Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (26)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cereline spune:

Sa va zic cate ceva despre mine:Ma numesc Emilia si am 26ani,sunt casatorita de 4ani,eu sunt din Tg Jiu iar sotul din Tulcea,dar locuim de 5ani in Franta,de profesie sunt contabila si de abia astept sa mi tin bebelina in brate;Parca numai am rabdare,si voua vi se intampla la fel?Va doresc week placut si multi 21 Maya-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Si eu sunt din ce in ce mai nerabdatoare




16 + ....Arianna-Maria


Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares
Va rog, spuneti-mi daca pana acum cele cu RH negativ ati facut dozari antiD sau vaccinul care se face la 20 saptamani.Dr mea me-a zis ca nu e cazul sa facem nici una nici alta,dar eu sunt pe ganduri.

Oana, in principiu doctorita ta are dreptate. Daca esti la prima sarcina nu are trebui sa fie probleme, dat fiind ca teoretic nu ar trebui sa ai prezenti anticorpi. In principiu o femeie cu Rh negativ poate dezvolta anticorpi la proteina din sangele cu factor pozitiv doar in timpul nasterii, daca copilul are acest factor.
Insa atentie, daca ai trecut prin una din situatiile de mai jos oricand in viata, s-ar putea sa ai nevoie de dozare a anticorpilor, urmarire a evolutiei lor si injectie de imunizare la 28 saptamani:
-avort spontan sau provocat
-amniocenteza sau alte proceduri "invazive"
-sarcina ectopica
-sangerare masiva in sarcina
-transfuzie sanguina cu sange netestat pt factorul Rh, care deci accidental putea fi pozitiv.

Sper ca ajuta explicatia. Eu cred ca esti OK, dar pentru linistea ta poti face o dozare la un laborator privat.

PS: Treceti-ma va rog si pe mine pe listuta cu doctorul si spitalul, desi nu cred in cazul meu informatia ar avea vreo relevanta pentru altcineva: Dr. Michael Genord, Beaumont Hospital-Royal Oak, Michigan.



Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 16+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares

Buna fetelor.
Mai am putin si aflu si eu ce bb am.
Va rog, spuneti-mi daca pana acum cele cu RH negativ ati facut dozari antiD sau vaccinul care se face la 20 saptamani.Dr mea me-a zis ca nu e cazul sa facem nici una nici alta,dar eu sunt pe ganduri.


saptamana viitoare repet dozarea anti-D. Se poate face cu trimitere de la medicul de familie, adica gratuit. Si la prima sarcina, am tot repetat, desi daca nu ti-au iesit anticorpi de prima data sunt riscuri mici sa mai apara.

Vaccinul o sa-l fac la 28 saptamani, eu asa stiu ca se face, nu mor de drag si nici nu inteleg de ce trebuie musai sa-l fac, tinand cont ca la prima sarcina nu l-am facut. Dar daca zice medicul, il fac, asta e.

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

In principiu o femeie cu Rh negativ poate dezvolta anticorpi la proteina din sangele cu factor pozitiv doar in timpul nasterii, daca copilul are acest factor.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 16+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

[/quote]

te contrazic de dragul discutiei , anticorpii nu se dezvolta DOAR in timpul nasterii, dupa cum spuneai si tu mai jos si dupa cum s-a mai discutat pe aici pe forum

eu sunt rupta, ma doare spatele, bila ma omoara cu stomacul completare, am contractii de la oboseala. am avut o zi de cacao, sotul m-a anuntat ca maine dim are treaba deci s-a dus si somnul meu planificat si ora la coafor. am bocit azi, ca nu am mai bocit de mult
deci, imi iau kilu' de mere (cred ca bb nu o sa manance mere never, nu de alta dar cred ca am mancat un sac pana acum si la fel si paine prajita cu cascaval - singura chestie care pot sa o inghit in crizele de bila -). ziceam ... ma retrag cu kilu' de mere direct in pat, poate gasesc un film dragut, daca nu atunci iau o carte siropoasa. si ca sa ma razbun il las pe florin la culcat copilu'

asa ca pup gasca, n buna si we fain

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares

Buna fetelor.
Mai am putin si aflu si eu ce bb am.
Va rog, spuneti-mi daca pana acum cele cu RH negativ ati facut dozari antiD sau vaccinul care se face la 20 saptamani.Dr mea me-a zis ca nu e cazul sa facem nici una nici alta,dar eu sunt pe ganduri.


saptamana viitoare repet dozarea anti-D. Se poate face cu trimitere de la medicul de familie, adica gratuit. Si la prima sarcina, am tot repetat, desi daca nu ti-au iesit anticorpi de prima data sunt riscuri mici sa mai apara.

