Puiuti de Sept-Oct 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LAry.. Doamne, nu imi vine sa cred , si nu stiu ce sa iti zic .. orice as zice stiu ca e sec..
Iti doresc insa putere, si credinta sa treci peste toate cu bine..
Te rog ai grija de tine, si daca ai nevoie de orice zi te rog...


M-am ingrozit de toate chestiile, sper ca noul capitol sa fie cu vesti bune..

13+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

ma lamureste si pe mine cineva?

9+

http://www.zebraroz.ro/ - hainute copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

May, uita-te la cap 13, dupa ce s-a facut casuta noua. Fetele scriau in timp ce Lali a postat mesaj cu capitol nou si mesajele lor au aparut in cap trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

ma lamureste si pe mine cineva?

9+

http://www.zebraroz.ro/ - hainute copii


citeste in cap trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

am citit, mai bine nu mai citeam,c a acum abia ma tin sa nu plang.

of Lary imi pare rau.
eu nu mai intru azi fetelor ca nu mai pot.
va pup.

9+

http://www.zebraroz.ro/ - hainute copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_scu spune:

May3 scrie in capitolul tecut dupa ce sa deschis capitolul nou.
Lary sincer imi pare rau te inteleg perfect ce este in sufletul tau .Asa cum spuneau si fetele chiar daca este doar un samburel e al nostru si ti se rupe sufletul cand sti ca nu mai e.Daca te incurajeaza cu ceva sa sti ca si eu am pierdut o sarcina in noiembrie anul trecut si in ianuarie am ramas insarcinata.Te imbratisez cu drag si Bunul Dumnezeu sa-ti dea putere si curaj sa treci peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GORGY spune:

Lary...stiu ce simti si prin ce treci, si eu am avut acelasi soc, stiu ca nu ai avut cum sa citesti ce am scris eu, dar si eu am aflat aseara ca am pierdut bebeul si la fel ca si tine nu am avut dureri nu am simtit mare lucru,,,cu toate astea eu inca nu stiu daca s-a eliminat treptat sau trebuie sa fac chiuretaj...abia luni o sa am rezultatul, pana atunci sunt cu sufletul la gura. E o pierdere mare dar trebuie sa fim puternice sa trecem mai departe. Imi pare tare rau sa aud astfel de vesti, te doare sufletul...si nu sunt cuvinte care sa te aline si parca nimeni nu stie prin ce treci si ce simti... Iti doresc sanatate multa.
Fetelor va rog sa nu va speriati, sa fiti optimiste ca va fi totul bine, ca transmiteti si la bb-lusi .

mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Lary imi pare foarte foarte rau. Cred ca esti extrem de furioasa cand ti se spune: lasa, esti tanara ai sa ramai repede gravida din nou. Nimeni nu se gandeste ca puiutul ala mic era copilul tau. Eu innebuneam cand mi se spunea ca o sa vina altul, de parca cel pe care-l pierdusem nu era al meu. Este o perioada foarte grea, iti doresc sanatate si putere sa treci peste aceasta tragedie.

bujo mami de Filip si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
Lary74
Buna burticutelor!Sper sa fiti toate bn si sanatoase.Nu am citit nimic din ce ati scris de 2 saptamini pt ca am fost in spital,iar acum nu mai am puterea sufleteasca sa citesc.
In urma cu 2 sapt. va spuneam ca am contactat un virus puternic de la locul de munca,tuseam pina la epuizare iar la un momendat am inceput sa am febra.Temperatura corpului a crescut pina la 39,1 moment in care am decis sa ma internez desi eram sub tratament acasa febra mare ma speriat si din frica pt. puiutul meu am chemat salvarea.Mau dus la urgenta ,mau pus la perfuzii au facut tot ce au putut ca sa-mi scada febra.In final dupa aproape 3 zile in care am avut puse perfuzii cu vitamine si am luat injecti febra a cedat ,dar din pacate prea tirziu pt puiutul meu.Luni pe data de 21 februarie chiar dupa momentul in care dr. imi spunea ca sunt mult mai bn si ma externeaza au inceput singerarile,speriata lam cautat pe dr. care ma pus la ecograf si mea dat teribila veste ca sarcina sa oprit din evolutie si trebuie chiuretaj uterin.Eu eram in soc si pt ca nu ma durea burta doar singeram cite putin nu am aceptat inevitabilul ,nu am putut sa cred ca puiului meu nu ii mai bate inima si nu am aceptat sa fiu chiureta .Atunci dr. sa hotarit sa imi faca tratament cu hemostatice ca sa imi tine sub control hemoragia timp de 5 zile .Nu ia dat nici o sansa copilasului meu dar pt ca eu nu vroiam sa fac interventia a fost nevoit sa ma lase sa ma conving ca puiul meu este mort si ca nu mai creste.Saptamina trecuta a fost un adevarat cosmar pt mine.Acum treceam de la disperare ,pt . ca toti dr. imi spuneau ca e mort,acum o umbra de speranta ca totusi puiul meu va creste putin pina vineri dimineata cind urma sa se faca din nou masuratorile.Vineri pe 25 februarie mau dus din nou la eco.Sacul embrionar se facuse mai mic cu 3 mm ,puiul meu nu se mai vedea cu eco obisnuit si am fost nevoita sa acept realitatea:minunea mea mica era moarta de aproape o saptamina,febra mare ia oprit inimuta.Seara la ora 19 a avut loc chiuretajul.Bebelusul meu mic nu mai exista.Nu sint cuvinte destule care sa-mi exprime durerea si amaraciunea din suflet.Poate am suparat sau speriat gravidutele de aici,va rog din suflet sa ma iertati dar am simtit nevoia sa-mi descarc putin din amarul pe care il am in suflet.
Sper din suflet sa nu treceti nici una prin ce am trecut eu.
Toata lumea incearca sa ma consoleze :ca era micut,ca o sa ramin repede dupa avort.Asa micut cum era,sarcina de 7 saptamini,era sufletelul meu ,era minunea mea de la inceputul lui ianuarie.



