Puiuti de Sept-Oct 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanei spune:

Buna fetelor.nu am intrta pana acum pentru ca nu sunt graviduta.incerc sa raman si aveam sperante ca se va intampla minunea in luna ianuarie dar nu a fost sa fie.v-am citit pt ca daca ramaneam in ianurie as fi fost "coleguta "cu voi.din acest motiv m-am apropiat de voi si va citesc zilnic.azi m-am hotarat sa va scriu cand am patit ce a ptit lary.
iubita mea stiu ca nimik nu te face sate simti ok dar vreau sa iti zic povestea mea in ideea sa te mai consolez un pic.eu am un baietel de sapte ani pe numele andrei iar in anul 2009 m-am hotarat ca ar trebui sa ii fac un fratior .sotul meu era total inmpotriva dar l ainsitentele mel si la plansetele mele am ramas insarcinata.bucurie nu ti-o descriu ca o cunosti f bine.ma duc la o doctorita la control la 6 spatamani.imi face un ceograf intravaginal si la un moment dat ma intreaba?aveti gemeni in familie?eu zic ca l amien nu dar la sot in familie sunt.ea imi zice felicitari aveti o sarcina gemelara de 6 saptamani.am iesit de acolo parca zburam .bucuria era imensa de nedescris.mi-am sunat sotul si bineinteles ca nu a fost deloc ncantat .el nu isi dorea nici unul daramite 2.eu mauitam la burtica si el vorbem puiutilor mei si le ziceam lasati ca tati nu e om rau si o sa va iubeasca la fel de mult ca si mine doarca e socat acum.la o saptamanade la control am o scureger maronie nu ff tare doar asa cum e cacaoa cu lapte.mi-am sunat doctorita si m-am dsu la spital ca era de garda.imi zice ca unul mai e viabil dar unu nusi ma cheama la o sapt iar.saptamana urmatoare cand ma duc iar la control imi zice caea nu stie ce se intampal dar uite ce evolutie frumoasa au amandoi.m-a tinut asa 4 saptamani,adik pana la 10 sapt de sarcina.cand sa ma duc iar la ea la control am trecut pe la dcotorul cu care am tinut sarcina cu andrei si imi izce ca ii pare rau dar e o sarcina oprita din evolutie de mult.am refuzat sa cred sim-am intors la doctorita mea dar acum m-am dus si am pus punctu pe I.i-am zis ca nu plec din cabinet pana nu imi puen sa aud macar o inimioara.atunci mia- zis ac ii pare rau dar nu au activitate cardiaca niciunul.bineinteles ca m-am dus a doua iz la doctorul celalalt si am facut avort.acum au trecut 2 ani si durerea din suflet nu ti-o ia nimeni si nimik,dar trebuie sa fii tare sa mergi mai departe si sa inecrci din nou.eu iti trimi un pupic si sunt alaturi de tine nu zic ca imi pare rau ca pe mine nimik nu ma enerva mai tare de cat atunci cand auzeam.imi pare rau stiu cume e .ba nu nu stie nimeni cum e si cat de tare doare.acum sper sa raman di nou.au trecut doi ani dar dorinta de a mai avea un copli e la fel de mare.atat vreau sa iti zic sa nu cazi in depresie.eu asa am facut si intr-un an er asa si divortez ca ajunsesem sa cred ca i-am pierdut ca nu si i-a dorit sotul.greu mi-a fost sa inteleg ca el nu ear Dumnezeu.M-am ingrasat 25 de kg si plangeam in fiecarezi din orice.pana cand intr-o seara andre mi-a trantit o jucarie in mijlocul casei simi-a zis ca mami nu stiu ce e cu tinedar nu te mai inteleg.abia atunci m-am desteptat.acum am salbit din nou de la 84 de kg am ajuns la 60 si am speranta ca Dumnezeu nu ma va uita si imi va trimite si mie macar unul din cei doi puiuti daca nu pe amandoi.Te pup dulce ,fi tare si plangi cat poti casa te descarci.Fetelor sper ca nu v-am intristat va urez sarcini usoare nu stiu daca mai intru dar va urez sarcini usoare si copii sanatosi ca frumosi oricum vor fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:


Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete
Fetelor, zilele trecute ma intrebam cu Camady cum sa le trecem pe cele care au fost in trecere pe la noi,care au mers o perioada alaturi de noi si au pierdut sarcina,caci au facut parte o perioada din viata noastra. Noi am mai vazut pe la alte grupuri formulari de genul " ne-au fost prietene si ne sunt alaturi" ,sau " asteptam vesti de la " . Cine are si alte propuneri, va asteptam sa le formulati.