Vaccinul o sa-l fac la 28 saptamani, eu asa stiu ca se face, nu mor de drag si nici nu inteleg de ce trebuie musai sa-l fac, tinand cont ca la prima sarcina nu l-am facut. Dar daca zice medicul, il fac, asta e.

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world



mie nici acum nu mi s-a zis sa il fac ... [omulet ganditor]. totusi, mi s-a zis ca, daca anticorpii sunt prezenti in sapt 28 - desi acum nu sunt, deci mai exista riscuri -, trebuie verificate nu stiu ce fluxuri sangvine catre creierul lui bb ... ati mai auzit-o pe asta? ca eu nu, si m-a pus un pic pe ganduri doctorul ... hmmmm



Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
te contrazic de dragul discutiei , anticorpii nu se dezvolta DOAR in timpul nasterii, dupa cum spuneai si tu mai jos si dupa cum s-a mai discutat pe aici pe forum

Revin tot de dragul...dialogului. Zic eu ca am precizat clar in primul paragaraf ca in principiul pt o femeie aflata la prima sarcina si care nu a trecut prin situatiile-"problema" detaliate, nu ar trebui sa aibe anticorpii prezenti, si probabil de aceea doctorita Oanei, care ma gandesc ca ii cunoaste istoricul medical, nu considera ca e cazul.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 16+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Laura, nu, n-am auzit. De verificat fluxuri, mi-a verificat la Eva, eram asa in saptamana mai mare.
Eu am acelasi medic, data trecuta eu l-am intrebat de vaccin l-am pisat la greu, pana mi-a zis ca sunt ca femeia cu drobul de sare, si a tinut-o pe a lui ca nu-i nevoie de vaccin, acum a insistat de fiecare data ca trebuie si o tine una si buna cu "asa e protocolul"

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

salut,salut
am aparut si noi.
am fost la inot,sa ne laudam un pic...fiica mea,dupa 6 sedinte inoata singura cu fluturasi. Marea problema e ca rade tot timpul cu gura mare si inghite apa


oana,ti-au raspuns fetele,aici se da vaccinul la 28 de sapt preventiv

eu voi naste cu: Dr. Ana Gavrilovici,Swedish Hospital,Chicago,USA


Va pup pe toate!

Mama de Ana si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui thaimeed

Citat:
citat din mesajul lui ramyy

Citat:
citat din mesajul lui ramyy

Citat:
citat din mesajul lui thaimeed

Ireth, am facut amnio pentru ca imi iesise risc crescut de sindrom down... dar nu se luase in considerare riscul de varsta (am 37 de ani)! Dar am facut amnio si acum sunt linistita... ca fata este perfect sanatoasa!

Theo 20+ cu Maria


cand ai facut amnio ?cum a fost ? cu anestezie sau fara?
plss da-mi mai multe detalii marti fac si eu ..si am o frica enorma...

18+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)


cat ai avut risc la down ? si la DT si la TT ti-a iesit risc ?
nu te supara ca te intreb dar a inceput sa ma ia paranoia si tare calma si linistia am fost cu ideea de amniocenteza...dar acum ca stiu exact data si ora cu fiecare clipa sunt mai nelinistia.

18+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)


Am facut amnio pe 11 februarie la Fortis center ... mi-a facut amnio Dr. Tutunaru dupa ce inainte am stat de vorba cu el mi-a explicat ce si cum si m-a linistit cat de cat. Am facut fara anestezie, nu e foarte dureros. Mi-a dat sa iau 3 zile antibiotic si nospa. Am fost ok n-am avut contractii dupa sau alte neplaceri am fost doar mai moale si am dormit destul de mult. Risc crescut mi-a iesit doar pe trisotomie 18 care echivaleaza cu sindromul down adica mi-a iesit un risc de 1 la 106. Dupa recoltare am fost si mi-am dus proba la geneticlab, rezultatul la QF-PCR l-am primit pe mail in 24 de ore iar restul adica cariotipul l-am primit in aprox 2 saptamani. Acum sunt bucuroasa si linistita ca fata e perfect sanatoasa.

Ce reprezinta DT si TT?

Eu zic ca nu trebuie sa stai stresata sau sa mergi speriata... nu e cazul (spun asta din experienta mea).

Iti doresc sa fie totul bine si bb sa fie perfect sanatos!

Eu merg joi sa fac morfologia de 21 de saptamani!



Theo 20+ cu Maria


multumesc mult pt raspunsuri.
DT si TT sunt dublu test si triplu test
sper sa trec si eu cu bine.

18+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)

Mergi la inceput