E dureros,dar asa nu parem sa vorbim aiurea. .Imi pare tare rau.


Fetelor, zilele trecute ma intrebam cu Camady cum sa le trecem pe cele care au fost in trecere pe la noi,care au mers o perioada alaturi de noi si au pierdut sarcina,caci au facut parte o perioada din viata noastra. Noi am mai vazut pe la alte grupuri formulari de genul " ne-au fost prietene si ne sunt alaturi" ,sau " asteptam vesti de la " . Cine are si alte propuneri, va asteptam sa le formulati.

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 13+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Aahhhh fetelor,nu inteleg....de ce atatea nenorociri ,de ce mamele care-si doresc copii au greu parte de ei? Nu e drept !!!!!
M-am intristat enorm la ce am citit in ultimele pagini de la cap 13. Cat de mare e bucuria cand vedem testul pozitiv si ce dureros e cand se termina foarte repede in doar cateva saptamani sa pierdem bebeul.



Gorgy,imi pare nespus de rau.
Orice am scrie noi aici ,nici un cuvant nu-ti va alina suferinta.Stiu cat este de dureros ,am trecut si eu prin asta,sarcina oprita din evolutie la 11 saptamani si ceva.Nici eu nu am avut sangerari sau simptome.Am stat cu bebele mort in burtica vreo 3 zile fara sa banuiesc nimic.Acea perioada a fost cosmarul vieti mele.
Dupa 3 luni am ramas din nou insarcinata de la prima incercare si uita-ma aici .
Iti doresc sa ai incredere in tine,nu te descuraja,privirea inainte ,odihneste-te,ia o mica vacanta de cateva zile si recapata-.ti puterile.
Bafta si te asteptam curand cu noi vesti.
Te pup

Lary74,m-ai facut sa plang Te inteleg perfect si stiu ca DOARE si nu va trece usor.
Dumnezeu sa-ti dea putere sa mergi mai departe


Rachel,cred ca nu e de la fiere ,ci e acel lichid gastric care se afla in stomac. E bine sa ai tot timpul ceva in stomac ,daca e sa vomiti sa nu mai elimini acel lichid ca are si el rolul lui acolo in stomacel .


Camady,scumpa ai inteles bine Nu mai zic nimic ca nu are rost. Oricum am primit-o azi prin PM si o sa ma laud si eu cu fasolica mea care la ultima ecografie (8 saptamani) avea 1,5 cm .Dar lasa ca ,crestem noi !!!!

Ancaroro,imi place foarte mult cum gandesti si ne incurajezi.Si sa nu uit cee mai importnat dai niste sfaturi foarte bune.Si eu le spuneam fetelor cu cateva pagini in urma sa papam de ce avem pofta dar cu masura.Ba o felie de pizza,ba o patratica de ciocolata etc
De pateu si ficat de pui ma feresc cat pot.Medicul mi-a recomandat sa stau departe de el,cica nici macar sa nu-l vad in fata ochilor.
Eu zic sa fim atente si la incalzitul preparatelor culinare la microunde.Inainte il folosesam la dezghetat sau incalzit mancarea. Acum nu-l folosesc absolut deloc .


La mine a fost prima zi de cosmar la servici .Cum am mai scris lucrez in domeniul gastronomiei si astazi credeam ca mor de la atata miros de prajeala.Bucatarul a folosit fripteuza 4 ore continuu ,imi venea sa vomit de la atata miros de prajeala si mai deschideam geamul pe ascuns,el tipa la mine ca i se raceste mancarea si uite asa ne-am razboit toata ziua.
Apoi a fost randul meu azi sa tai fructe si am taiat vreo 4 lazi de fructe proaspete (ananas,portocale,grefii,kiwi etc) pentru salata de fructe din dejun .Statul in picioare mi-a provocat dureri de burta si sa nu mai zic ca fructele erau reci din frigider.


Sunt obosita si destul de trista ,mai ales dupa ce am citit ultimele pagini de la cap trecut .
Sper sa nu mai vina nimeni cu vesti si sa fim toate ok


Va pup

9+


:)

Mergi la inceput