Sau "PRIETENE DRAGI"


Bine ca am inceput alt capitol ca cel trecut se pare ca ne-a adus numai vesti neplacute.Nici nu mai stiu cui trebuia sa multumesc pt sfaturile legate de durerile de cap dupa ce am citit.
Gorgy, Lary cuvintele sunt de prisos. Doamne Doamne sa va dea putere sa puteti merge mai departe.

+11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

De recalculat nu se recalculeaza.
Se ia 75% din media venitului net din ultimele 12 luni.
Ori, fiind in risc maternal, iei 75% din brut, din care se scad impozitele, inafara de CASS, care nu se plateste in medical. Asta timp de 4 luni.
La un brut de 1000 de RON, netul acum ar fi de 531. In risc maternal ar fi de 422 de RON. Minimul este de 600 de RON pentru concediul de cresterea copilului Asa ca...
Cam de la 1090 brut incepi sa pierzi. Pana la suma aia castigi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

nani trista povestea ta, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin lucruri atat sa grele de una singura. sper sa te ajute Dumnezeu sa iti gasesti linistea si sa iti daruiasca copilul mult dorit si sa revina sotul tau la o gandire mai matura.

Lori 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancaroro

De recalculat nu se recalculeaza.
Se ia 75% din media venitului net din ultimele 12 luni.
Ori, fiind in risc maternal, iei 75% din brut, din care se scad impozitele, inafara de CASS, care nu se plateste in medical. Asta timp de 4 luni.
La un brut de 1000 de RON, netul acum ar fi de 531. In risc maternal ar fi de 422 de RON. Minimul este de 600 de RON pentru concediul de cresterea copilului Asa ca...
Cam de la 1090 brut incepi sa pierzi. Pana la suma aia castigi.





Anca ce documentata esti. Stai bine si cu matematica. La ora asta am o durere de cap ca n-as sti nici 1+1 cat fac.

13+si mami de Razvan 7 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Anca , stii cumva cum se prorateaza zilele de CO platit pt noi ? Eu ar trebui sa intru in prenatal in iulie si sa nasc la sf lui septembrie. Pt ce perioada imi calculeaza zilele ce Co ? pt ianuarie-iulie sau ian-sept?


Citeam pe undeva ca cele 63 de zile care se iau dupa nastere pot fi reduse la 42 de zile (dupa optiunea mamei sau la recomandarea medicului gine) si restul se pot lua inainte de nastere.

Oana 10+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Si sursa informatiei :

http://www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/1/Concediu+maternitate+indemnizatia+maternitate.html



Oana 10+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Asta voiam si eu sa subliniez, ca se pot lasa doar 42 zile pt postnatal. Insa daca nu stii exact data nasterii e bine sa lasi cu marja, cam 45-50.

bujo mami de Filip si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Nanei imi pare tar rau pt aceasta experienta neplacuta.. Dumnezeu ne da pana la urma putere sa trecem peste multe

Ancaroro.. ce calcule mamaaa... oricum brava pt rabdare...

Eu sunt foarte dezamagita de oameni, de sefi.. sefa imi zicea ca nu vrea pe nimeni in afara de mine cat voi fi plecata, sa gasesc o solutie sa lucrez dupa macas si cu cate 2-4 ore pe zi, etc.. si azi aflu ca, probabil speriata ca am stat acasa 5 zile si voi mai avea libere, ea merge cu propunerea mai sus de o aduce pe postul meu pe una dintre cele mai antipatice colege, pe care ea o considera un om de joasa speta si dusmanul ei... Totusi . desi m-au dejamagit multi oameni parca tot acolo unde nu te astepti apare dezamagirea mai mare..

13+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Seidana , nu-ti mai amari sufletul ! Nu merita!

Eu nu-mi las marja la postnatal , fac cezariana si o sa o programez dinainte.Ba chiar imi aleg si data !

Oana 10+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput