati scris nu gluma. Asa activa nu am fost pe forum.

Paul al meu, stiu ca intreba cineva are 3 ani jumate.

Episiotomia.. crunt moment sotul a zis ca i s-a facut parul maciuca cand a auzit zgomotul foarfecii, iar doctorul a zis ca a avut moasa prea mult exces de zel. O luna am stat pe un cauciuc de la masina, colacul de salvare pt. copii nu ma tinea. La a doua nastere le-am avertizat pe moase sa nu ma lase sa ma rup, sa taie daca e necesar si spre surpinderea maea au spus ca nu va fi nevoie, copilul va putea iesi linistit. Amandoi copii au fost de acelasi calibru. A fost super, am putut sa ma asez fara probleme.

Laura

Lissa , cumnata e aici cu voi, va intalniti des?Pacat de asemenea comentarii rautacioase, poate vin din invidie. Mai vroiam sa te intreb ce faci cu Ana cand lucrezi?

Eu spun ca a fost o idee buna sa ne prezentam , poate fi baza unor colaborari ulterioare.

Sanatate maxima





Mergi la inceput